Успіхи децентралізації продемонструвала Черкаська ОТГ на Донеччині

Черкаська селищна об’єднана територіальна громада створена на Донеччині однією з перших. Бути першим завжди важко, зате тепер, через понад рік існування, Черкаська ОТГ вже має, що розказати і показати тим, хто досі вагається або не розуміє, навіщо потрібно об’єднуватися.

З навчальним візитом у рамках програми «Маршрути успіхів» проекту ПУЛЬС, що реалізується Асоціацією міст України за підтримки USAID, до Черкаської ОТГ завітали представники майбутніх Краматорської та Слов’янської громад, в яких процес об’єднання поки що гальмується. Враховуючи надбання Черкаської об’єднаної громади, навчальний візит присвятили питанням ефективного функціонування житлово-комунального господарства і розвитку соціальної інфраструктури.

На сьогоднішній день гордістю Черкаської ОТГ є побудований з «нуля», на місці, де ще менше року тому був пустир, Центр безпеки громадян. Консультанти Офісу реформ у Донецькому РВ АМУ разом з представниками потенційних громад області оглянули нову модульну будівлю та багатофункціональну пожежну машину. До речі, вона довела свою ефективність буквально через кілька годин після відкриття Центру, витягнувши із замету рейсовий автобус.

З метою економії коштів на опалення бюджетних установ, у селищі Черкаське встановлена модульна котельня, яка працює на альтернативних видах палива. «Раніше опалення було газовим, а це дуже велике навантаження на бюджет громади. За 1,5 місяці, що працює ця котельня, ми вже бачимо її ефективність: економія коштів на опалення школи - як мінімум, в 3 рази», - зазначив заступник голови Черкаської громади Олексій Кривоконь. На встановлення котельні (з виготовленням ПКД, будівельно-монтажними роботами, вартістю обладнання) з селищного бюджету витратили близько 900 тис. грн. «Прораховано, що економічний зиск ми отримаємо після 10 місяців опалювального періоду. У якості палива використовуються пелети, які виробляються на території об’єднаної громади. Ми закуповуємо їх у підприємця, який працює в сфері переробки насіння соняшника і виготовляє паливні пелети. Таким чином, маємо безвідходне виробництво», - розповів Олексій Кривоконь.

У майбутньому на альтернативні види опалення планується перевести усі школи та бюджетні установи, які знаходяться на балансі Черкаської селищної ради. Зокрема, наразі триває розробка спільного проекту з ПРООН щодо встановлення модульної котельні, яка опалюватиме три бюджетних установи: Черкаський культурно-оздоровчий центр, амбулаторію загальної практики сімейної медицини та Черкаську ЗОШ № 1.

За підтримки Міністерства регіонального розвитку та будівництва України селищною радою створено багатофункціональне комунальне підприємство «Громада», яке наповнили спеціалізованою технікою та обладнанням. Зокрема, новий сміттєвоз завдяки системі завантаження-пресування сміття здатний завантажувати втричі більше сміття, при цьому споживаючи у два рази менше паливно-мастильних матеріалів. Придбано і два трактори зі спеціалізованим обладнанням.

Ще одним позитивним кроком для покращення життя населення громади став ремонт доріг. З метою здешевлення ремонтних робіт для КП закупили набір обладнання, необхідний для ямкового ремонту. «Якість ремонту доріг підвищилася. Маємо надію, що з цим обладнанням ми відремонтуємо не тільки всі дороги комунальної власності у себе, але будемо ще допомагати сусідам і заробляти на цьому кошти», - зазначив Олексій Кривоконь. Є у керівництва громади і більш амбітні плани – не лише відремонтувати, але й побудувати в майбутньому нові ділянки доріг.  «Раніше у нас не вистачало коштів на це, але з об’єднанням громад з’являються нові можливості і фінансові ресурси, тож зараз ми можемо, нарешті, привести дороги до ладу», - наголосив заступник голови Черкаської ОТГ.

У громаді працюють над благоустроєм території та покращенням соціальної інфраструктури. У минулому році за власні кошти селищної ради було закуплено та  пропорційно встановлено в населених пунктах громади 200 світлодіодних ліхтарів вуличного освітлення. До кінця цього року планують встановити близько 700 ліхтарів, витративши на це майже 2 млн. грн.

Пишаються тут новенькими ігровими дитячими майданчиками. «Придбали за власні кошти вісім майданчиків, а встановити їх допомогли небайдужі жителі громади, які готові змінювати життя на краще і з задоволенням це роблять», - розповів голова Черкаської ОТГ Сергій Падалка. Гості погодилися з його думкою про те, що мешканці громади мають брати безпосередню участь у благоустрої території: адже, докладання власних зусиль до покращення життя у громаді – це і стимулювання громадської ініціативи, і підвищення відповідальності, а головне - справжній господарський підхід.

Представники потенційних ОТГ Донеччини цікавилися як процесом об’єднання, так і проблемами, що можуть виникнути. Відповідаючи на запитання, керівники Черкаської ОТГ звернули увагу на законодавчі нюанси, а також розвінчали існуючі фейки та міфи, зокрема, про те, начебто в об’єднаній громаді місто поглинає село. Сергій Падалка окремо підкреслив, що в об’єднаній громаді немає такого, щоб увага приділялися лише адміністративному центру – розподіл благ і розвиток населених пунктів відбувається пропорційно. «Децентралізація дає шанс на розвиток усім, хто цього бажає, сильні допомагають слабшим. Але, як свідчить наш власний досвід - доведеться дуже багато вчитися, суттєво підвищувати свій професійний рівень, і до цього треба бути готовими», - наголосив голова Черкаської селищної ради об’єднаної громади. 

Область: 
Донецька область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)