Однією із значущих реформ, що триває в Україні упродовж року є децентралізація влади, мета якої полягає в передачі значної частини повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування.
Одним із головних досягнень Іллінеччини 2016 року стало об’єднання міської з сімома сільськими громадами (20 населених пунктів) в одну територіальну з центром у місті Іллінці. 31 травня 2016 року було прийнято рішення про добровільне об’єднання та затверджено план організаційних заходів. Як результат – перехід на якісно новий рівень врядування. Нині під керівництвом міського голови Володимира Ящука, який на виборах отримав підтримку 85,8 % виборців, зосереджено Іллінецьку, Василівську, Жаданівську, Жорницьку, Красненьківську, Павлівську, Хрінівську та Якубівську територіальні громади. А це 20 населених пунктів, у яких проживає понад 18 тисяч осіб.
– Є села, які також хочуть приєднатися до громади, серед них, Тягун, Володимирівка, Даньківка, Романів Хутір, Райки. Після об’єднання громади створили своє управління освіти, фінансів, центр первинної медицини. Згодом – комунальний заклад «Центр культури, мистецтва та естетичного виховання», – коментує заступник міського голови Людмила Трохимець.
Представники влади зізнаються, що децентралізація дає змогу спрямовувати і розробляти власну стратегію, а не чекати на вказівки вищого керівництва щодо напрямку руху і впровадження реформ.
У середині квітня до Іллінецької громади планують завітати представники Асоціації міст України для перейняття досвіду на базі Іллінецької міської громади.
– Сьогодні діє стратегія збалансованого розвитку, яка має на меті охопити увесь наш регіон. Таким чином на основі неї розроблено програму соціально-економічного розвитку громади на 2017 рік. Вона базується на екологічному, економічному, культурному, соціальному прогресу. Працюємо над ідеєю локального розвитку міста Іллінці та населених пунктів громади. Шукаємо те, чим би можна було привабити містян і гостей, до прикладу, зеленим туризмом, – зазначає начальник відділу стратегічного планування та інвестиційного розвитку Тетяна Герман.
Із травня 2016 року було реалізовано 4 проекти. Цьогоріч заплановано 12, 7 з яких подано на розгляд в різні фонди, на обласні та загальнонаціональні конкурси.
Завершено проект «Увага – діти!», спрямований на створення безпечних умов для дорожньо-транспортного руху та гарантії безпеки дітей на пішохідному переході у м. Іллінці по вулиці Незалежності біля загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1.
Ініціатива «Іллінці – безпечне місто» створила комфортні умови для безпечного проживання жителів та гостей міста, попередження правопорушень шляхом встановлення спеціалізованого відеонагляду (12 відеокамер зовнішнього спостереження).
На часі реалізовується проект «Європейська площа». У 2016 році закуплено 10 ліхтарів, 6 паркових лавок та виготовлено під замовлення 5 лавок з метою якісного оновлення центральної площі.
У селах Василівка, Павлівка та Красненьке вже також розроблені проекти з освітлення вулиць, вивезено опори ЛЕП, розпочато роботу зі встановлення ліхтарів.
Зараз здійснюється активна співпраця з Вінницьким комунальним підприємством «Зеленбуд» щодо закупівлі посадкового матеріалу для озеленення.
Кипить робота з благоустрою міста та сіл громади. Зроблено ямковий ремонт доріг, проводиться благоустрій сільських доріг. Поступово ремонтують тротуари.
У стані будівництва теплиця для вирощування саджанців. Представники влади висловлюють сподівання, що вже восени можна буде висадити перші квіти.
– Місто розвивається. Вулиці стали більш освітленими. Під час новорічно-різдвяних свят встановили ілюмінацію. Поліпшено благоустрій. Тепер приємно вийти на прогулянку і поглянути на успіхи нашої громади, які свідчать про позитивні зміни та розвиток, – ділиться враженнями мешканка м. Іллінців Юлія Сиротюк.
У межах проекту «Іллінці без сміття» закуплено та встановлено на території громади 40 решіткових контейнерів для пластикових відходів і 40 баків для твердих побутових відходів. Надруковано інформаційні плакати й листівки для розповсюдження в навчальних та позашкільних закладах освіти.
– Одразу й не сподівалися на розуміння жителів, та все ж люди почали сортувати сміття, самодисциплінуватися. На жаль, не у всіх селах поставили сміттєві баки, але не зупиняємося на досягнутому. У нас є обладнання для пресування ПЕТ-пляшок, які продаємо за 5,80 гривень за кілограм на Вінницю. Від початку 2016 року так чином вдалося заробили до 50 тисяч грн. Цьогоріч придбали новий сміттєвоз. Область виділила 800 тисяч грн., ми додали ще 600 тисяч і закупили техніку, яка збиратиме сміття по селах. Найближчим часом плануємо поставити сміттєсортувальну лінію. З обласного бюджету уже виділено 3 мільйони грн. з екологічного фонду (станція коштує близько 5 млн. грн.), згодом пообіцяли дофінансувати. Міський голова разом із заступниками вже приїздили переймати досвід до м. Золочів Львівської області, – зауважила заступник міського очільника Людмила Трохимець.
