06 / Грудень, 2022
1 грудня Асоціація міст України разом з Громадською спілкою «Міждержавна Гільдія Інженерів Консультантів» провели онлайн-форум на тему «Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України».
«Це перший спільний захід, проведений в рамках підписаного меморандуму між обома організаціями. Форум об’єднав голів міст і громад, представників законодавчої та виконавчої гілок влади, фінансових та банківських установ, міжнародних організацій», – заявив  Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, відкриваючи онлайн-форум. «Співдія обох організацій вже в рамках цього форуму може підвищити обізнаність як муніципалітетів, так і невеликих громад щодо можливостей та специфіки отримання зеленого фінансування, ринок якого в світі вже оцінюється в понад 2 трлн доларів США», – додав він.

До учасників форуму звернувся Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. «Держава на усіх рівнях шукає інструменти і можливості залучення фінансування на відновлення територій», – зазначив В.Безгін. «Зелені облігації, що є світовим трендом, можуть дозволити органам місцевого самоврядування залучати кошти на відновлення. Досвід ДТЕК та Укренерго, які емітували зелені облігації, підтверджує, що це правильний шлях у залученні фінансування» – додав він та запевнив у беззаперечній підтримці на законодавчому рівні усіх ініціатив з розвитку «зелених» фінансових інструментів.

З вітальною промовою також виступила Олена Криворучкіна, народна депутатка України, заступниця Голови Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування.

Руслан Гречаник, перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, підтвердив величезний потенціал залучення зелених фінансів.

Ігор Корховий, заступник Міністра розвитку громад та територій України з питань європейської інтеграції розповів про можливості залучення зеленого фінансування у відбудову та розвиток громад.

Відкриваючи першу панель «Сталий розвиток міст: залучення зеленого фінансування та вплив ESG факторів», модератор форуму  Ярослав Бєлов, віце-президент Громадської спілки «Міждержавна гільдія інженерів консультантів» зауважив, що внаслідок російського вторгнення в Україну міста та громади зазнали величезних руйнувань. «Пошкоджені адмінбудівлі, медзаклади та заклади освіти. Знищені об’єкти критичної інфраструктури. Збитки вже зараз оцінюються в мільярди доларів США. Але незважаючи на те, що війна ще продовжується, вже зараз виникає необхідність планувати відновлення територій», – заявив Я.Бєлов. 

Про випуск зелених облігацій та те, що він може стати перспективним інструментом залучення коштів для повоєнного відновлення міст розповів Юрій Шафаренко, представник директорату з питань економічної політики Офісу Президента України. «Минулого року Укренерго випустило зелених облігацій на суму 825 млн доларів США, а цьогоріч у листопаді, попри воєнний стан, здійснило першу виплату відсотків на 28,4 млн доларів за цими цінними паперами», – зазначив він.

Оксана Реміга, старший радник з кредитних операцій в сусідніх країнах з ЄС Європейського інвестиційного банку, розповіла про можливості сталого фінансування для України і програмах Європейського інвестиційного банку.

А Олександр Сущенко, керівник напряму «Екологія та енергетика» ПРООН в Україні поділився з присутніми результатами дослідження щодо таксономії зеленого фінансування в Україні.

Про особливості  «озеленення» боргового ринку капіталу в Україні та інших країнах світу розповіла Неллі Пєткова, політичний аналітик відділу зеленого розвитку та глобальних відносин Екологічного Директорату ОЕСD. В своїй презентації вона показала тенденції залучення зеленого фінансування в країнах східної Європи і Азії та порівняла ринки зелених облігацій України й інших країн.

«У Україні є величезний потенціал залучення зеленого фінансування в сталий розвиток міст», – заявив в своїй промові Ігор Кирильчук, національний координатор проекту UNIDO/GEF «Глобальна інноваційна програма чистих технологій для малих та середніх підприємств в Україні». Він розповів про можливості залучення зеленого фінансування в екологічно чисті проєкти.

«У межах відновлення України міжнародні інвестори цікавитимуться проєктами, які враховують принципи сталого розвитку та циркулярної економіки», – розповів Олексій Савіндиректор Департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проєктів ресурсозбереження Укргазбанку. В своїй презентації він представив можливості фінансування сталого розвитку Укргазбанком.

В другій панелі форуму «Зелені облігації як інструмент фінансування місцевих проєктів екологічного спрямування» першим виступив Андрій Фролов, керівник Центру зелених фінансів МГІК. Він поділився з присутніми міжнародним досвідом випуску зелених облігацій, а також розповів про нормативно-правове регулювання й особливості випуску зелених облігацій в Україні.

«Зелені облігації дозволяють залучати кошти за більш вигідними ставками», – розповів Олександр Корень, директор департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів Мінфіну. Він зауважив, що наразі не всі міста та громади мають можливості здійснювати запозичення шляхом емісії облігацій. «Але наразі Мінфін вивчає питання зняття таких обмежень»,  – додав він

Про важливість затвердження плану заходів до Концепції запровадження та розвитку ринку зелених облігацій наголосила Вікторія Гнатовська, виконувач обов’язків Генерального директора Директорату з питань формування енерго- та ресурсоефективної політики Міненерго.
«Нам потрібно зробити все можливе, щоб зелені облігації стали цікавими і для інших учасників ринку, зокрема для муніципалітетів», – зазначила В.Гнатовська та додала, що зараз обговорюється проєкт Плану заходів з реалізації Концепції запровадження та розвитку ринку зелених облігацій в Україні із усіма зацікавленими сторонами.

Про ініціативи щодо залучення зеленого фінансування також розповів Віктор Буковинський, заступник Директора департаменту  стратегічного планування та відновлення довкілля Міндовкілля. Він поділився напрацюваннями у роботі над порядком відбору та супроводження проєктів екологічного спрямування, які фінансуються за кошти державного та місцевих бюджетів, обумовленого Законом України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», що запроваджує зелені облігації як окремий підвид цінних паперів".

Закриваючи форум Ярослав Бєлов, віце-президент Громадської спілки «Міждержавна гільдія інженерів консультантів» зауважив, що розробка Міндовкілля відбору та супроводження проєктів екологічного спрямування, які фінансуються за кошти державного та місцевих бюджетів необхідна насамперед муніципалітетам, щоб запозичати кошти шляхом випуску зелених облігацій. «В Україні потрібно розробити програми підтримки та стимулюючі механізми для органів місцевого самоврядування. Передусім слід звернути увагу на підходи в податковому стимулюванні. Крім цього слід підтримати підготовку пілотних проектів з випуску зелених облігацій муніципалітетами. На першому етапі таку підтримку можна було б надати містам, що мали досвід у здійсненні місцевих запозичень. Випуски зелених облігацій містами можуть створити мультиплікаційний ефект, а позитивні історії випуску зелених облігацій покращуватимуть інвестиційну привабливість, діловий клімат та конкурентоспроможність громад», – розповів Я.Бєлов. 

Повне відео Форуму можна переглянути за посиланнями українською та англійською мовами.
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)