Вуличне освітлення, відремонтовані дороги, дитячі майданчики і садочки: сучасне селище зробили на Полтавщині. Тепер у Семенівці діляться, як досягти успіху. За словами селищного голови, завдяки об’єднанню, громади отримують можливість мати більше грошей з бюджету. Як минули перші три роки децентралізації у Семенівці, розкажуть Павло Бардиш та Ольга Боцула.
Семенівська селищна та Вереміївська сільська ради об’єдналися у єдину територіальну громаду. Загалом у новоствореній громаді більше семи з половиною тисяч жителів. На території функціонують дві школи, три садки, стільки ж бібліотек, два ФАПи, один заклад фізичної культури та аптеки.
Ольга Боцула, журналіст: Крок до децентралізації у Семенівському районі, що на Полтавщині, зробили у жовтні 2015 року. Чотири населених пункти, сільська та селищна ради об»єдналися у єдину територіальну громаду, аби жити стало краще, комфортніше, а гроші залишалися тут, на місцях, і йшли на потреби громади.
А громаді потрібне вуличне освітлення, капітально відремонтовані дороги. На ці проекти за кошти державного та місцевих бюджетів витратили 4,5 мільйони гривень.
Людмила Милашевич, Семенівський селищний голова: Ми плануємо свою роботу так: щоб кожного року кожен мікрорайон отримав по одному соціальному проекту. Якщо ми тут робимо тротуари, то там ми робимо дорогу. Якщо тут дорогу, то там дитмайданчик.
Дитячий парк розваг у селищі Семенівка побудували за три роки. Він обійшовся бюджету громади у 600 тисяч гривень.
Людмила Милашевич, Семенівський селищний голова: Це болюче питання: куди піти мамам з дітьми. Такі майданчики облаштовані у кожному мікрорайоні.У задумках є ще зробити літній театр. У нас багато талановитих дітей. Вони люблять співати, ми шиємо їм костюми.
А це Семенівський навчально-виховний комплекс. Його відвідують 327 учнів. Більше сотні дітей із семи ближніх сіл підвозять автобусом. Десятикласниця Діана щодня долає сім кілометрів, аби навчатися саме тут.
Діана Самойлюк, учениця: Хороші тут вчителі, пояснюють зрозуміло. Особливо люблю мову, літературу і географію.
Географію, фізику, біологію та хімію учні вивчають за нетбуками. Пані Валентина показує цифрові вимірювальні комплекси. Говорить, сучасне обладнання удосконалює роботу вчителя.
Валентина Буряк, вчитель біології: Наприклад, така цифрова камера допомагає виводити все те, що вчитель кладе на стіл на екран
На обладнання чотирьох кабінетів витратили 4,5 мільйонів гривень. Учениця 10 класу Софія каже: завдяки устаткуванню виконувати лабораторні та практичні роботи стало цікавіше.
Софія Антова, десятикласниця: То ми з книжками працюємо. А то нам вчителі можуть показати відео, роблять презентації.
Реконструкція будинку для одиноких людей похилого віку – ще один проект інфраструктури у селі Вереміїівка. Його вартість – більше 4, 5 мільйонів гривень. У закладі обслуговуватимуть близько двох десятків пенсіонерів.
Віталій Даценко, прораб: Є кімнати на одну людину, є на двохце обідня зала, мийна, кухня. Гаряча вода від бойлера в кожній кімнаті окремо.
Будинок захищеної старості дасть додаткових десять робочих місць. Адже безробіття – одна з найбільших проблем у громаді, розповідає корінна жителька Вереміївки Марія Шабаліна.
Марія Шабаліна, жителька с. Вереміїівка: Ми ще не пенсіонери та без роботи, а молодь і зовсім повтікала по містах. Одна ферма працює
До об’єднАння бюджет однієї колись з найбідніших сільських рад Вереміїівської становив 400 тисяч гривень на рік. Люди до останнього вагалися, чи приєднуватися до Семенівської селищної ради. І не пошкодували, розповідає Анатолій Антипчук.
Анатолій Антипчук, в.о. старости Вереміївського старостату: Сто відсотків не було «за» і «проти». Але переміг здоровий глузд. У тому році ми залучили майже три мільйони. У 6 разів більше залучили коштів попереднього бюджету
Після об’єднання бюджет Семенівської ОТГ зріс на 40 відсотків.
Людмила Милашевич, Семенівський селищний голова: Ми увійшли на кінець року більше двох мільйонів вільних лишківза 5 місяців зробили те, що планували зробити за 5 років.
Надходження до загального фонду місцевих бюджетів ОТГ по Україні за 2016 рік зросли майже в 7 разів, порівняно з надходженнями 2015 року. На Полтавщині після об’єднання доходи бюджетів новостворених громад зросли вчетверо і становили торік понад півмільярда гривень.
Ірина Дудка, консультант регіонального відділення Асоціації міст України: Фінансова децентралізація дала можливість місцевим бюджетам бути незалежними від державного бюджету, дозволила суттєво збільшити місцеві фінансові ресурси. Змінилися правила відносин між державою і місцевим самоврядуванням. Більше не потрібно шукати винних, чи тих, хто має надати допомогу. На місцях тепер є достатньо повноважень і ресурсів, щоб самостійно визначати вектор розвитку і втілювати його практично.
Поліпшення бачить і місцева жителька Вікторія зі своїм сином.
Вікторія Либін, жителька с. Вереміїівка: Тепер є світло в нас на кожній вулиці. Дороги зроблені. Кладовище обгороджене.
Тим часом у Семенівській ОТГ продовжують розширювати інфраструктуру, планують реконструювати приміщення Вереміївської школи під оздоровчо-культурний центр надання адміністративних послуг. Всього на Полтавщині є 20 діючих ОТГ, ще 8 чекають на рішення Центральної виборчої комісії.
Деталі у відео ТК "Лтава":