07 / Червень, 2022
7 червня Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів затвердив до другого читання редакцію законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» №7251, який врегульовує особливості трудових відносин в умовах воєнного стану в тому числі щодо посадових осіб місцевого самоврядування та працівників бюджетної сфери.
Асоціацію міст України у робочій групі з доопрацювання законопроєкту до другого читання представляв експерт Назар Миколюк.
 
Основні норми щодо особливостей трудових відносин в умовах війни, які стосуються посадових осіб місцевого самоврядування:
 
► Норми Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» будуть розповсюджуватись на посадових осіб місцевого самоврядування
Законопроєкт визначає, що у період дії воєнного стану норми законодавства про працю, законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», інших законодавчих актів, що регулюють діяльність державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, не застосовуються у частині відносин, врегульованих Законом № 2136.
 
► З посадовими особами місцевого самоврядування (крім виборних посад) можуть бути призупинені трудові відносини
Законопроєкт визначає, що призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Призупинення не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів та посадових осіб органів місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.
 
► Щодо роботи посадових осіб місцевого самоврядування за сумісництвом
Із законопроєкту №7251 виключені норми, які надають право посадовим особам місцевого самоврядування працювати за сумісництвом за окремих умов. В той же час, такі норми напрацьовані у законопроєкті № 7280 (буде розглядатися Парламентом найближчим часом), яким визначено, що на період дії воєнного стану посадовим особам місцевого самоврядування (крім посадових осіб, посади яких віднесені до першої – третьої категорій), які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або у разі простою, дозволяється займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю.
 
► Щодо використання основної відпустки під час воєнного стану
Законопроєктом визначено, що у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)