Капітальні ремонти закладів медицини, купівля нових меблів та сучасного обладнання – перші плоди реформи у Шишацькій об’єднаній громаді у сфері охорони здоров’я

Минуло більше року відтоді, як у процесі реформи місцевого самоврядування утворилася Шишацька об’єднана територіальна громада. У неї увійшло 11 сільських та одна селищна рада Шишацького району. Сьогодні – це одна з найбільших громад в Україні.

За кількістю населення вона займає 3­-є місце серед об’єднаних громад держави. За досвідом у Шишаки, як до першопрохідців реформи, приїздять не тільки з нашого регіону, а й з інших областей України, адже за рік децентралізації тут багато чого змінилося. Найбільш показовим, певно, є те, що за сім місяців цього року громада отримала 36,1 млн. грн власних надходжень, а додатковий обсяг ресурсу селищного бюджету склав 7,1 млн. грн. А це вже суттєві кошти, які селищна рада спрямовує на добробут громади.

Завдяки проведенню реформи децентралізації об’єднані громади вперше отримали реальну можливість використати наявні фінансові ресурси для вирішення нагальних проблем. За словами голови Шишацької об’єднаної територіальної громади Олександра Тутки, до запровадження реформи проекти розвитку мали ситуативний характер і виникали лише при появі конкретного заходу, конкурсу чи ініціативи. Тому на Шишаччині і накопичилась ціла низка проектів соціально­економічного розвитку, реалізація яких є не лише бажаною, а нерідко і життєво необхідною.

– Коли формували перспективний план розвитку громади, ми виокремили стратегічні цілі: стійке економічне зростання об’єднаної громади, висока якість життя людини, збереження та розвиток сільських територій, – розповідає селищний голова Олександр Тутка. – Це те, чим ми керуємося у своїй роботі. На сьогодні нам удалося втілити у життя майже половину запланованих проектів. Найбільш важливими з них, на мою думку, є капітальні ремонти установ системи первинної медико­санітарної допомоги, до речі, до цього проекту долучився бізнес: агрофірма імені Довженка та СТОВ «Воскобійники» вкладають кошти у ремонти ФАПів та амбулаторій сімейної медицини у рамках соціального партнерства з громадами. Ми придбали два шкільні автобуси, Шишацька спеціалізована школа імені В. І. Вернадського цього навчального року відкрила двері для учнів як опорна з філіями у Баранівці, Великому Перевозі та Ковердиній Балці. Ми створили комунальне підприємство «Техкомунбуд». Наразі розпочалися капітальні ремонти дорожнього покриття окремих вулиць об’єднаної громади. У планах створити реабілітаційний центр для дітей з обмеженими фізичними можливостями, організувати дорожньо­експлуатаційне відділення, забезпечити функціонування сучасної системи надання адміністративних послуг і багато інших не менш важливих ініціатив.

Основою виконання плану соціально­економічного розвитку об’єднаної громади є фінансовий ресурс.

– Коли ми об’єднувалися й нині у нас було і є як чимало прибічників реформи, так і опонентів, які не підтримують шлях розвитку та змін, спекулюючи на поки що не врегульованій законодавчій базі. Але для того, щоб переконатися у дієвості реформи, варто проаналізувати цифри. Виконання доходної частини бюджету Шишацької селищної ради за вісім місяців 2016 року забезпечено у сумі 72416,7 тисячі гривень, що складає 110,8% до планових показників на відповідний період. Доходів загального фонду без урахування міжбюджетних трансферів ми отримали 42548,4 тисячі гривень. А це на 7849,1 тисячі більше від запланованого обсягу, – констатує Олександр Тутка. – За цими цифрами – мільйонами гривень – і стоїть розвиток громади. Якщо раніше коштів нам вистачало лише на те, щоб залатати всі дірки, то нині ж можемо дозволити собі навіть не поточні, а капітальні ремонти доріг, закладів освіти, медицини.

Що стосується медицини, то нині жоден інший район Полтавської області не може похвалитися такою кількістю капітально відремонтованих ФАПів та амбулаторій сімейної медицини. Цим по праву пишаються у Шишацькій об’єднаній громаді, адже це вже показовий результат реформи місцевого самоврядування. На сьогодні офіційно відкрито капітально відремонтовані амбулаторію сімейної медицини у Воскобійниках, фельдшерсько­акушерські пункти у Жоржівці та Пришибі. Уже незабаром для відвідувачів відчинять двері заклади медицини у Тищенках та Гоголевому. Розпочався ремонт Центру первинної медико­санітарної допомоги (колишнього приміщення поліклініки Шишацької районної лікарні) за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевому на формування інфраструктури ОТГ у розмірі більше 5 млн. гривень.

