Діалоговий захід з питань освіти, на якому обговорили законодавчі новації, пов’язані з ухваленням Закону України «Про дошкільну освіту» та практичні аспекти його імплементації, провела 20 червня 2024 року Асоціація міст України за участі близько 500 представників органів управління освітою територіальних громад з усіх регіонів України.
Участь у заході також взяли:
Світлана Нерянова, начальниця відділу дошкільної освіти Директорату дошкільної та інклюзивної освіти МОН України,
Світлана Ковтуненко, перша заступниця директора Департаменту освіти Житомирської міської ради,
Ірина Барматова, заступниця голови правління Агенції розвитку освітньої політики,
Михайло Гончар, експерт з питань освіти Асоціації міст України.
Мета заходу: експертне обговорення законодавчих новел ухваленого Закону України «Про дошкільну освіту», напрацювання спільних пропозицій та практичних питань його імплементації. Розгляд практичного кейсу Житомирської міської ради щодо налагодження співпраці з територіальними громадами у частині надання освітніх послуг.
Ознайомлення з новаціями, передбаченими Законом України «Про дошкільну освіту».
Світлана Нерянова, начальниця відділу дошкільної освіти Директорату дошкільної та інклюзивної освіти МОН України, зазначила, що для практичної імплементації Закону протягом року будуть напрацьовуватися нові нормативно-правові акти, а також внесені доповнення до вже існуючих документів. Для проведення цієї роботи у профільному міністерстві заплановане створення відповідних робочих груп.
Ірина Барматова, заступниця голови правління Агенції розвитку освітньої політики, детально зупинилася на новаціях Закону.
Зокрема, Закон вперше визначає всі складові автономії закладу дошкільної освіти – академічну, організаційну, кадрову, фінансову.
На рівні Закону закріплено гарантії безпеки: засновник закладу дошкільної освіти зобов’язаний забезпечити здобувачів та працівників закладу дошкільної освіти засобами колективного захисту (укриття) та індивідуального захисту.
Крім того, серед новел, організація дошкільної освіти з народження, а саме відновлення мережі ясел, а також запровадження нових типів організації освітньої діяльності для роботи з дітьми (сімейний (родинний) садок, центр педагогічного партнерства, міні-садок, мобільний садок).
На рівні Закону зафіксовано новації у частині органів місцевого самоврядування. Зокрема, за комунальними закладами дошкільної освіти закріплюють територію обслуговування, що гарантуватиме право мешканців громади на здобуття дошкільної освіти.
Органи місцевого самоврядування з урахуванням демографічної ситуації, стану мережі та спроможності закладів освіти розробляють планування та забудову відповідних територій.
Уперше визначається для педагогічних працівників сфери дошкільної освіти і гарантія скороченого робочого часу, педагогічне навантаження, тривалість щорічної обов’язкової відпустки, можливості підвищення посадових окладів, питання доплат та надбавок.
Забезпечено соціальну справедливість усіх педагогічних працівників закладів дошкільної освіти на відпустку у 56 календарних днів, зокрема директорів, практичних психологів, соціальних педагогів тощо.
Ознайомлення з практичним досвідом Житомирської міської ради щодо налагодження співпраці з навколишніми територіальними громадами з питань надання освітніх послуг.
Світлана Ковтуненко, перша заступниця директора департаменту освіти Житомирської міської ради, поділилася досвідом співпраці Житомирської міської ради з територіальними громадами у питанні відшкодування витрат за надання освітніх послуг. Вона наголосила на доцільності вивчення досвіду вирішення зазначеної проблеми інших у регіонах. Скажімо, Житомир брав за основу практики, напрацьовані у Тернополі, і створювати на основі цього свою модель взаємин. На її думку, головний принцип співпраці, якого необхідно дотримуватися, – гроші ходять за дітьми. Крім того, важливо додержуватися принципів фінансової дисципліни.
Михайло Гончар, експерт з питань освіти Асоціації міст України наголосив, що Асоціація міст України обов’язково долучиться до напрацювання пакету підзаконних актів, спрямованих на імплементацію Закону України «Про дошкільну освіту», а також закликав представників органів управління освіти знайомитися та впроваджувати позитивний досвід міжмуніципальної співпраці у різних аспектах надання освітніх послуг, зокрема щодо діяльності інклюзивно-ресурсних центрів, закладів позашкільної освіти тощо.
Протягом Діалогового заходу учасники обмінялися думками та досвідом щодо проблемних питань місцевого самоврядування у сфері дошкільної освіти, виявили спільні потреби, напрацювали та сформулювали пропозиції щодо подальшої імплементації Закону.
Захід організований Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою).