“Дайте нам рік, побачите, що з цього вийде”: чим живе Старобогородчанська ОТГ сьогодні

З часу утворення Старобогородчанської об’єднаної територіальної громади тут з’явилася власна швидка допомога, пожежна частина, відремонтовано кілька шкіл та садків, прокладено нову дорогу. Старобогородчанська громада утворилася влітку 2015, восени цього ж року там відбулися перші вибори. До складу ОТГ входять п’ять сіл: Скобичівка, Лесівка, Нивочин, Гринівка та найбільше – Старі Богородчани. Сумарне  населення  –  понад шість тисяч людей. Після об’єднання громада отримує більший відсоток податків до місцевого бюджету, кошти державних субвенцій та одержує гранти від різних конкурсів проектів. Громаду відвідали журналісти Агентства новин "Galka.if.ua".

Заступник сільського голови Старобогородчанської ОТГ Іван Лесів розповів, що надходження податкових платежів до бюджету ОТГ у 2016-ому році виконали на 23 мільйони 454 тисяч гривень, на 101,4% від запланованих. Зокрема, надходження податку з доходів фізичних осіб у 2016-ому році були заплановані на рівні 784 тисячі гривень, а виконали на  1 мільйон 651 тисячу гривень. У шість разів збільшилися надходження єдиного податку. Підприємців, які мешкають у тутешніх селах, але ведуть бізнес в Івано-Франківську чи деінде, переманюють реєструватися на території ОТГ.

«За рахунок  цього ідуть додаткові надходження», – сказав Лесів.

Плата за землю надійшла у чотири рази більша від запланованої – 826 тисяч гривень.  Щоб упорядкувати це питання, у сільській раді повкладали договори оренди з фактичними власниками ділянок. Значна сума орендної плати надходить від сонячної електростанції, яка з 2012-ого року розташована у Старих Богородчанах.

«Тут було пусте пасовисько, а зараз земля приносить прибуток – надходить орендна плата з шести гектарів землі, більше  10 тисяч гривень щомісяця, також податки з доходів».

На електростанції працюють мешканці Старих Богродчан та приїжджі фахівці, крім того, місцевих наймають на сезонні роботи.

  

Минулого року громада отримала 4 мільйони 564 тисячі гривень інфраструктурної субвенції з державного бюджету. За ці кошти реалізували вісім проектів. Проклали 2,5 кілометрів бетонних доріг, перекрили дах сільської ради, зробили ремонт дитсадка у Нивочині, добудували котельню у  Гринівці, замінили вікна й двері школи у Лесівці та інше.

«До кожного проекту ми додали ще 10% своїх коштів», – зазначив заступник сільського голови.

Бюджетні заклади об’єднаної громади обладнали котлами, що працюють на деревині. На  біопаливо  в січні минулого року перевели навчально-виховні комплекси  у Скобичівці та Лесівці, пізніше садок і школу в Нивочині, амбулаторію і садочок у Старих Богородчанах. Отримали 50% економії завдяки використанню твердого палива замість газу.

Серед здобутків – комп’ютерний клас за 300 тисяч гривень з субвенції на підтримку опорних шкіл. Дитячий майданчик на колишньому пустирі у селі Лесівка, що був реалізований завдяки обласній програмі підтримки місцевого самоврядування.

  

Новий дитсадок у селі Нивочин буде розташований у будівлі, де колись була колгоспна контора та будинок побуту. Сім років приміщення пустувало. Думали зробити тут початкову школу, а після об’єднання громад вирішили облаштувати дошкільний заклад на дві групи.  Як розповів Іван Лесів, дитсадка тут не було близько двадцяти років. У 2013 році за кошти обласного проекту та співфінансування поміняли вікна, вхідні і внутрішні двері. Внутрішні роботи обійшлися у 600 тисяч гривень інфраструктурної субвенції. Водночас люди з села, молоді батьки, самі робили ремонти, безкоштовно. За кошторисом 2015 року проект коштує 2,2 мільйони гривень. Без коштів, які надійшли після об’єднання, село не змогло б здійснити ці роботи. Потрібно ще утеплити стіни, перекрити дах та облаштувати майданчики надворі. На продовження ремонту чекають на кошти інфраструктурної субвенції. Вже цього року планують прийняти до садка 25 дітей з села Нивочин.

старобогородчанська отг-5771  старобогородчанська отг-5786

Також у Старобогродчанській ОТГ є власна машина швидкої допомоги. Її придбали за майже 1,5 мільйона гривень. 90 відсотків від суми – кошти Державного фонду регіонального розвитку, а 10 відсотків виділили з бюджету громади. Іван Лесів розказав, що того ж дня, коли урочисто освятили новий автомобіль, він двічі виїжджав для надання допомоги мешканкам Нивочина.

старобогородчанська отг-5801  старобогородчанська отг-5800

Минулого року в об’єднаній громаді відкрили підрозділ пожежної охорони. Автомобіль в оренді, переданий з Богродчанської пожежної частини. Добровільна пожежна команда постійно чергує. Минулого року вона мала два виїзди у сусідні з ОТГ села, де допомагала працівникам ДСНС.

У найближчих планах тергромади – надбудувати другий поверх амбулаторії, щоб зробити денний стаціонар та кабінети лікарів, а також відкрити Центр надання адміністративних послуг.

У Старобогродчанської ОТГ є розроблена стратегія розвитку до 2026-ого року. Над нею працювали разом з ГО «Ділові ініціативи» за фінансування міжнародного  фонду «Відродження». 60 осіб із 6 тисяч населення були в складі робочої групи із розробки стратегії.

  

Іван Лесів зізнався, що конфлікти були при об’єднанні, не всі люди були згідні. Навіть скаржилися в Адміністрацію президента.

«Як ми їх переконували? Казали: дайте нам рік часу, побачите, що з цього вийде», – заявив Лесів.

Також він розповів, що була перспектива увійти у Богородчанську ОТГ разом з іншими двадцятьма сільрадами. «Нас це лякало, як кажуть, велика сім’я – і діти босі».

Тому вирішили зробити свою ОТГ більш «компактною». За словами Лесіва, є люди які досі невдоволені змінами. Щось дійсно вдається недобре, а щось – добре.

«Якщо людина має щось проти тебе, треба її залучити до реалізації чогось, – вважає Лесів. – Ми всіх – і довольних і недовольних включаємо у будь-які заходи.  Кожна людина має змогу висловитися, якщо хтось чимось не задоволений, ми це враховуємо у своїй роботі».

ДЖЕРЕЛО

Область: 
Івано-Франківська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)