01 / Квітень, 2025

Міжнародна конференція «Людський капітал у воєнний час: виклики та рішення» відбулася у Києві 27-28 березня 2025 року за співорганізації Асоціації міст України.

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, відкриваючи Конференцію, акцентував увагу на важливості збереження людського капіталу та наголосив, що саме зараз вирішується ключове питання: як наша країна має жити і розвиватися, маючи великий дефіцит трудових ресурсів, а це і працівники ЖКГ, водії, лікарі, вчителі, вихователі, соціальні працівники.

Серед спікерів Конференції:

Хонда Марина, Заступниця голови Київської міської державної адміністрації  з питань здійснення самоврядних повноважень,
Кірілова Юлія, Заступниця Міністра у справах ветеранів України,
Бардіна Тетяна, Заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів Полтавської міської ради,
Войткова Валентина, Директорка Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради,
Мельник Олена, Заступниця директора Департаменту реалізації політики зайнятості Державної служби зайнятості,
Дорошенко Каріна, Заступниця Виконавчого директора Українського ветеранського фонду,
Парова Світлана, Керівниця проєкту реінтеграції ветеранів та ветеранок, Metinvest,
Росс Сергій, Керівник відділу охорони праці Дивізіону агробізнесу, Дивізіону виробничих активів Департаменту перевалки і флоту,
Розлуцька Анастасія, Керівниця проєкту «Назустріч» Work.ua,
Ременець Ганна, Керівниця компанії Інсайт, підприємиця.
 

Марина Хонда під час виступу на тему «Інфраструктура підтримки ветеранів у Києві: психологічні центри, ветеранські простори, програми ресоціалізації. Виклики та можливості» презентувала механізми реалізації запроваджених у столиці проєктів. Вона зазначила, що до початку повномасштабного вторгнення вже були вибудувані принципи допомоги військовим, які брали участь в АТО/ООС, членам їхніх родин, сім’ям загиблих. Після 2022 року кількість воїнів збільшилася в рази. Наразі в Києві ведеться активна робота в трьох напрямках: фізична реабілітація, ментальне здоров’я та сприяння у поверненні до цивільного життя. Інформація про всі ці можливості доступна на «Порталі Захисника та Захисниці», а заявку на отримання послуг можна оформити онлайн за кілька хвилин.

Юлія Кірілова розповіла про ключові аспекти Стратегії ветеранської політики України на період до 2030 року та звернула окрему увагу на можливості інтеграції ветеранів у суспільство. Вона детально зупинилася на п’яти основних напрямках державної ветеранської політики:

− державна підтримка ветеранів війни,

− відновлення фізичного здоров’я,

− відновлення психічного здоров’я,

− соціальна адаптація,

− економічна незалежність.

Тетяна Бардіна розповіла про «Інституційну спроможність громад для реалізації ефективної ветеранської політики». Зокрема, вона зазначила, що Полтавська громада розробила та впроваджує комплексну ветеранську політику, яка була сформована на основі зібраних і консолідованих кращих практик багатьох муніципалітетів, в результаті чого організовано «Ветеранський центр Полтави». Наразі робота з військовими та їх родинами є багатовекторною та пропонує значний перелік послуг, а саме: психологічне, юридичне консультування, фізична реабілітація, створення підтримуючого середовища, взаємодія з патронатними службами, вирішення індивідуальних кейсів. Крім того, нещодавно у віддалених громадах було запроваджено роботу мобільних офісів Центру.

Валентина Войткова повідомила про досвід Вінницької громади – «Ветеранські простори як осередки реінтеграції: як Вінниця будує систему турботи». Вона зазначила, що особливу увагу на Вінниччині приділяють питанням безбар'єрності, яка запроваджується на усіх рівнях. Крім того, розповіла про організацію роботи чотирьох ветеранських просторів, налагоджену систему адміністративних онлайн-сервісів, де ветерани та члени їх сімей позачергово обслуговуються в електронній черзі, та поділилася досвідом ведення єдиного муніципального реєстру захисників і захисниць.

Олена Мельник зазначила, що державні центри зайнятості мають стати своєрідними маркетами можливостей. Наразі на сайті Державної служби зайнятості діє Єдиний портал вакансій актуальних пропозицій для ветеранів і ветеранок, розширено інструменти доступу до сервісу, а саме передбачена можливість створити на порталі власний кабінет шукача роботи. Крім того, вона розповіла про запроваджену програму – ваучер на навчання., що дає можливість здобути нову професію безкоштовно.

Каріна Дорошенко наголосила, що ветерани – це та категорія, в яку необхідно вкладати усі можливі ресурси, адже саме ці люди з найбільшою ймовірністю не покинуть територію України. Вона поінформувала про стратегію Українського ветеранського фонду у 2025 році. Експертка детально зупинилася на програмах фінансування ветеранських бізнесів, налагоджену цілодобову психологічну допомогу, а також розповіла про практичні кейси щодо працевлаштування військових у цивільному житті.

