5 вересня з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбувся прес-тур у Старобогородчанську ОТГ, яка уже другий рік живе в нових бюджетних умовах. Прикарпатські журналісти мали нагоду побачити, як живе ця громада після об’єднання, що вдалося змінити, як наближаються послуги до людей і чи покращується їхнє життя.
Старобогородчанська ОТГ належить до першопрохідців, які стали на шлях добровільного об’єднання громад. Наразі успішно завершили цей процес і уже понад півтора року живуть за новими правилами.
Голова Старобогородчанської ОТГ Ярослав Здерка переконаний, що, йдучи таким шляхом, громада зможе отримати фінансову самостійність. Бюджет ОТГ становить понад 24 мільйони гривень. Зокрема, це 3,6 млн. базової дотації відповідно до кількості населення, 4,5 млн. – медичної субвенції, понад 8 млн. – освітянської. Після об’єднання власні надходження громади становлять 5,8 млн грн. У 2016 році отримали 6 млн грн власних надходжень. У 2017 році планують отримати 7,5/8 млн грн.
Завжди було проблемне питання з дорогами. Тому розпочали з доріг. В 2016 році на ремонт дороги від Богородчан до Лисівки вкладено 1 млн. гривень. Потрібно ремонтувати й інші ділянки дороги. Будемо шукати кошти якщо не на капітальний, то поточний ремонт. Наразі є питання з дитсадком у селі Нивочин. На нього не вистачило коштів і об’єкт став перехідним. Якщо прикласти сили всієї громади, то можна його запустити. Маю надію, що його вийде відкрити вже до Нового року. У Скобичівці було збудовано 600 м дороги і відремонтовано НВК, — говорить Ярослав Здерка.
Як поінформував Ярослав Здерка, один із багатьох прикладів поліпшення життя людей в громаді – це розширення будівлі амбулаторії сімейної медицини з метою відкриття денного стаціонару, зроблено берегоукріплення у с. Нивочин, розпочато будівництво моста, на стадії завершення капітальний ремонт будинку культури у селі Гринівці та упорядкування зони відпочинку, ведеться капітальний ремонт будинку культури і прим для ФАПУ у с. Лисівці, а також тут обгородили територію школи, закуплено меблі для Скобичівського НВК. Також важливо, що закуплено твердопаливний котел для Старобогородчанської ЗОШ , капітально відремонтовано фасад у будинку культури Старих Богородчан, а ще на звершенні облаштування зони відпочинку в адміністративному центрі громади.
У Старобогородчанській ОТГ на завершальній стадії впровадження проекту ДОБРЕ щодо надання послуг населенню з поводження з твердими побутовими відходами, а це означає, що невдовзі буде закуплено сміттєві баки у кожне домогосподарство ОТГ. Також у листопаді цього року планують відкриття ЦНАПу за кошти міжнародної технічної допомоги.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук зазначив, що Старобогородчанська ОТГ може бути прикладом для інших щодо організації життя в громаді. І наголосив, що її голова Ярослав Здерка – це сильний лідер, який знає що і як треба робити, зумів сформувати професійну команду, тому об’єднана громада має великі перспективи. Регіональний консультант з правових питань (проект «ПУЛЬС», який впроваджує АМУ за підтримки USAID) Марія Баран підкреслила, що команда Старобогородчанської ОТГ успішно працює над залученням фінансових ресурсів для розвитку громади.
Завершальним акордом прес-туру у Старобогородчанську ОТГ був візит журналістів на ТОВ «Сонячна електростанція «Старі Богородчани-1», що належить до бюджетоформуючих підприємств громади.
Довідково: Старобогородчанська ОТГ налічує понад 6 тисяч жителів, її площа становить майже 8 тисяч гектарів землі, до неї належить 5 населених пунктів-Старі Богородчани, Скобичівка, Гринівка, Лисівка, Нивочин, від яких на місцевих виборах було обрано 22 депутати.Відстань від адміністративного центру, яким є Старі Богородчани, до найвіддаленішого населеного пункту-села Лисівки становить 15 км.