15-16 квітня 2024 року у Києві відбувся Діалоговий захід з питань місцевих фінансів, організований Асоціацією міст України.
За результатами Діалогового заходу Асоціація міст України надіслала до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Міністерства фінансів України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України напрацьовані з учасниками заходу пропозиції щодо вирішення актуальних проблемних питань у сфері місцевих фінансів.
З метою зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування Асоціація міст України запропонувала реалізувати, зокрема, такі пропозиції:
1. Запровадити механізм вертикально-горизонтального вирівнювання місцевих бюджетів, який передбачатиме надання дотацій вирівнювання до мінімального розміру місцевих бюджетів, визначеного на основі фінансових нормативів бюджетної забезпеченості та державних стандартів (вимог) і нормативів за кожним із делегованих державою місцевому самоврядуванню повноважень за рахунок державного бюджету. В той же час у територіальних громад, які є фінансово спроможними, має залишатися мотивація до місцевого економічного розвитку.
2. Забезпечити необхідну компенсацію бюджетам територіальних громад втрат «силового» ПДФО. На фінансовому стані територіальних громад негативно відобразилось вилучення наприкінці 2023 року «силового» ПДФО. Це розбалансувало місцеві бюджети, а, отже, негативно вплинуло на фінансування як власних, так і делегованих повноважень. Як наслідок, окремі органи місцевого самоврядування прийняли рішення запозичити кошти, але, наприклад, є випадки, коли Мінфін не погодив залучення кредитних коштів з обґрунтуванням, що такі органи місцевого самоврядування не кредитоспроможні. Загалом існує гостра потреба у компенсації бюджетам територіальних громад, які отримували «силове» ПДФО, втрат такої частини доходу.
3. Виконати статтю 44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» щодо списання заборгованості місцевих бюджетів за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками за 2009–2014 роки, що утворились внаслідок неправильного планування державними органами видатків з делегованих повноважень.
4. Врегулювати питання погашення державою різниці в тарифах, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості за послуги тепло-, водопостачання та водовідведення в обсязі 53 млрд гривень, з них 36 млрд гривень утворились наприкінці опалювального сезону 2022/2023 та 17 млрд гривень – це прогнозований обсяг заборгованості за опалюваний сезон 2023/2024.