21 / Березень, 2023

17 березня відбулося фінальне засідання навчальної мережі з інтегрованого розвитку міст проекту «Консалтингова група із започаткування міжмуніципального діалогу з питань відновлення інфраструктури та інтеграції ВПО» що реалізувався Асоціацією міст України. Цей проект є черговим етапом  проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні II», що реалізується в Україні Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ).

Під час засідання робоча група з розміщення та інтеграції внутрішньо переміщених осіб та релокованих підприємств розглянула питання реформи містобудівного та житлового законодавства.

Запрошена до участі в засідання робочої групи Ганна Бондар, народний депутат України IX скликання поінформувала учасників засідання про поточну ситуацію з розробкою парламентським Комітетом проекту Містобудівного кодексу України. Вона зазначила, що головним принципом цього документу буде баланс інтересів всіх учасників містобудівної діяльності та запросила представників органів місцевого самоврядування брати активну участь в публічних консультаціях, які обов’язково будуть на кожному етапі розробки згаданого Кодексу.

Після цього розгорнулася активна дискусія щодо необхідності розробки органами місцевого самоврядування всіх планувальних документів: комплексних планів просторового розвитку територіальних громад, планів та програм відновлення громад тощо. Органам місцевого самоврядування необхідно також розробляти та ухвалювати рішення як щодо відновлення та модернізації житлового фонду в цілому, так і щодо забезпечення умов для проживання громадян, які були змушені покинути свої домівки. Реформи у сфері містобудування стосувались переважно дерегулювання будівельної діяльності та принципово не змінювали підходи до планування просторового розвитку. А велика кількість планувальних документів, які часто дублюють одне одного, не формують чіткої зрозумілої системи, й часто не мають ефективного практичного застосування.

Ганна Бондар запропонувала присутнім формувати конкретні проблеми, з якими зіштовхуються громади, та передавати їх опис для розгляду робочою групою з міського розвитку, яка створена в Комітеті Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Отримана інформація буде оперативно аналізуватися, у разі необхідності будуть готуватися пропозиції для вирішення проблем по суті.

Проблеми житлового законодавства, яке принципово не змінювалось з 90х років минулого століття, що не дозволяє зараз створити ефективну житлову політику окреслили модератор Робочої групи Яна Бугрімова та експерт Офісу реформ Мінвідновлення Андрій Саук. Узагальнюючи попередні обговорення цієї проблеми, учасники засідання прийшли до висновку, що ключовими є питання управління новозбудованим соціальним житлом та можливого субсидіювання його утримання з міських бюджетів а також капітальний ремонт житлового фонду, який потребує також значних коштів.

Засідання робочої групи завершилося підбиттям підсумків роботи мережі протягом 2022-2023 років та обговоренням можливих напрямків для продовження роботи мережі. У підбитті підсумків прийняли участь команда проекту, представник Асоціації міст України, представники Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), а також німецькі експерти, які залучалися до проведення засідань мережі.

 

Нагадаємо, що проект «Інтегрований розвиток міст в Україні II» реалізується через Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) протягом 2019 -2023 років, політичним бенефіціаром проєкту є Мінрегіон, партнерами з впровадження проєкту (реципієнтами) є міські ради у восьми містах України: Вінниця, Чернівці, Полтава, Львів, Житомир, Харків, Мелітополь та Київ (Подільський район).

Проект «Консалтингова група із започаткування міжмуніципального діалогу з питань відновлення інфраструктури та інтеграції ВПО» реалізувався Асоціацією міст України виключно дистанційно, у форматі онлайн зустрічей двох робочих груп:

  • з відновлення критичної інфраструктури в містах, що постраждали від російської агресії;
  • з адаптації міських політик для прийому та розміщення ВПО, а також релокації підприємств.

З вересня 2022 року по березень 2023 року кожною з робочих груп було проведено по 18 засідань робочих груп. Теми засідання робочих груп визначалися учасниками засідань самостійно, тому

 

Асоціація міст України вважає, що навчальна мережа стала ефективним інструментом для обміну досвіду як міст – учасників проекту, так і для інших міст, що залучалися до участі в заходах. Саме тому нами напрацьовуються пропозиції щодо продовження співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) по реалізації проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні II».

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)