18 вересня 2024 року Верховна Рада України ухвалила в другому читанні проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та приведення окремих його положень у відповідність із законами України», реєстр. №11131.
Під час розгляду законопроєкту №11131, який Асоціація міст України підтримала задля відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні, народні депутати України пропонували підтримати норми, необхідні місцевому самоврядуванню України, та просили про їх підтримку.
Про зупинення вилучення реверсу у громад на період воєнного стану та підтримку 145 поправки, авторами якої є народні депутати України Бужанський М.А., Кисилевський Д.Д., Припутень Д.С., Чорний Д.С., Медяник В.А., Бородін В.В., Каптєлов Р.В., Нестеренко К.О., Северин С.С., виступив Кисилевський Дмитро Давидович, Фракція політичної партії «Слуга народу».
«За» збереження реверсу в бюджетах 199 громад, серед яких 75% малі міста, селища та села, проголосували 185 народних депутатів України.
Про збереження 64% ПДФО в місцевих бюджетах і включення його до бюджетів громад на постійній основі до Верховної Ради України народні депутати України звертались про підтримку поправок тричі.
«За» підтримку 192 поправки, авторами якої є народні депутати України Фріс І.П. і Рубльов В.В., озвучив Фріс Ігор Павлович, Фракція політичної партії «Слуга народу», проголосували для збереження 64% ПДФО в бюджетах громад 170 народних депутатів України.
«За» підтримку 188 поправки, авторами якої є народні депутати України Разумков Д.О., Микиша Д.С., Козак В.В., Мокан В.І., Дмитрієва О.О., Саладуха О.В., Божик В.І., Шпак Л.О., озвучив Разумков Дмитро Олександрович, Депутатське міжфракційне об’єднання «Розумна політика», проголосували для збереження 64% ПДФО в бюджетах громад 161 народний депутат України.
«За» підтримку 193 поправки, авторами якої є народні депутати України Гриб В.О. і Магера С.В., озвучила Гриб Вікторія Олександрівна, позафракційна, проголосували для збереження 64% ПДФО в бюджетах громад 184 народні депутати України.
Про надання можливості органам місцевого самоврядування тимчасово окупованих громад виконувати бюджетні повноваження в повному обсязі до Верховної Ради України народні депутати України звертались про підтримку поправок двічі.
За підтримку 177 поправки, авторами якої є народні депутати України Гриб В.О. і Магера С.В. та озвучила Гриб Вікторія Олександрівна, позафракційна, та сприяння місцевому самоврядуванню тимчасово окупованих громад, проголосували 188 народних депутатів України.
За підтримку 178 поправки, авторами якої є народні депутати України Тимошенко Ю.В., Дубіль В.О., Тарута С.О., Немиря Г.М., Соколов М.В., Кучеренко О.Ю., Лабунська А.В., Кожем'якін А.А., Соболєв С.В. та озвучила Тимошенко Юлія Володимирівна, Депутатська фракція політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», та сприяння місцевому самоврядуванню тимчасово окупованих громад, проголосували 184 народні депутати України.
У прийнятому Законі враховано такі пропозиції Асоціації міст України:
- закріплення норми, що прогноз місцевого бюджету може не складатися у разі, якщо території територіальної громади чи її окремих населених пунктів вважаються такими, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованими;
- доповнення напрямків використання залишків коштів місцевих бюджетів, зокрема, видатками на підготовку до опалювального сезону, будівництво та облаштування укриттів, відновлення критичної інфраструктури, ліквідацію надзвичайних ситуацій, будівництво фортифікаційних споруд, поповнення резервного фонду;
- збереження взаємодії органів місцевого самоврядування та податкових органів щодо питань наповнення бюджетів.
Окрім цього ухвалений Закон передбачає:
- надання можливості органам місцевого самоврядування здійснювати місцеві запозичення в частині фінансування бюджету розвитку для виконання боргових зобов’язань з повернення отриманих та непогашених кредитів (позик), що виникли у попередні періоди;
- включення до звіту про виконання бюджетів інформації про стан місцевих боргів та гарантованих відповідно Автономною Республікою Крим, обласними радами та територіальними громадами боргів і про надані місцеві гарантії;
- надання можливості затверджувати місцевий бюджет з дефіцитом у разі надходжень внаслідок продажу / пред’явлення цінних паперів, профіцитом – у разі придбання цінних паперів.
Також Асоціація міст України наполягає на зарахуванні 64% до бюджетів громад, зупиненні вилучення з бюджетів територіальних громад реверсу, а також повернення місцевому самоврядуванню «силового» ПДФО.
Оскільки Верховна Рада України не підтримала зазначені вище поправки в законопроєкті №11131, Асоціація міст України продовжує захищати інтереси органів місцевого самоврядування у бюджетному процесі на 2025 рік.