Аби подивитися, як живуть люди в громадах першооб’єднавцях Черкаської області через півтора року після об’єднання, журналісти газети «Сільські обрії» побували в Єрківській об’єднаній громаді Черкаської області.
Громада за минулий бюджетний рік отримала майже в п’ять разів більше власних надходжень, ніж до об’єднання. Медицина, культура й освіта – на утриманні громади. Тут батьки дошкільнят забули, що таке «батьківська каса» в дитячих садках, Батьки школярів зітхнули з полегшенням, бо їхні діти щодня отримують безкоштовний повноцінний обід, причому це вже не є привілей лише початкових класів та пільгових категорій – харчують усіх 450 учнів загальноосвітньої школи. Пацієнти амбулаторії загальної практики сімейної медицини не ловлять дрижаків у кабінеті сімейного лікаря, поки лежать під крапельницею чи роблять кардіограму, бо торік для опалення закладу встановили піролізний котел. А ще там безкоштовно лікують зуби й не біжать в аптеку по шприци, систему чи ліки до неї. Про все це подбала громада. Тут, як і в більшості громад, бракує сімейних лікарів. Аби «заманити» їх, Єрківська громада пропонує безкоштовне житло та гідну заробітну плату. В громади залишаються напруженими стосунки лише з районною владою. А тепер про все детально.
Мали три мільйони, а тепер – 16
Власні надходження громади за 2016 рік становлять 16 мільйонів 742 тисячі гривень. 77 % (13 мільйонів 271 тисяча) – це 60 % ПДФО, податок на землю і оренда землі, 25 % екологічного податку, податок на майно, єдиний податок, акцизний збір. На 1,3 мільйона інфраструктурних грошей у громаді побудували 800 метрів дороги з твердим покриттям у с.Залізнячка та замінили покрівлю на адмінприміщенні селищної ради.
За рахунок цих надходжень громада утримує всі бюджетні установи – школу, три дитячі садки, три бібліотеки, амбулаторію загальної практики сімейної медицини в Єрках та ФАПи в Радчисі й Залізнячці, пожежну команду, два будинки культури, будинок дитячої творчості, дитячу музичну школу.
Оскільки в Єрківській громаді немає дільничного інспектора, то громада вирішила встановити камери відеоспостереження, які виведені в селищну раду. Таких встановили шість на соціально значущих об’єктах та в місцях масового скупчення людей.
Послуги стали ближчими до людей на 7 км
З березня в Єрках функціонує Центр надання адміністративних послуг. Він, щоправда, ще не повністю облаштований меблями та обладнанням, однак люди тут можуть спокійно отримати ті послуги, по які раніше їздили в Катеринопіль. Тут працює державний реєстратор, адміністратор і начальник ЦНАПу. Щодня сюди звертаються до півсотні осіб. Загалом у Центрі пропонують людям понад 50 адміністративних послуг.
24 січня Єрківська територіальна громада, у числі 14 об’єднаних громад країни, підписала меморандум із SKL International щодо створення сучасного Центру надання адміністративних послуг. До кінця року там планують ремонт і обладнання установи, а також навчання відповідних фахівців та інформування населення про діяльність ЦНАПів.
Турбота про сільчан
На різні види допомог торік із місцевого бюджету спрямували понад 200 тисяч гривень. Це, зокрема, по 2 тисячі гривень одноразової матеріальної допомоги для учасників АТО, по тисячі гривень – на оздоровлення та півтисячі – на покращення матеріального становища жителів села.
Всі школярі харчуються безкоштовно
Усі 450 вихованців Єрківської ЗОШ ІІІІ ст. ім. В.М.Чорновола харчуються безкоштовно. Так вирішила громада, порахувавши власні надходження до бюджету. У школі працює 70 осіб, 47 з них вчителі. Зараз у Єрківській селищній раді працюють над створенням методичного кабінету, збираються добирати спеціалістів, аби самим проводити атестацію. Відділ освіти громади безпосередньо працює з обласним управлінням освіти та державним бюджетом, з якого громада торік отримала освітню субвенцію у розмірі 4 мільйони 980 тисяч.
Минулого року за власні кошти громада провела капітальні та поточні ремонти у школі. Зокрема, відремонтували покрівлю переходу приміщення школи, замінили 63 вікна, відремонтували актовий зал, виконали поточний ремонт. Крім того, відкрили ще один клас для «першачків», яких у 2016 році прийшло аж 65. Скоро планують провести тендер на придбання новенького шкільного автобуса за рахунок співфінансування – це має бути субвенція з обласного бюджету та громади.
Чекають молодих сімейних лікарів
Громада нещодавно отримала медичну ліцензію для КЗ «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини». Це первинна ланка медицини, яку тепер повністю утримує громада. Зокрема, уклали договір із центральною державною аптекою, що в Катеринополі, на відшкодування ліків пільговим категоріям громадян, без проблем отримують вакцину для щеплення дітей, закуповують медпрепарати та ліки, люди можуть зробити аналізи та полікувати зуби безкоштовно. Сюди придбали й сучасну стоматологічну установку та кардіограф. Нещодавно для опалення амбулаторії за кошти громади встановили піролізний котел. Аби в громаду приходили працювати молоді сімейні лікарі, громада готова надати ім безкоштовно однокімнатну квартиру і платити гідну заробітну плату.
Збір грошей і оплата харчування – в минулому
ДНЗ «Колосок» став взірцем поміж інших дошкільних установ колишнього району, а на його базі постійно проводять навчальні семінари. Тут для виховання дітей апробують різні методи, аби вони відповідали сучасним вимогам і адаптували їх до дорослого життя. До речі, жоден дитячий садок у селах після об’єднання не закрили. Незалежно від того, чи в Єрках навчається 152 дітей, чи у ДНЗ «Світлячок», що в селі Радчиха, – 10 дітей, чи в залізняцькому «Сонечку» – 26 дітей. В останні два громада придбала по холодильнику, в Радчисі ще й огорожу полагодили й альтанку встановили для дитячого садочка. Загалом на придбання меблів, будматеріалів, побутової техніки витратили більше 200 тисяч гривень. Окрім того, вдалося реалізувати один проект за рахунок коштів ДФРРу – в дитячому садку замінили вікна на суму понад 505 тисяч гривень. 10 % від вартості проекту – співфінансування з місцевого бюджету.
А що ж далі?
Вдосконалювати якість надаваних послуг населенню громади через модернізацію галузі медицини, освіти, культури, реалізацію інфраструктурних проектів, співпрацювати з бізнесом, залучаючи інвесторів, – такі плани громади.