У жовтні 2015 року на Волині відбулися перші вибори до ОТГ. Серед першопрохідців були об’єднані громади у Голобах на Ковельщині та в Зимному Володимир-Волинського району. Поступово після виборів у грудні 2016 року та у квітні 2017-го кількість ОТГ на Волині зросла до 20. Голови новостворених громад зазначають: вони отримали фінансову самодостатність та шанс використовувати кошти на розвиток своїх територій. Активно беруть участь у проектах міжнародної технічної допомоги, що працюють саме з ОТГ. Про це йдеться у матеріалі газети Волинські Новини №40 (88) від 12 жовтня 2017 року. Думками з приводу адміністративної реформи діляться очільники об’єднаних громад.
КНЯГИНІВСЬКА ОТГ
Вибори до Княгининівської ОТГ відбулися 11 грудня 2016 року. До складу об’єднаної громади увійшли Княгининівська сільська рада (села Княгининок, Буків, Зміїнець, Милушин, Милуші, Моташівка, Сирники) та Рокинівська селищна рада (смт Рокині, село Брище).
Олена Твердохліб, голова Княгининівської ОТГ:
– Унаслідок утворення ОТГ збільшився не тільки бюджет громади, який на сьогодні разом із субвенціями держави становить 45 мільйонів гривень, із них 9 мільйонів – це ПДФО, а 7 мільйонів – акциз. Маємо також гроші на розвиток (18 мільйонів гривень), які використовуємо на ремонт комунальних закладів, передусім садочків і шкіл, на облаштування вуличного освітлення. Погано лишень, що ці кошти надходять наприкінці року, цьогоріч, щоправда, наприкінці вересня.
На території ОТГ відремонтували заплановані сім доріг, ще три – додатково. У Княгининку здійснили реконструкцію насосної станції, повністю відремонтували крило місцевого навчально-виховного комплексу, яке зовсім не оновлювали майже півстоліття. На початку року зробили вуличне освітлення.
У Рокинях вдалося відремонтувати приміщення дитсадочка «Барвінок», а це дозволило відкрити дві нові групи та зменшити чергу діток у ДНЗ. На найближчій сесії плануємо розглянути питання вуличного освітлення у Рокинях, внісши зміни до бюджету. Оскільки надходження в бюджет збільшилися уп’ятеро, ми розробили програми розвитку ОТГ на шість, а не на п’ять років, як зазвичай.
Ще один позитив – після створення ОТГ збільшилася кількість підприємців, які почали легально оформляти своїх працівників.
ПОМОРІВСЬКА ОТГ
Вибори до Поромівської ОТГ відбулися 11 грудня 2016 року. До складу новоствореної громади увійшли Поромівська сільська рада (села Поромів, Лежниця, Михалє, Млинище, Петрове), Бужанківська сільська рада (села Бужанка, Бортнів, Верхнів, Іванів, Шахтарське).
Євгеній Недищук, голова Поромівської ОТГ:
– Дуже добре, що закон про децентралізацію діє і громади об’єднуються. Весь світ іде цією дорогою. Однак не все так гладко. Президентська гілка ніяк не хоче випустити владу з рук. Дайте громадам більше свободи, дозвольте розпоряджатися коштами – і вони процвітатимуть. На практиці нам доводиться стикатися з неврегульованістю законодавства. Ми живемо поряд із Польщею, люди часто там бувають і бачать, як за кордоном працюють органи місцевого самоврядування. Потім приїжджають і кажуть: «Ми дамо собі раду, тільки дайте можливість розвиватися».
Бюджет Поромівської ОТГ на 2017 рік – 20 мільйонів гривень. Він міг би бути значно більшим, якби оперативно надійшла обіцяна державою субвенція на соціально-інфраструктурний розвиток. Її розраховують пропорційно до чисельності населення об’єднаної громади. Для Поромівської ОТГ субвенцію очікують у розмірі двох мільйонів гривень. Джерела наповненості бюджету в об’єднаній громаді змінилися. Зокрема, 60% з податків на доходи фізичних осіб надходять відтепер у місцеву казну.