– У Шишацькій об’єднаній територіальній громаді налічується 8 амбулаторій сімейної медицини та 10 ФАПів, – розповідає головний лікар Центру ПМСД Олександр Іващенко. – Надання первинної медико­санітарної допомоги є основною складовою політики держави. Головне завдання медичних закладів – забезпечення рівного та справедливого доступу всіх громадян до медичних послуг, незалежно від місця проживання. З часу реформи місцевого самоврядування паралельно реформується і галузь медицини. Сьогодні на первинний її рівень покладаються нові функції і завдання. Протягом багатьох років на стан закладів медицини в нашому районі, відверто кажучи, зверталося мало уваги. Кошти виділялися лише на оплату комунальних послуг та енергоносіїв, а також на заробітну плату персоналу. Звідси й маємо, що капітальних ремонтів наші заклади взагалі ніколи не бачили, Шишацький центр ПМСД замість необхідних 16 автомобілів мав лише сім транспортних одиниць. У трьох автівок вичерпався термін експлуатації, а від цього і несвоєчасна медична допомога, перевитрати на закупівлю запасних частин і пального.

Про те, що матеріально­технічне забезпечення та обладнання закладів Центру ПМСД потребує оновлення до вимог сучасного лікувально­діагностичного процесу, реабілітації та профілактики захворювань, не сприяє наданню медичних послуг населенню громади, головний лікар заявив на початку об’єднання. Створення належних умов для надання своєчасної медичної допомоги населенню, її наближення до мешканців віддалених сіл, забезпечення ефективного функціонування медичних закладів, покращення кадрового забезпечення Центру ПМСД кваліфікованими спеціалістами та створення належних побутових умов для них і взяли за мету в об’єднаній громаді, залучивши до проекту і кошти бізнесу.

– За сім місяців 2016 року за бюджетні кошти селищної ради було розроблено проектну документацію на капітальний ремонт приміщення поліклініки, Великоперевізької, Михайликівської, Сагайдацької, Баранівської, Воскобійницької амбулаторій сімейної медицини, Тищенківського і Покровського ФАПів у сумі 143,7 тис. грн. Згідно з три­ сторонньою угодою між агрофірмою імені Довженка, Шишацькою селищною радою та Центром ПМСД уже відремонтовані за усіма стандартами Міністерства охорони здоров’я Жоржівський і Пришибський ФАПи, тривають ремонті роботи у Гоголівському, Тищенківському ФАПах та Великоперевізькій амбулаторії сімейної медицини. Капітально відремонтовано амбулаторію у Воскобійниках, що профінансувало СТОВ «Воскобійники». Хочу висловити щиру подяку депутатам обласної ради Віктору Скочку та Валерію Капленку за неабияку підтримку медицини громади, – розповідає Олександр Іващенко. – Нині ж селищна рада виділила із бюджету 80 тисяч гривень для придбання меблів та 150 тисяч гривень на купівлю необхідного медичного обладнання у перелічені заклади медицини. Окремо маємо отримати медичне обладнання для своєчасного діагностування та профілактики серцево­судинних захворювань у рамках проекту Світового банку.

Іще однією приємною новиною для Центру ПМСД стало те, що за додаткові кошти бюджету селищної ради у липні цього року було придбано спеціалізований автомобіль медичної допомоги Niva Chevrolet AC­S­2123 СНД на суму 365 тисяч грн для забезпечення медико­санітарної  допомоги населенню громади.

– Сьогодні ми чітко бачимо переваги децентралізації. На підтримку закладів медицини виділяються колосальні кошти, і я переконаний, що вже у недалекому майбутньому наші ФАПи, амбулаторії, Центр ПМСД не поступатимуться європейським аналогам, – ділиться головний лікар Центру ПМСД. – Після капітальних ремонтів усі заклади мають бути оснащені комп’ютерною технікою. З часом відійдуть у минуле паперові картки пацієнтів, їх мають замінити електронні аналоги. На придбання комп’ютерів обіцяє виділити кошти громада. Наразі залишається відкритим питання забезпечення кадрового потенціалу. Нині є вакантні місця і для того, щоб лікарі прийшли до нас працювати, вирішується питання забезпечення їх житлом. На сьогодні у цьому нам теж допомагають аграрії. До послуг лікарів є облаштовані квартири у Михайликах та Гоголевому. Плануємо придбати житло для медиків у Шишаках. Сподіваюся, що комфортні умови праці, забезпеченість житлом, наші щирі і привітні люди стануть неабиякими перевагами при виборі місця роботи.

До речі, у найближчих планах Олександра Іващенка презентація програми місцевих стимулів – надбавки до заробітної плати медичних працівників на черговій сесії селищної ради. Як депутат він сподівається, що колеги його підтримають, а медики отримуватимуть премії із бюджету за сумлінне виконання своїх обов’язків. Такі програми успішно діють у столиці, Кременчуці, інших містах України. Об’єднання громад дало можливість покращити матеріально­технічну базу Центру ПМСД, втілити у життя заплановані проекти, відкрити нові перспективи. В умовах реформи місцева влада отримала можливість самостійно розвивати систему надання первинних медичних послуг на своїй території. Тож виходить, що децентралізація – це не тільки передача повноважень і коштів на місця, а й наближення якісних послуг до людей. Адже житель села чи селища нічим не відрізняється від містянина, йому теж потрібно отримати кваліфіковану медичну допомогу, дати якісну освіту своїм дітям, жити у затишному населеному пункті, вулиці якого освітлені, а дорожнє покриття рівне і без ям. Усе це можливо отримати лише за рахунок реформи. 

  

  

Наталія Хорольська,

газета "Село Полтавське", Шишацький район

Область: 
Полтавська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)