У Мокрокалигірській об’єднаній громаді Катеринопільського району Черкаської області немає великих промислових підприємств, як у їхніх сусідів із Єрок, проте є велике бажання змінити систему і усталений «совковий» побут сільчан.
Власних надходжень за минулий рік громада отримала майже 11 мільйонів. Основні – від ПДФО. Ця громада – взірець, як вчитися господарювати з мінімальними ресурсами, а не критикувати керівників, сусідів та один одного.
Незабаром відкриють Реабілітаційний центр для інвалідів та учасників АТО
Об’єднана громада Черкащини на це отримала кошти з ДФРРу. Нині завершують ремонтні роботи в приміщенні.
Першу «цеглину» в розмірі понад 300 тисяч гривень у фундамент об’єкту, який відкриють на базі місцевої амбулаторії загальної практики сімейної медицини, заклали за затвердженим проектом з Державного фонду регіонального розвитку. Відтак, напередодні нового року в майбутній Центр закупили медичне обладнання: електрофорези, інгалятори, а ще шведські стінки, масажний стіл, бігові доріжки.
У нашій громаді понад півсотні учасників АТО, а ще чимало людей з обмеженими фізичними можливостями. Зараз така тенденція, що хворих поважного віку і молоді багато, тому нікому не будемо відмовляти, нехай люди приходять і реабілітуються безкоштовно, – розповідає голова Мокрокалигірської ОТГ Вікторія Пипа.
Центр матиме чотири просторі приміщення. Кошти на їхній ремонт взяли із залишків інфраструктурної субвенції. Разом з тим, у громаді не полишають ідею створення культурноінформаційного центру на базі місцевого будинку культури.
Це моя мрія. Аби нашій молоді було де корисно провести вільний час та цікаво відпочити, тому ми знову подаватимемо цей проект на співфінансування з ДФРРу, – каже керівниця громади.
Перевізникам відшкодовують за пільговиків і оголосили конкурс на внутрішній рейс
Пенсіонери Мокрокалигірської ОТГ щопонеділка їздять до Катеринополя пільговим рейсом. Решта шість категорій мають такий привілей щодня. Відшкодовують перевізникам вартість перевезень пільговиків з місцевого бюджету громади. Так, торік «маршрутники» отримали 188 тисяч гривень компенсації. Населення громади до 5 тисяч жителів, більшість – пенсіонери. Аби дістатися до центральної садиби, що в Мокрій Калигірці, люди просять запустити внутрішній рейс.
Зараз формуємо пакет документів, а потім оголосимо конкурс на внутрішньогромадський маршрут. Підвозити наших людей буде перевізник, з яким укладемо договір. Їх достатньо в Ярошівці та Катеринополі. Хто запропонує кращі умови – з тим і працюватимемо, – каже заступник сільського голови Валерій Бецун. – У планах – придбати ще хоча б «газельку» на 812 місць, аби можна було підвозити наших дітей на різні змагання, а культпрацівників – на конкурси.
До речі, школярів до навчальних закладів у громаді тепер підвозить власний шкільний автобус. Його на умовах співфінансування 50/50 % із обласним бюджетом громада придбала торік у вересні. Віддали за нього понад 1,6 мільйона гривень.
Маршрут розпочинається о 6:30 ранку і закінчується о 18:00. З Надвисся, Єлизаветки діти їдуть до Ярошівської школи, потім автобус забирає інших дітей з Єлизаветки та Сухої Калигірки й підвозить їх у Мокру Калигірку. І назад – за тим самим маршрутом, – каже сільський голова. – Головне, що діти під наглядом, а батьки – спокійні.
У пріоритеті – енергоефективні проекти
Почали їх тут втілювати з реконструкції приміщення під теплогенераторну зі встановленням двох твердопаливних котлів для теплопостачання амбулаторії загальної практики сімейної медицини та ДНЗ «Ромашка». На понад 970 тисяч гривень повністю реалізували проект: зробили теплотраси, у самому приміщенні замінили вікна та двері, встановили котли. З нового року опалюють амбулаторію та дитячий садок пелетами.
Торік Мокрокалигірська ОТГ отримала понад 4 мільйони 160 тис. інфраструктурної субвенції. На ці гроші зробили капітальний ремонт вул. Горького в с. Мокра Калигірка, вул. Ватутіна в селі Єлизаветка, вул. Подільської в с. Ярошівка, вул. Благовісної в Сухій Калигірці, а також вуличне освітлення по Ярошівці. Крім того, реконструювали приміщення під Центр надання адміністративних послуг на суму понад 370 тисяч гривень та частину приміщення амбулаторії під реабілітаційний центр на суму 244 тисячі гривень.
Напередодні нового року працівники ЦНАПу та відділу соціальних допомог переїхали у відремонтоване приміщення. Сюди ще потрібно придбавати меблі й частково – оргтехніку, проте і зараз жителі громади можуть отримати тут 28 основних послуг. З них 12 пов’язані із земельними питаннями, 3 послуги архітектури та будівництва, решта – послуги державної міграційної служби та реєстрації.
Мешканців тішить, що основні послуги тепер можна отримати на місці, без виїзду в Катеринопіль, причому і послуги ЦНАПу, і соціальної служби. Заклад має два відділення. Перше – допомога вдома для одиноких пенсіонерів, які не можуть про себе сповна подбати, і друге відділення – допомога для сімей, дітей та молоді, які потрапили в скрутне життєве становище. Тут надають матеріальну, гуманітарну, психологічну, медичну, юридичну підтримку, допомагаємо їм пройти медогляд, оформлюють дітей у дитячі садки тощо.
«Декомунізували» стоматологічний кабінет
Останнього нащадка радянської епохи – стоматологічного крісла – в амбулаторії позбулися торік восени.
Роботи тепер вистачає. За день лікар приймає 15-20 людей. Лікують зуби безкоштовно, а зубопротезування робить дантист із Катеринополя.
До речі, цьогоріч медичну субвенцію громаді збільшили до 3,3 млн грн (торік була 2,9).
Зберегли заклади освіти і збираються добудовувати дитячий садок
Минулоріч громада отримала 5,9 млн грн освітньої субвенції, цього року – лише 3,7.
Діти початкової школи та пільгових категорій харчуються безкоштовно.
1012 гривень – вартість харчування для дітей середньої та старшої ланки у двох школах Мокрокалигірської ОТГ. Вартість харчування в дитячих садках – 20 гривень. Фінансування 60/40 %, тобто більше з місцевого бюджету, менше – з батьківських кишень.
До речі, заклади освіти не закрили (чим, жахають противники реформ). Навпаки. Приміром, у Єлизаветці відкрили новий дитячий садочок. Під нього за кошти ЄС ПРООН була зроблена частина ФАПу. В Сухій Калигірці кількість вихованців дитячого садка навіть збільшилася. Там відбулися громадські слухання, і люди порушили питання про реконструкцію колишнього приміщення ДНЗ в центрі села.
Плани і прагнення
Плануємо створити спортивно-культурно-оздоровчий комплекс на базі Мокрокалигірського будинку культури і сільського спортивного залу, реконструювати частину приміщення під дитячий садок у с. Суха Калигірка, зробити капітальний ремонт зі встановленням теплових насосів у амбулаторії ЗПСМ с. Ярошівка, закінчити ремонт дороги в с. Єлизаветка по вул. Ватутіна, яка є центральною, залишилося 600 метрів, щоб було комфортне сполучення між нашими селами, – ділиться сільський голова. – Найбільше тут чекають на закони щодо поширення прав громад на землі поза межами населених пунктів та на спрощення оформлення спадщини.
За інформацією видання "Сільські обрії"