Протягом тривалого періоду часу, фактично не вирішується проблема забезпечення технічного обслуговування більшості багатоквартирних будинків. Проблема полягає в тому, що з 2015 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), виключила тарифу на газопостачання таку складову як вартість проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Після цього мешканці багатоквартирних будинків стикнулися з необхідністю самостійного вирішення питання обслуговування таких мереж. Як показала практика, газопостачальні підприємства, за відсутності чітких приписів законодавства про їх обов’язок забезпечувати таке обслуговування, або відмовлялися від його здійснення, або нав’язували кабальні умови договорів на таке обслуговування. Спроба вирішити цю проблему була здійснена під час підготовки законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» (реєстр № 10228 від 12.04.2019). Та на жаль Верховна Рада України попереднього скликання не спромоглася його ухвалити. За активної позиції народних депутатів Верховної Ради України 9-го скликання, почалася робота над новим законопроектом, спрямованим на термінове вирішення проблем сфери ЖКГ. Та під час опрацювання тексту законопроекту, на жаль не вдалося знайти компроміс між представниками газопостачальників та представниками Управителів житла і ОСББ. Зазначене призводить до того, що на сьогодні існує кілька варіантів вирішення проблеми обслуговування газових мереж. Проаналізувавши ці варіанти, ми вважаємо що більш ефективним та життєздатним є варіант, запропонований управителями житла та ОСББ.
Коротко його суть полягає в наступному:
1. Договір укладається з оператором газорозподільчих мереж (далі ГРМ) напряму з кожним окремим власником квартири/нежитлового приміщення багатоквартирного будинку (далі БКБ).
2. Договір є публічним договором приєднання, згідно з Типовим договором, який затверджується НКРЕКП.
3. Ціна договору визначається оператором ГРМ самостійно в межах граничної ціни, встановленої НКРЕКП.
4. Межі відповідальності оператора ГРМ за технічне обслуговування (ТО) внутрішньобудинкової системи - від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення.
5. Потреби в погодженні/підписанні з боку співвласників будь-яких актів, відомостей, тощо немає.
6. Перелік складових та періодичність ТО затверджує Міненерго.
7. Принцип розподілу плати - лише за кількістю квартир і нежитлових приміщень, які на 1 січня є приєднаними до газопостачання.
8. Відключення від газопостачання за борги допускається лише стосовно окремих квартир/нежитлових приміщень-неплатників.
За бажанням співвласників БКБ, як альтернатива базовій моделі, може бути застосована "вільна" модель з будь-яким суб’єктом (за наявності у нього відповідних дозволів на проведення робіт) з ціною та умовами на договірних засадах.