У Глобине за «ноу-хау» полтавської фірми будується очисна каналізаційна система

В місті Глобине – з радянських часів не було збудовано жодного багатоповерхового будинку. Основною причиною, яка блокує багатоквартирне будівництво, є відсутність централізованої каналізаційної системи та установки по очистці стоків. Але вже до кінця поточного року все повинно змінитися: нині в місті активно будується сучасна система очистки, розроблена за ексклюзивною технологією полтавської фірми.

На даний час у 12-тисячному місті є всього 27 багатоквартирних будинків. В основному вони 2-поверхові, але є кілька на 3 та 4 поверхи.

«Проблема відсутності каналізації заморозила весь процес будівництва багатоповерхових будинків, - говорить Глобинський міський голова Станіслав Джусь. - Тому що санстанція не дає висновку для початку будівництва. Останні будинки зводилися при Радянському Союзі».

Невдовзі ж місто отримає змогу розвиватися у цьому напрямку. Журналісти «ЕнергоЛайфа» побували на будівельному майданчику, де монтується установка очистки каналізаційних стоків «Джерело». Його запуск допоможе зробити поводження зі стоками цивілізованим та дасть поштовх багатоквартирному будівництву.

Очисні споруди – «ноу-хау» природоохоронного кооперативу «Екологія» (м. Полтава). Проектувальником виступила також полтавська фірма «Укрсервіспроект». У Глобинській міській раді стверджують, що принцип роботи є певною мірою комерційною таємницею, але про основи все ж розповіли.

«З каналізаційно-насосної станції, яка ще підлягає реконструкції, під тиском стоки поступають на первинні відстійники, після чого в «серце» цих очисних споруд – установку «Джерело», на очищення. Тут у них поселяється жива біомаса і проходить процес біоочистки. За допомогою аерації проводитиметься збагачення киснем води, для того щоб бактерії біомаси переїдали всі ці неочищені стоки», - розповів заступник міського голови Олександр Артюшенко.

Загалом процес проходить в такому циклі: у першому біотенку проходить збір осаду, в другому відбувається переїдання біомасою при додаванні повітря, потім знову відстій, потім знову біомаса, і на завершення в останніх установках відбуватиметься знезараження стоків ультрафіолетом, який буде вбивати хвороботворні бактерії. Наприкінці  вже практично чиста вода буде поступати у водойму. Сухий осад становитиме близько 2 мішків на день (з усього міста). Він буде вивозитися на поля в якості добрива. Опалення відстійники в зимовий період не потребують (замерзання ж недопустиме для процесу біологічної переробки). Біотенки наполовину стоять в землі, поверхнево також будуть утеплені.

 

Всього по Україні існує вже близько 40 таких очисних станцій. На Полтавщині вона є у Терешках.

Очисні споруди в Глобино будуються на кошти обласного бюджету та Глобинської ОТГ в пропорції 50 на 50%. Всього ж вартість об’єкта – 80 мільйонів гривень. Закінчити його будівництво планують до кінця 2017 року. Каналізаційні мережі по місті вже побудовані.

Очисні споруди не тільки розраховані на всі існуючі багатоповерхівки – вони мають потенціал підключення нових, а також можуть збільшувати потужність шляхом додавання нових відстійників. В якості наступного етапу хочуть залучати до централізованої каналізації також приватний сектор міста.

Установка очистки каналізаційних стоків «Джерело»

На даний же час навіть жителі багатоповерхівок вимушені скидати стоки в вигребні ями, розміщені біля будинків. Чистити їх треба регулярно, а це достатньо вагоме фінансове навантаження на родини.

«В існуючих багатоквартирних будинках є бетонні чи металеві вигребні ями, підземні, в які стікають нечистоти,-  говорить Олександр Артюшенко. - Комунальники за допомогою асенізаторських машин викачують їх і вивозять на полігон відходів. Вартість цих послуг дуже значна і на сьогодні становить близько 35 гривень за один кубометр викачаних нечистот. Це з урахуванням дотацій, які виділяються комунслужбам з місцевого бюджету для зменшення вартості послуги. Але все одно якщо  сім’я споживає близько 5 кубометрів водив місяць, то тільки за вивіз рідних нечистот повинна в місяць заплатити кругленьку суму».

Нагадаємо, свого часу у Глобино існувала система очистки каналізаційних відходів. Вона була збудована у 1972 році для невеликого житлового масиву, але за період експлуатації стала непридатною. Саме на її базі будують нову.

Джерело: Енерголайф.інфо

Область: 
Полтавська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)