Світлана Парова детально розповіла про розроблену та запроваджену комплексну програму психологічної підтримки працівників, військових та їх родин: «Метінвест. Екосистема (ре)інтеграції ветеранів та ветеранок». Вона зазначила, що екосистема складається з шести напрямків, пріоритети гнучкі та відповідають актуальним потребам ветеранів. Особливий акцент зроблено на надання медичних, психологічних та реабілітаційних послуг. Завдання на майбутнє – розробка програми адаптації військових до цивільного життя. Крім того, спікерка окремо зупинилася на питаннях здобуття освіти та перекваліфікації захисників.

Сергій Росс поділився принципами відповідального працевлаштування військовослужбовців, які повертаються до цивільного життя. Він розповів про особливості побудови комунікації з ветеранами та наголосив на важливості реагування на їхні ініціативи, створення можливостей для реалізації фахових знань та вмінь. Скажімо, бути професійними тренерами – сьогодні тренд серед ветеранів, а для цивільних – можливість набути цінні знання та досвід.

Анастасія Розлуцька під час виступу на тему «Назустріч ветеранам: простір можливостей на ринку праці» поінформувала про запроваджені ініціативи на одному з найбільших порталів з працевлаштування в Україні. Вона наголосила на важливості формування культури працевлаштування ветеранів, яка має стати опрацьованим алгоритмом дій, як це сьогодні працює щодо інших професій. Експертка детально розповіла про запроваджений на порталі сервіс, де роботодавець може вказати про надання переваги ветеранам. Крім того, спікерка наголосила на важливості комунікації та колаборації представників органів місцевого самоврядування, бізнесу, громадських організацій для вирішення проблеми працевлаштування ветеранів в громадах.

Ганна Ременець розповіла про очолюване нею чернігівське підприємство, яке першим в Україні почало виробляти адаптивний спецодяг для людей з інвалідністю. Вона наголосила, що сьогодні важливо дотримуватися культури безпеки праці, а запровадження відповідної політики є маркером соціально відповідального бізнесу.

Панельна дискусія: «Екосистема турботи про ветеранів: як об’єднати зусилля держави, бізнесу та громад для ефективної адаптації та співпраці?»

Цвіркун Ярослав, Перещепинський міський голова Дніпропетровської області,
Пелих Валентин, фахівець супроводу ветеранів та демобілізованих осіб Тульчинської міської ради Вінницької області,
Литвинова Леся, волонтерка, засновниця фонду «Свої»,
Тарасевич Олекса, військовослужбовець, ветеран, інженер з охорони праці,
Чеботарьов Сергій, підприємець, СЕО Chebotarov Solutions.

Модерував дискусію військовий ЗСУ Даниїл Гончаренко.

Ярослав Цвіркун акцентував увагу на відчутному дефіциті кадрів за усіма напрямками, особливо у віддалених регіонах України. Він зауважив, що наразі не варто концентруватися лише на наданнівищої освіти та перекваліфікації учасників бойових дій, а враховувати напрацьований досвід й максимально ефективно інтегрувати людей до роботи в господарствах, організаціях, приватному бізнесі. Він наголосив, що колишні військові мають знання, досвід, вміння й користуються повагою в громадах.

Валентин Пелих зазначив, що формувати державну політику треба так, щоб роботодавці мали за честь взяти на роботу ветеранів. Крім того, він наголосив на важливості вирішення проблем родин військових, налагодженні комунікації між всіма ланками органів влади і надавачів послуг.

Леся Літвінова розповіла про найбільш поширені запити сімей ветеранів, які потребують паліативної допомоги. Волонтерка на конкретних прикладах показала потреби військових та їх родин і звернула увагу, що хоспісна допомога та паліативна медицина в країні є недосконалою. Вона наголосила, що вирішувати ці проблеми необхідно на державному рівні.

Олекса Тарасевич зазначив, що сьогодні держава пропонує стандартні і абсолютно негнучкі рішення щодо працевлаштування, які не враховують потреби ветеранів. Він наголосив, що люди, які повертаються з війни, мають неймовірну мотивацію працювати і відроджувати Україну. Спікер закликав представників бізнесу і держави до колаборації для вирішення проблеми повернення військових до цивільного життя та максимального використання потенціалу патріотів.

Сергій Чеботарьов наголосив, що представникам бізнесу треба завчасно готувати умови та колектив до прийому на роботу ветеранів. Робота на випередження дозволить максимально інтегрувати людей та використати їхній потенціал, аби люди відчувати себе максимально корисними і затребуваними.

Андріан Галач, керівник компанії «Промислова безпека», модерував Конференцію, неодразово звертаючи увагу, що лише спільними зусиллями суспільства можна забезпечити якісну та довготривалу підтримку ветеранів, їхніх сімей та зміцнення людського капіталу громади.

Протягом другого дня Конференції відбулися майстер-класи та воркшопи, спрямовані на вирішення проблем адаптації ветеранів, підтримку психологічного здоров’я.

  

Людський капітал є головним чинником забезпечення розвитку економіки країни, її конкурентоспроможності у глобальному вимірі, саме тому Асоціація міст України через Аналітичний центр, Секцію з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, а також Муніципальний центр відновлення та Школу відновлення громад на кількох рівнях напрацьовує рішення для відновлення територіальних громад і збереження людей.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)