ОТГ Тернопільщини: За два роки зробили більше, ніж за 26 років років Незалежності

У селах вулиці не лише освітлили, але й встелили асфальтом. Тут прокладають централізоване водопостачання, відновлюють, школи, садочки, будують твердопаливні котельні, поліцейські та пожежні станції. Це лише початок Децентралізації на Тернопіллі.

Адміністративно-територіальну реформу в Україні розпочали ще у 2015 році.‭ Останнім часом помітна позитивна динаміка збільшення створення об’єднанних територіальних громад у області (далі ОТГ, - прим. ред.).‭ ‬‬Ми з’ясували, чого вже досягли та які цілі ставлять перед собою місцеві об’єднанні територіальні громади.

Вже є перші плоди

В Україні триває реформа децентралізації, розповідає регіональний консультант з питань комунікацій Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України Роман Руснак. Вже традиційно Тернопільщина тримає одну з лідируючих позицій в Україні у цьому процесі. Станом на сьогодні в Тернопільській області створено 36 діючих об’єднаних громад. Торік існуючі громади отримали 141 млн. грн на розвиток інфраструктури. Таким чином саме в громадах реалізують майже 200 проектів, і це завдяки децентралізації. У громадах в контексті розвитку за два роки зробили більше, ніж за всі 26 років незалежної України.

-  Децентралізація передбачає збільшення податкових надходжень, - наголошує Роман Руснак. – Зокрема, у бюджеті громади залишається 85% власних надходжень, таких як: податки на землю, нерухомість, фіксовані податки, що платили господарства, фірми, сільгоспвиробники в розмірі 100% та 60% податку на доходи фізичних осіб. Основна ціль децентралізації - створити належні умови життя для мешканців громад.

І це не пусті слова, зауважує пан Руснак. Зокрема, у Великогаєвецькій об’єднаній громаді утворилася перша в Україні добровільна пожежна команда.

Новостворена Борсуківська громада спільно з службою автомобільних доріг, цього року фінансує ремонт автошляху "Ланівці-Вишнівець", загальною протяжністю 30 кілометрів. До слова, громада була створена лише у грудні 2016 року. ь В свою чергу у селі Галущинці Підволочиської ОТГ вирішили проблему із питною водою - навесні у селі провели централізоване водопостачання.

У Теребовлянській громаді успішно вирішили проблему утилізації сміття - все сміття звозять на сміттєпереробно-сортувальний комплекс у селі Плебанівка.

У Шляхтинцях Байковецької ОТГ відкрили місцеву пожежно-рятувальну станцію. У Підволочиській ОТГ - ЦНАП і центр надання одягу і продуктів та відділенням стаціонарного догляду за літніми людьми, які створені завдяки субвенціям та міжнародній допомозі і це звичайно не всі успіхи територіальних громад нашої області, їх набагато більше.

У кілька разів зросли бюджети 

Про те, що зросли фінансові надходження у бюджети громад після об’єднання розповідають і в самих ОТГ. Зокрема, голова Шумської ОТГ Володимир Плетюк каже, що у громади сукупний бюджет сіл та міста Шумськ був усього шість мільйонів. Після об’єднання - 26 мільйонів. Цього року їхня громада планує вийти на 35 млн грн. 

-    На днях ми відсвяткували два роки з дня створення громади, - зауважив пан Плесюк. - За цих два роки змінилося дуже багато. Ми збудували очисні споруди, розробили Генплан міста, змонтували котельню. Провели ремонти у школах, також по селах провели освітлення та проводимо ремонти доріг і цей список можна продовжувати. 

Не менші вершини досягли і у Вишнівецькій ОТГ. Як наголосив виконуючий обов'язки старости села Бодаки Сергій Волохатий, їхній громаді усього півроку. 

-    Після об’єднання, основною метою у нас було відновлення дринажних ровів для відведення дощової води, оскільки часто бувають підтоплення, особливо весною. Топило дороги, вулиці та городи, - розповідає пан Волохатий. - Також провели ремонти доріг, очистку узбіч. У школах громади проводимо ремонти, замінюємо старі вікна, відновлюємо бібліотеки, актові та спортивні зали. Разом з тим відновлюємо садочки.

