Рівно рік тому жителі Поляни та сусідніх сіл Уклін, Оленьово, Яківське, Плоске, Павлово, Плоский Потік, Родниківка і Родникова Гута вибороли собі право скористатися можливістю добровільного об’єднання у територіальну громаду. Відтепер стратегічним напрямком розвитку цього надзвичайно мальовничого та рекреаційно привабливого регіону є курортно-туристична сфера, а донедавна занедбані села міняються буквально перед очима.
РОЗВИТОК ВІДДАЛЕНИХ СІЛ
«Сьогодні Полянська ОТГ складається з 9 населених пунктів та налічує 7590 осіб. Її бюджет на цей рік становив 40 мільйонів 505 тисяч 100 гривень доходів. Але заробляємо більше, ніж планувалося, — каже голова ОТГ Іван ДРОГОБЕЦЬКИЙ. — Станом на 1 вересня бюджет виконано на 106%, тому сільрада уточнила показники і зараз бюджет на три мільйони більший — 43 млн 224 тис. грн. За вісім місяців до скарбниці громади уже надійшло майже 30 млн гривень».
«Я хочу, щоб однаково комфортно почували себе як мешканці Поляни, так і Родникової Гути, Оленьового та інших сіл громади», — розповідає кореспонденту «Дня» І. Дрогобецький. — Саме тому з перших днів існування ОТГ першочергову увагу принципово приділили впорядкуванню донедавна покинутих напризволяще віддалених сіл, які сьогодні складають Полянську громаду. Пріоритети місцеві мешканці визначили самі — ремонт доріг та об’єктів соціальної сфери. Тож з отриманих 4 млн 336 тис. 200 грн субвенції на розвиток інфраструктури 80% виділили саме для їхніх потреб.
Першим проектом, реалізованим коштом державної субвенції у Полянській ОТГ, став капітальний ремонт бічної вулиці у найвіддаленішому високогірному Оленьового. В.о. старости села Мирослав Куштан розповів, що раніше Плосківська сільрада, до якої, окрім Плоского, належали Оленьово, Плоский Потік, Павлово та Яківське загальною чисельністю населення близько трьох тисяч людей, за рік заробляла близько півмільйона, а разом з дотаціями бюджет становив 1400 тис. грн: «З такими «доходами» ми навіть не думали про ремонти доріг, а цього року вже укладено асфальт на вулиці протяжністю 716 м, на якій проживає майже половина мешканців Оленьового. У селі донедавна мало хто вірив, що це стане можливим. Ця дорога завжди була ґрунтовою з щебеневим покриттям, востаннє її латали за колгоспних часів. Кошторис робіт склав 805 598 грн. Ще 1 092 778 грн використано на капремонт вулиці у Яківському».
В.о. старости сіл Родниківка і Родникова Гута Сергій АРЕНДАШ, якого ми застали під час розмови з виконробом шляхово-будівельної організації, каже, що їхня сільрада була аж на 90% дотаційною і громада не могла дозволити собі навіть найнеобхіднішого. Наприклад, два роки тому після потужних злив сформувався паводок, який завдав збитків на 4 млн грн. На ліквідацію наслідків стихії район виділив 174 тис. грн на підпірні стінки і 150 тис. на відновлення дороги. А цього року з бюджету об’єднаної громади лише на берегоукріплення скеровано вже півмільйона. Нині у Родниковій Гуті тривають дорожні роботи. Паралельно здійснюють капітальний ремонт будівлі сільського клубу, де багато років поспіль діє самодіяльний фольклорний колектив та розташовані ФАП і бібліотека. Реконструкцію проводять спільно з чеським краєм Височіна. Населений пункт, де є лише одна пилорама і кілька дрібних приватних підприємців, які відкрили магазинчики, власними силами ніколи не зміг би провести такі масштабні роботи, які тут тривають нині.
Інше питання, якому в Полянській громаді приділяють постійну увагу, — реалізація масштабного проекту, що передбачає освітлення не тільки всіх сільських вулиць 9 населених пунктів громади, а й доріг між селами. Буквально кілька днів тому запрацювали ліхтарі в селі Яківське і на дорозі до нього від Поляни. Раніше за таким принципом освітлили дорогу Поляна — Уклін. Частина цього проекту здійснюється у співпраці з Програмою розвитку ООН, а самі ліхтарі працюють на сонячних батареях.
ГЕНПЛАН І МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ
Сьогодні Полянська сільська рада переймається розвитком громади та розробляє генплан забудови. А паралельно, спільно з експертами Закарпатського РВ АМУ, розробляється Стратегія сталого розвитку громади, в якій закладають майбутні проекти, що мають дати поштовх до якісно нового життя і розвитку.
До кінця року стратегічний план розвитку буде розроблений і представлений на сесії сільради. Там будуть виписані конкретні проекти, які можна пропонувати інвесторам, щоб запрацювали нові підприємства, котрі створять для місцевих мешканців нові робочі місця. Для інвесторів буде величезний перелік пропозицій, але будуть прописані й умови з тим, щоб це відповідало інтересам людей.
Основою ж Стратегії сталого розвитку Полянської ОТГ бачать туризм і рекреацію. Тому планують максимально ефективно і водночас бережливо використати природні ресурси громади. «Планів багато, але самостійно, без фінансової підтримки, ми не зможемо їх реалізувати. Тому шукаємо партнерів за кордоном і звертаємося до міжнародних фінансових установ, — каже І.Дрогобецький. — Наприклад, ми вже уклали угоду про співпрацю з Велькими Капушанами (Словаччина), бо в Родниковій Гуті проживає чисельна словацька етнічна спільнота. Крім того, до 27 жовтня мають подати заявку на грантовий проект з бюджетом 500 тисяч євро спільно зі словацьким селом Любиця Пряшівського краю та містом Міхаловце за програмою «Ліси і села ХХІ століття».
Ще один унікальний задум — створення екосферного інноваційно-культурного етнопарку «Родниковий край». Його етнокультурним ядром має стати абсолютно енергопасивне екоетнопоселення «Родникова Гута» на місці старого села. Інноваційним ядром — екосферний біоіндустріальний парк площею понад 50 гектарів, збудований на полонині Великий Віжень на висоті більше 1150 метрів. Тут планують використати сучасні смарт-технології, передусім енергетичні та агроекобіологічні. Зокрема, геліотеплиці, де вирощуватимуть овочі для санаторіїв, а також біотехнологічний комплекс, підприємство, яке перероблятиме екологічно чисті місцеві продукти, сучасне безвідходне деревообробне виробництво та багато інших інноваційних проектів. Наразі проект на стадії розробки, але вже зовсім скоро його представлять громадськості, міжнародним партнерам, урядовцям та інвесторам. До речі, грандіозний проект на сотні мільйонів євро, аналогу якого в Україні ще не було, вже готові підтримати швейцарці. Хоча б часткова його реалізація стане потужним поштовхом до розвитку самої Полянської ОТГ та переконливим прикладом для тих, хто досі сумнівається, об’єднуватися в громаду чи ні.