«В Дніпрі відкрито черговий будинок для проживання ВПО завдяки діяльності мера Маріуполя Вадима Бойченка та його команди. Це один із низки об’єктів, які реалізуються не тільки у Дніпрі, а й в інших містах, за підтримки міжнародних партнерів та інших муніципалітетів. Планується ще більше таких проєктів у 2024-2025 роках», - зазначив в інтерв’ю «ДніпроTV» Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
«Чому це важливо? За даними всіх соціологічних опитувань, найбільшою проблемою внутрішньо переміщених осіб є забезпечення житлом. Черга на житло величезна, і, на жаль, у державному бюджеті відсутнє необхідне фінансування. Тому дуже добре, що мерія Маріуполя у співпраці з міжнародними партнерами знаходить можливості системно, покроково, забезпечувати маріупольців житлом.
Ми працюємо над змінами в законодавстві, які дозволять муніципалітету Маріуполя та іншим органам міцевого самоврядування здійснювати більше таких проєктів, адже зараз існують певні обмеження у Бюджетному кодексі України та Законі України «Про місцеве самоврядування».
Маріуполь є флагманом щодо забезпечення своїх городян та формування стратегії міста для інших окупованих громад, не випадково Вадим Бойченко, мер Маріуполя, є головою Секції Асоціації міст України з розвитку тимчасово окупованих та деокупованих громад.
Всього в Асоціації міст України 1055 муніципалітетів, з яких в останньому засіданні Секції взяли участь представники 156 муніципалітетів, що запозичують досвід Маріуполя, об'єднуються для вирішення спільних проблем, створюють синергетичний ефект.
Важливий в усьому, зокрема в забезпеченні ВПО житлом, системний підхід і моделі, які впроваджуються у Маріуполі. Ці моделі можуть і повинні бути застосовані по всій Україні, тому ми через Секцію намагаємось їх реплікувати, а також ініціюємо необхідні зміни до законодавства.
Я сподіваюсь, що Уряд підтримає пропозицію Асоціації міст України та Маріуполя і затвердить порядки, які дозволять дистанційно визначати об’єкти зруйнованого майна на тимчасово окупованих територіях та в зоні активних бойових дій, це дасть можливість сотням тисяч громадян України юридично зафіксувати втрату житла. Ми працюємо з народними депутатами для прийняття відповідних змін до закону. І це буде наступним масштабним проєктом України.
Адже внутрішньо переміщені особи з Бахмута, Енергодара, Алчевська, Маріуполя – з більше 140 громад, навіть за нашим українським законодавством не мають підтверджуючих документів про втрату житла. Відповідно ці втрати не обраховуються при складенні реєстрів збитків, за які рф зобов’язана нести відповідальність і які будуть стягнуті міжнародними інститутами з агресора на користь України.
Тому на законодавчому рівні повинні бути створені умови захисту прав і створення можливостей громадянам України претендувати на компенсацію втраченого житла, а муніципалітетам - вже сьогодні забезпечувати житлом мешканців своїх громад в співпраці з міжнародними партренами, щоб такі проєкти, які реалізовує Маріуполь, масштабувались і люди отримували житло в України», - підсумував Олександр Слобожан.