Також у громаді роблять ставку на розвиток спортивної галузі. Зокрема нещодавно був збудований сучасний спортивний стадіон. Стадіон освітлюється, має електронне табло, встановлені трибуни критого типу, розраховані на 1500 місць. Для спортсменів передбачено 12 душових кабінок. У планах керівництва громади створити спортивну школу.

-    Сьогодні ми робимо також акцент на міжнародних донорів, - зауважує співрозмовник. - Зокрема нещодавно пройшли другий відбір у проекті Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні “ДОБРЕ”.  До слова, зазначена програма спрямує більшу частку технічної та фінансової допомоги для нових ОТГ. Бюджет програми 50 млн дол США, ці гроші розраховані на потреб лише 75 громад з семи областей України. Разом з тим, Австрійська та німецькі компанії зацікавлені в співпраці із Вишнівецькою об’єднаною територіальною громадою.

Зокрема, наразі активно ведуться переговори про будівництву теплової  електростанції зі спалювання соломи. Вартість такого проекту складає 35 мільйонів євро. 

Відновлюють пам’ятки місцевого значення

Керівник Золотопотоцької ОТГ Ростислав Кушик зауважив, що до об’єднання громади сукупний бюджет сіл становив понад 1,3 млн грн. Після об’єднання лише субвенцій вони отримали на 6,4 млн грн. Цього року вони планують вийти на вісім млн. грн.

-    З часу об’єднання ми провели капітальний ремонт шкіл та садочків та проводимо реконструкцію історичної пам’ятки місцевого значення – «Панський палац». - наголошує пан Кушик. - Разом з тим відновили  глядацьку залу у будинку культури.

Про чималі фінансові надходження у громаду розповідає і голова Васильковецької ОТГ Андрій Гайдаш. Зокрема, минулого року власні надходження у бюджет сіл становив 6,6 млн. грн. Щодо субвенцій з боку держави, то того року отримали 10,4 млн. грн на освіту, 3,6 млн. грн на медицину та 4,6 млн грн на розвиток інфраструктури.

-    За цей час ми провели у Васильківцях цетральне водопостачання по цілому селу, - каже пан Гайдаш. - Ці роботи проводили по співфінансуванні. Зокрема, з бюджету громади виділили кошти на прокладання центральної труби по вулицях села, фермери фінансували водонапірні башти, а жителі села оплачували за копання та вкладання труби безпосередньо до будинку. 

Разом з тим у громаді змонтували дві паливні на тверде паливо та проклали в одному селі громади асфальт. 

Більше грошей - більше обов'язків

Є й такі, які не раді об’єднанню, зокрема голова Гусятниської ОТГ Михайло Левицький каже, що збільшення бюджетів - показник примарний. Оскільки з надходженням коштів збільшилися обов'язки та видатки у селах та містах.

-    Тих субвенцій, що нам дає держава не вистачає, - каже пан Левицький. - Єдине що мене тішить то лікарня, яку ми будуємо. Ми маємо великі сподівання, що ця лікарня запустить у Гусятині розвиток рекреаційної зони, і до нас поїдуть люди на оздоровлення. 

Бюджет до об’єднання був майже 7 млн грн, продовжує Михайло Левицький. А вже після об’єднання у 2016 році бюджет становив 28,9 млн грн, в тому числі субвенції на понад 12 млн грн. 

Довідка

Децентралізація – це передача значних повноважень та бюджетних ресурсів від державних органів влади до органів місцевого самоврядування. Таким чином, місцева влада, яка краще за центральну знається на проблемах своїх територій, має змогу ефективніше їх вирішувати. Ще 1 квітня 2014 року схвалили концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, що стало першим етапом і стартом розвитку місцевого самоврядування. Згодом, від 2015 року розпочали фінансову децентралізацію. На сьогодні в Україні діє 413 об’єднаних територіальних громад. За останні три роки їх бюджети в середньому зросли у 3–7 разів.

Джерело

Область: 
Тернопільська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)