ЗАБОРОЛЬСЬКА ОТГ
Вибори до Заборольської ОТГ відбулися 30 квітня 2017 року. До складу новоствореної громади увійшли Заборольська сільська рада (села Забороль, Антонівка, Великий Омеляник, Всеволодівка, Олександрівка), Боголюбська сільська рада (села Боголюби, Богушівка, Тарасове), Одерадівська сільська рада (села Одеради, Городок, Сьомаки), Шепельська сільська рада (села Шепель, Заболотці, Охотин).
Валерій Боярський, голова Заборольської ОТГ:
– Об’єднана громада – це раціональне використання коштів. Люди їх заробили і мають відчути, що їхні гроші на них працюють. Об’єднана громада дасть нам можливість самостійно розпоряджатися коштами та господарювати на своїй землі. До кінця 2017 року кожна сільська рада працює за своїм бюджетом. Нові фінансові надходження громада відчує у 2018 році. Не сумніваюся, що люди переконаються в перевагах об’єднання. Адже бюджет отримає і медичну, і освітню субвенції. Нині формуємо штатний розпис, перевагу надаємо фахівцям, які працювали у сільських радах.
ЗИМНІВСЬКА ОТГ
Вибори до Зимнівської ОТГ відбулися 25 жовтня 2015 року. До складу новоствореної громади увійшли села Зимне, Горичів, Октавин, Фалемичі, Шистів, Бубнів, Маркостав, Руснів, Черчичі, Льотниче, Володимирівка, Когильне, Острівок, Поничі, Селець, Марія-Воля, Чесний Хрест.
В’ячеслав Католик, голова Зимнівської ОТГ:
– Сьогодні Зимнівська ОТГ – це самодостатня громада із нормальними дорогами, освітленими вулицями, доступними послугами, установами з опаленням, комфортними робочими місцями. Адміністративні послуги люди отримують на місцях. Ми створили ЦНАПи в селах Льотниче, Бубнів та Селець. Позитив у тому, що розвивається інфраструктура, а мінус – що кількість повноважень, наданих ОТГ, не відповідає фінансуванню. Ті послуги, які в районі надавали за рахунок держбюджету, переклали на «плечі» ОТГ.
Ми працюємо, щоб покращити якість освітніх та соціальних послуг на місцях, врегулювати земельні питання, налагодити транспортне сполучення. Запустили на рейси маршрутки, де вони ніколи не їздили, в громаді стали прибирати сміття, де його ніколи не прибирали, з’явилося опалення у будинку культури села Селець, де його не було 20 років, підрихтували приміщення колишніх сільських рад, закінчуємо ремонт каналізації в школі Льотничого.
Завдяки реформі децентралізації фінансові надходження зросли в рази. Цими коштами ми можемо вільно оперувати, щоб забезпечити функціонування шкіл, садочків, сфери культури, благоустрою тощо. Покращили інфраструктуру – проклали дороги з твердим покриттям, зробили вуличне освітлення.
ВИШНІВСЬКА ОТГ
Вибори до Вишнівської ОТГ відбулися 30 квітня 2017 року. До складу новоствореної громади увійшли Вишнівська сільська рада (села Вишнів, Бабаці, Коцюри), Ладинська сільська рада (села Ладинь, Мосир, Пустинка), Олеська сільська рада (села Олеськ, Глинянка), Радехівська сільська рада (села Радехів, Вижгів, Чмикос), Римачівська сільська рада (села Римачі, Бережці), Штунська сільська рада (села Штунь, Висоцьк, Замлиння, Приріччя, Терехи).
Віктор Сущик, голова Вишнівської ОТГ:
– Переваги ОТГ ми відчуємо наступного року. Поки що займаємося паперовою роботою: складаємо стратегічні плани, шукаємо спеціалістів, формуємо штат, плануємо проектну діяльність. Наша ОТГ має великі перспективи, адже в ній живуть і працюють амбітні люди.