Децентралізація – гарантований спосіб розвитку малих сіл та міст України. У цьому переконалася Недригайлівська об’єднана територіальна громада на Сумщині. ОТГ тут було створено трохи більше року тому, а жителі громади вже відчувають зміни на краще.
У селі Маршали в Недригайлівському районі проживають менше 500 людей. Десятиріччями на вулицях вечірнього села була суцільна темрява: ліхтарі, встановлені ще за радянських часів, давно були розбиті. Грошей на відновлення освітлення постійно бракувало. Доходів вистачало лише на забезпечення управлінського апарату і проведення деяких поточних ремонтів.
Після приєднання до Недригайлівської ОТГ у села з’явилося 100 тис. грн на закупівлю сучасних енергоощадних LED світильників. А на подвір’ї місцевої початкової школи громада встановила ігровий майданчик вартістю 80 тис. грн.
Гроші на реалізацію всіх задумів з’явилися після об’єднання 23 сіл в Недригайлівську ОТГ. Раніше бюджети цих населених пунктів не становили разом і 10 млн грн на рік. А вже в перший рік після об’єднання спільний бюджет громади досяг 53 млн грн.
Яскравим прикладом позитивного впливу децентралізації на життя громади є опорна спеціалізована школа у Недригайлові. Тут були створені три STEM- лабораторії для кабінетів фізики, математики, біології та географії, придбано лінгафонний кабінет, облаштовано два сучасні компютерні класи. У закладі було встановлено вай-фай зону, першачків забезпечили планшетами, а кожного вчителя – новим комп’ютером. Торік за 8 млн грн у школі замінили дах, утеплили фасад, поміняли вікна та поновили ремонт класів. А цього року керівництво запланувало масштабну реконструкцію закладу на 30 млн грн.
Детальніше дивіться у сюжеті.
Область:
Сумська область