05 / Листопад, 2020
4 листопада Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики в порядку контролю за виконанням законодавства України у сфері культури провів розширене засідання у форматі відеоконференції. Від Асоціації міст України у заході взяла участь аналітик АМУ Тетяна Куценко.
Питання, що розглядалися у ході засідання на тему «Забезпечення культурними послугами, фінансування культурних інституцій в умовах децентралізації», безпосередньо стосувалисья діяльності органів місцевого самоврядування.
Євгенія Кравчукзаступник голови Комітету акцентувала увагу на важливості теми, зважаючи на завершення реформи децентралізації й новий адміністративно-територіальний устрій.
Вона повідомила, що держава опікуючись сферою культури, заклала у бюджеті на 2021 рік 3,5 млрд грн на програму «Велика реставрація», до якої потраплять об’єкти з усіх регіонів України. Окрім того, 300 млн грн передбачено у держбюджеті наступного року на створення Центрів з надання культурних послуг. Також, нагадала про діяльність і програми Українського культурного фонду, які безпосередньо стосуються надання культурних послуг на рівні громад, зокрема програми «Культура. Туризм. Регіони» та «Культурні столиці України».
Олена Міцерук, начальник відділу права на освіту та культуру секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у своєму виступі зазначила, що більше 40 тис. осіб звернулися до Омбутсмена щодо порушень їх прав у культурній сфері. Спікер наголосила на основних проблемах, з якими зіткнуться органи місцевого самоврядування, від яких на місцях залежить якість культурних послуг у громадах, підтримка і розвиток об’єктів та закладів культури. На жаль сьогодні велика частина із них знаходиться у занедбаному стані і потребують фінансової, кадрової, організаційної підтримки.
В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій України нагадав, що до кінця року більшість об’єктів культури знаходяться не в управлінні громад, а райрад. Ті територіальні громади, що об’єдналися зазначили, що якість культурних послуг підвищилася. В частині розвитку усіх сфер, в тому числі й культурної, В. Негода переконаний, що децентралізація є більш ефективною.
"Сьогодні відкриваються нові можливості для сфери культури, для чого необхідно озброїти органи місцевого самоврядування сучасним баченням і стратегіями створення і розвитку нових культурних центрів, їх привабливості для людей. Це не повинен бути той самий пустуючий неопалюваний зачинений сільський клуб, біля якого збиратиметься молодь «на пиво», а новий культурний центр, з переліком тих культурних послуг, які він може надавати, сучасним обладнанням і технологіями, відновленою територією", - зазначив заступник Міністра.
Також він поінформував, що існує проблема з написанням проєктів від органів місцевого самоврядування, пов’язаних із сферою культури, що в свою чергу потребує роз’яснювальної роботи та проведення відповідного навчання. У ДФРР сьогодні є усі можливості для фінансування проектів регіонального розвитку у сфері культури, однак, на жаль таких проєктів дуже невелика кількість.
Разом з тим, він підкреслив, що сьогодні найбільшої уваги потребує процес безболісної передачі від райрад майна сфери культури правонаступникам, якими є сільські, селищні та міські територіальні громади.
Софія Федина, народний депутат України у своєму виступі нагадала про нагальну проблему, з якою стикнулися усі сфери та яка болюче вдарила саме по сфері культури – карантинні заходи, у зв’язку з пандемією COVID-19. Спікер зазначила, що необхідно передбачити механізм підтримки державою об’єктів і закладів культури, багато з яких сьогодні опинились на межі існування, довести їх до стабільного рівня і вже тоді передавати до місцевих громад.
Пропозиції, напрацьовані Комітетом до проєкту рішення круглого столу, передбачають здійснення центральними органам влади необхідних і конкретних заходів для підтримки і розвитку сфери культури. Зокрема, Кабінету Міністрів України рекомендовано:
1) розробити і затвердити мінімальні стандарти забезпечення громадян базовими культурними послугами;
2) опрацювати та забезпечити запровадження системи субвенцій і дотацій з державного бюджету на галузь культури, зокрема на створення багатофункціональних центрів культурних послуг;
наближення рівня зарплат працівників культури до рівня середніх зарплат у державі;
3) забезпечити впровадження функціонально та організаційно нових ефективних моделей закладів культури – багатофункціональних центрів культурних послуг – для задоволення потреб різних соціо-вікових груп споживачів культурних послуг.
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)