Одним із вагомих управлінських повноважень, які отримали органи місцевого самоврядування об’єднаної територіальної громади є право і можливість на формування власної й ефективної системи забезпечення освітніми послугами. Таким чином, з’явилася реальна можливість оптимізації мереж навчальних закладів для подолання численних проблем, які накопичилися в секторі освіти через велику кількість малокомплектних шкіл в сільських регіонах України. Нині на території Іллінецької об’єднаної громади функціонує 11 дитячих садків та 11 загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчаються 50% учнів усього району. Планується створення 2 опорних шкіл.
Інвестиційними компонентами таких навчальних закладів є придбання шкільних автобусів для перевезення учнів, оснащення шкільної лабораторії та кабінетів, мультимедійне обладнання, встановлення мережі Wi-Fі iз безкоштовним доступом для вчителів та учнів, ремонт приміщень опорної школи, інвестиції в нові спортивні споруди, включення інших видів позашкільної діяльності та професійний розвиток вчителів як обов’язковий компонент.
– Планується провести оптимізацію шкіл. Сьогодні у багатьох навчальних закладах відсутні по 3-4 класи. Із цією метою актуальним є питання переведення школи І-ІІІ ступеня в школу І-ІІ ступеня. Хочемо, щоб дітям було цікаво навчатися. Коли ж в класі перебуває лише 4-5 учнів, тоді зникає будь-яка конкуренція. Звісно, було б набагато краще, аби дітки навчалися в Іллінцях, а після уроків їх відвозили додому. Єдина проблема – транспорт. Нам потрібно хоча б 2 шкільних автобуси, – ділиться планами заступник міського голови.
Доходи бюджету Іллінецької міської ради в частині власних надходжень до об’єднання складали 18 млн. грн., після об’єднання зросли до 68,9 млн грн. Зростання здебільшого відбулося за рахунок податку з доходів фізичних осіб (77% від загальної кількості). Значний прибуток дають: молочна компанія ТОВ «Люстдорф», Іллінецький цукровий завод, цегельний завод, лісгосп та приватні підприємства. На 1,7 млн грн збільшилися надходження за рахунок сплати земельного податку та на 2,2 млн грн. Водночас із збільшенням прибутків зросли й видатки. Загальна сума до об’єднання громади становила 18 млн. грн., після об’єднання – 115,9 млн. грн.
– Серед основних проблем проведення децентралізації була недовіра селян до реформи. Люди думали, що місто забере кошти собі. Вийшло навпаки: село користується коштами і послугами, які надає місто. За 3 місяці ми заробили 15 млн. грн. (13 млн. – прибуток від Іллінців, 2 млн. – від приєднаних громад). Відтепер всі харчуємося зі споживчого кошика, на наповнення якого спільно заробили. У нас проводиться облік усіх витрат та прибутків, – зазначає міський голова Володимир Ящук.
Серед досягнень реформи децентралізації в Іллінецькій територіальній громаді є працевлаштування жителів об’єднаних населених пунктів. В. о. старост (оскільки вибори ще не проводилися) було передано значні повноваження. Крім старост, у сільських радах працюють діловоди та землевпорядники, а також працівники з благоустрою від міського комунального підприємства «Добробут». На кожну сільську раду було закуплено мотокоси й бензопили.
– Завжди намагаємося використати всі ресурси. Зрізаними під час благоустрою сіл деревами, наприклад, будемо опалювати школи й садочки. Це економія і не потрібно витрачатися на закупівлю опалювального матеріалу, – зауважує заступник голови м. Іллінців Людмила Трохимець.
Нині в Іллінецькій об’єднаній територіальній громаді значно покращилася співпраця владних структур і населення. Міський голова Володимир Ящук вважає, що відтепер влада максимально наблизилася до потреб людей: «Ми відкрили прозорі центри, реєстраційну службу, маємо службу реєстрації прав нерухомості. Ми стали ближчими до земляків, їхніх проблем і будемо продовжувати їм у всьому допомагати». У впровадженні реформи децентралізації Іллінецька територіальна громада об’єдналася в одну команду, яка вже майже упродовж року працює як злагоджений механізм. Тож тепер головне – не втратити темпу. За таких умов розвитку об’єднаних територіальних громад, як Іллінецька, багаторічні розмови переростуть в реальне перетворення України в ефективну сучасну демократичну державу з розвиненим громадянським суспільством".