28 / Травень, 2021

26 травня аналітик Асоціації міст України з освітніх питань Тетяна Куценко взяла участь у засіданні робочої групи при Комітеті Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій щодо підготовки законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти» №4629-1 до другого читання.
До складу робочої групи входять представники МОН, Академії педагогічних наук, Українського інституту майбутнього, Асоціації керівників шкіл, інших громадських організації, освітній омбудсмен.

Мета законопроєкту - внесення  до освітнього законодавства змін, що стосуються запровадження профільної старшої школи.
Під час засідання з більш як 60 правок робочою групою було опрацьовано 20 правок до законопроєкту. Слід зазначити, що пропозиції АМУ щодо можливості сільських, селищних та міських громад бути засновниками ліцеїв без прив’язки до чисельності населення та можливості здобуття повної загальної середньої освіти в опорному закладі були враховані.
Крім того, на засідання робочої групи аналітик АМУ наголосила на:
  • необхідності вилучення повноважень районних рад у сфері загальної середньої освіти із законодавства про освіту. Це пов’язано з тим, що відбулася передача повноважень у сфері освіти від районних рад до органів місцевого самоврядування базового рівня, підкріплена змінами до статті 89 Бюджетного Кодексу (Закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» № 907-IX);
  • доцільності об’єднатння норм Закону «Про освіту», якими розмежовано повноваження у загальній середній освіті для міських рад (частина друга статті 66) і для сільських та селищних рад (частина третя статті 66), оскільки усі громади (міські, сільські, селищні), є органами місцевого самоврядування, які мають по відношенню до загальної середньої освіти однакові видаткові повноваження, відповідно до бюджетного законодавства, а також перейшли на прямі міжбюджетні відносини;
  • уточненні формулювання «…представницькі органи інших територіальних громад, які спроможні забезпечити функціонування ліцею відповідно до вимог законодавств», зважаючи на необхідність дотримання принципу однаковості вживання термінів в одному законодавчому акті та чіткості їх вживанння. Так, у Законі «Про повну загальну середню освіту» (стаття 1 пункт 6) визначено, що «засновниками закладів середньої освіти є … відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов’язків засновника». АМУ пропонує вилучити частину абзацу «…які спроможні забезпечити функціонування ліцею відповідно до вимог законодавства», оскільки наступними абзацами встановлено вимоги до засновників ліцеїв, а поняття «спроможності» є оціночним і не має роз’яснення в законодавстві.
Представники робочої групи взяли до уваги висловлені Тетяною Куценко застереження. Адже законопроєкт №4629-1 є вкрай актуальним для органів місцевого самоврядування, адже він дозволить вирішити стратегічні питання планування мережі закладів загальної середньої освіти, визначатиме основні умови для заснування ліцеїв, як закладів, що надають профільну середню освіту, структуру ліцеїв. Саме ці питання також були розглянуті на робочій зустрічі Секції АМУ з питань освіти та установчому засіданні фахової мережі з питань освіти.
Асоціація міст України відзначає, що внесення правок до освітнього законодавства щодо можливості бути засновниками ліцеїв будь-яких громад, незважаючи на чисельність населення, не матиме реалізації, допоки не будуть внесені відповідні зміни до Бюджетного Кодексу.
Так, у статті 89 Бюджетного Кодексу існує норма, згідно з якою до видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад належать видатки на ліцеї (засновником яких є міська рада з населенням більше 50 тисяч). Проте АМУ наголошує, що таку норму необхідно привести у відповідність і вилучити умову щодо заснування ліцеїв лише міською радою з населенням більше 50 тисяч осіб.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)