Біляївська ОТГ: нові можливості та нарощування потенціалу

За підсумками 2016-го до бюджету Біляївської громади від установ, організацій, підприємств усіх форм власності та фізичних осіб надійшло майже 33 мільйони гривень. Створено інвестиційний паспорт ОТГ з переліком можливостей, які, сподіваються, зацікавлять грошовитих вкладників.

На території парку садово-паркового мистецтва «Дністер» у Біляївці збудовано візит-центр, де можна взяти у прокат туристичний інвентар, отримати інформацію про туристичні можливості громади та краю, зокрема об’єкти інфраструктури, розміщення і харчування, а також весь перелік туристичних послуг.

Усі три школи Біляївки за два роки були відремонтовані, в тому числі і за гроші місцевого бюджету. У середині минулого року почала працювати Біляївська міська дитячо-юнацька спортивна школа, яка нині повністю (!) фінансується з місцевого бюджету. Там діють шість спортивних секцій: вільної боротьби, гандболу (юнаки), боксу, футболу, шахів та баскетболу. Зараз у цій школі займаються 270 учнів-спортсменів, які влітку навіть чути не хочуть про канікули, адже тут їм так цікаво.

Почав давати прибутки громаді й відкритий у районі парку та станції «Дністер» хостел «Супутник». Три кімнати по вісім місць у кожній, зручності, чистота і невисока вартість перебування вже оцінені гостями. Сервісом передбачений навіть прокат велосипедів для прогулянок містом і парком, а також рибальського знаряддя для відпочинку на воді. Задоволені туристи з Естонії Крістел і Лаура, які подорожують Україною, недавно залюбки заночували у «Супутнику», залишивши своє фото та кілька вдячних рядків у книзі відгуків на добру пам’ять про себе.

Задля покращення транскордонних стосунків торік налагодили зв’язки громади з прилеглими територіями Республіки Молдова та Болгарії. З метою подання спільних проектів розвитку муніципалітетів країн-сусідок досягнуто згоди про створення міжнародної громадської організації «За майбутнє Дністра». А з містом Созополь (Болгарія) ведуться перемовини щодо визначення пріоритетних напрямків можливої реалізації спільних проектів у межах фінансування програми «Басейн Чорного моря 2016—2020».

Ще кілька важливих моментів, які багато про що скажуть. Одним з перших кадрових рішень щодо двох сіл, які увійшли до складу ОТГ, стало запровадження там ставок озеленювачів територій, інспекторів з благоустрою та двірників. Доти таких працівників там зроду-віку не було.

Усі обсяги адміністративних послуг (отримання довідок, здійснення визначеного законом переліку нотаріальних дій тощо) люди отримують на місцях. Для цього кожному з обраних сільських старост замовили печатки й делегували права завіряти всі документи місцевих жителів.

Переваги об’єднання майорівці відчули вже тоді, коли вперше за багато літ у селі організували заходи з благоустрою, наведення чистоти та порядку в місцях загального користування. За кілька суботників люди вичистили роками накопичене сміття, а за допомогою комунальників з підприємства «Наш дім» вивезли його. Але не в ближню лісосмугу чи водойму, як раніше, а в спеціально відведене місце, до бетонного майданчика під контейнери для централізованого вивезення непотребу. Привели в належний стан кладовище, збудували там громадський туалет, від парості, сухостою та сміття очистили ближні лісосмуги. Почали підрізувати дерева. Встановили урни біля автобусних зупинок, які також упорядкували. Пофарбували та відремонтували дитячі майданчики. Зробили лад на стадіоні: полагодили й пофарбували лавки, футбольні ворота.

Випробували і новий грейдер, придбаний громадою за кошти субвенції розвитку: розширили кілька узбіч вулиць, що схвалили місцеві автомобілісти.

Реставрували й пам’ятник «Невідомому солдату», до чого раніше ніяк не доходили руки.

Не вирушаючи із села, майорівці отримували потрібні адмінпослуги: за 2016 рік видано 710 довідок, зокрема 52 жителям надано допомогу з оформлення субсидій, завірено 17 заповітів та доручень.

Щодо Повстанського, то лише впродовж минулого року тут зробили повну інвентаризацію житлового фонду; ліквідували стихійні сміттєзвалища, натомість у центрі встановили додаткові контейнери та урни для сміття; уклали договори на вивезення твердих побутових відходів (люди знають, що непотріб не треба вже потайки десь скидати, що його заберуть); повністю зачистили від сміття та чагарників два селищних парки: тепер тут будуть розбиті газони, а що крім них — громада думає; заасфальтували під’їзди до обох автобусних зупинок селища, а одну з них оновили; освітлили кілька вулиць; придбали та встановили теплогенератор для опалення будинку культури (до того з приміщення взимку через холоднечу втікали навіть миші). У селищі створили об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, що означає: на цьому об’єкті буде наведено облік та порядок.

У переліку зробленого — те, що забезпечує якість життя цих людей, що важливе сьогодні, вже зараз. Оце і є одним з європейських стандартів життя, коли порядок не лише на твоєму подвір’ї, але й у твоїх сусідів, на твоїй вулиці, у твоєму селі, за що кожен несе особисту відповідальність і вимагає того ж від інших.

Майори та Повстанське, об’єднавшись з Біляївкою, як і сотні інших сіл в Україні, що увійшли до складу ОТГ, зберегли статуси населених пунктів, назви, уні-кальність та самобутність. Для кожного з них обрана своя стратегія розвитку, яка включає традиційні, притаманні їм напрямки. Майори — це розвиток сільського господарства, агропереробки, городництва. Повстанське — відновлення промислового потенціалу з урахуванням того, що будь-який вид бізнесу, який приходитиме в селище, має бути винятково екологічним.

Нині триває робота зі створення розгорнутої стратегії розвитку Біляївської ОТГ, із залученням найкращих фахівців різних галузей і, звісно ж, урахуванням громадської думки.

Джерело

Область: 
Одеська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)