30 / Серпень, 2018
Забезпечення жителів населених пунктів України якісним питним водопостачанням залишається одним з пріоритетних завдань як для органів місцевого самоврядування, так і для органів державної влади. Але, враховуючи обмеженість фінансових ресурсів на місцях та масштабність необхідних інвестицій, органи місцевого самоврядування активно використовують можливість залучення грантових та кредитних коштів міжнародних фінансових організацій, а також можливість співфінансування з Державного бюджету.
З метою забезпечення гарантованих Конституцією України прав громадян на достатній життєвий рівень та екологічну безпеку шляхом забезпечення питною водою в необхідних обсягах та відповідно до встановлених нормативів у 2005 році Верховна Рада України затвердила Загальнодержавну цільову програму «Питна вода України» на 2011-2020 роки.
На жаль, протягом тривалого часу ця Програма фактично не фінансувалася. І лише у 2018 році завдяки зусиллям парламентарів і центральних органів влади та за активної підтримки Асоціації міст України для фінансування Програми було передбачено 200 млн грн у Державному бюджеті.
Для забезпечення використання цих коштів було розроблено та ухвалено низку підзаконних нормативно-правових актів (зокрема, Порядок відбору проектів, спрямованих на реалізацію завдань і заходів з виконання Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» на 2011-2020 роки), на підставі яких органи місцевого самоврядування та підприємства водопостачання і водовідведення готували відповідні проекти для участі в конкурсі. Створена наказом Мінрегіону Конкурсна комісія, до складу якої увійшов і представник АМУ, у серпні провела оцінку проектів, яких було подано на суму більше 1,163 млрд грн .
Головні критерії відбору проектів: відповідність проектів основним заходам і завданням Загальнодержавної цільової програми; наявність схем оптимізації роботи систем централізованого водопостачання населених пунктів; наявність регіональної програми забезпечення населення якісною питною водою; завершення реалізації проекту в поточному році тощо. Також серед обов’язкових умов – наявність затвердженої проектної документації та підтвердження співфінансування в обсязі не менше 10 відсотків з місцевих бюджетів або з інших джерел.
За результатами розгляду Конкурсна комісія відібрала 41 проект для співфінансування з Державного бюджету України.
Всі надіслані на розгляд комісії проекти є важливими, але у окремих територіальних громад ситуація з питним водопостачанням є просто катастрофічною, і це також враховувалося при відборі проектів. Наприклад, до міста Умань питна вода постачається від 10 до 14 днів водогоном довжиною більше 100 км, а у місті Чортків окремі частини водопровідної системи експлуатуються вже більше 100 років. Для деяких регіонів серйозною проблемою є значне перевищення вмісту заліза у питній воді, тому вирішення проблеми знезалізнення води також є одним з пріоритетних завдань. Зокрема, серед відібраних проектів є: «Реконструкція електролізних установок» (Донецька область), «Реконструкція системи знезараження питної води з залученням новітніх технологій» (Запорізька область), «Реконструкція хлорного господарства на очисних спорудах» (м.Суми), «Технічне переоснащення станції доочистки води» (Тернопільська область).
АМУ здійснювала інформаційний супровід підготовки та проведення конкурсу, а також брала активну участь у відборі проектів.
Асоціація міст України, відстоюючи інтереси громад, виступатиме за збільшення у наступному році коштів на фінансування "Програми «Питна вода України» на 2011-2020 роки".
Робота у цьому напрямку триває, зокрема, вже проведені консультації з народними депутатами та представниками органів центральної влади за участі міських голів.
Галузь: