Асоціація міст України провела засідання фахової мережі з питань охорони здоров’я, яка працює в рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).
У засіданні взяли участь 53 представники міських, селищних, сільських рад та керівники закладів охорони здоров’я.
Під час онлайн-зустрічі учасники обговорили:
- актуальні потреби муніципалітетів у сфері охорони здоров’я щодо матеріального та нормативного забезпечення роботи;
- пропозиції щодо вирішення проблемних питань для якісного надання послуг в сфері охорони здоров’я;
- зауваження та пропозиції до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я».
Модерувала захід експертка з питань охорони здоров’я АМУ Людмила Передерей.
Валентина Осадча, радниця міського голови Кам’янець-Подільської територіальної громади, наголосила на актуальності обговорення проблемних питань і потреб муніципалітетів у сфері охорони здоров’я в 2023 році. Зокрема, зупинилася на проекті постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я», а саме на порядку визначення і функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж. За її словами, згідно Конституції України, Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», Закону України «Про місцеве самоврядування», «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування» - кожна людина має право обирати місце та лікаря для надання медичних послуг. Проте згідно проекту постанови – це роблять за неї, закріплюючи за певною територією. Крім того, визначити кількість населення на визначеній території під час війни дуже важко, адже кількість зовнішньо та внутрішньо переміщених осіб постійно змінюється, змінюється природний рух населення у зв'язку із втратами на війні, наголосила Валентина Осадча.
Алла Боришкевич, начальниця відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення Звягельської міської ради, озвучила наступну колізію: рішення щодо кластерності приймає районна державна адміністрація, хоча це питання органів місцевого самоврядування базового рівня. Вона зупинилася на проблемі забезпечення пільговим відпуском лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування та зазначила, що діє Постанова Кабінету Міністрів України №1303, яка була прийнята в 1998 році. Саме вона врегульовує відпуск лікарських засобів на безоплатній основі пацієнтам, які лікуються амбулаторно. За її словами, ця постанова створює проблеми, адже давно застаріла, передбачає перелік груп населення, які можуть скористатися пільгою, і захворювань, за якими пацієнти мають право скористатися безкоштовними лікарськими засобами, а обидві норми необхідно переглядати.
Крім того, учасники фахової мережі зауважили, що пільговими медикаментами, як правило, займаються комунальні аптеки, яких стає все менше.
Агнеса Олкова-Михницька, заступниця міського голови Української міської ради, окреслила надання медичних послуг вторинної ланки. Зокрема, вона наголосила, що при кластеризації не було враховано транспортну логістику, в результаті чого людям доводиться добиратися до медзакладів з двома пересадками. Також, за її словами, існує потреба у вузькопрофільних спеціалістах, лабораторіях, медобладнанні на базах майнових комплексів, які втратили статус лікарень.
Також під час зустрічі учасники обговорили причини, що призвели до проблемних питань у сфері охорони здоров’я та шляхи забезпечення безпечного медичного простору і належної якості надання медичних послуг в умовах воєнного стану.
Учасники надали пропозиції щодо вирішення ряду проблем, а саме:
- внести зміни до діючих нормативно-правових актів у частині врегулювання питання фінансування медичних оглядів військовозобов'язаних;
- забезпечити за рахунок медичних гарантій оплату праці медичних працівників щодо огляду на стан сп'яніння водіїв;
- переглянути тариф за медичні послуги з надання первинної медичної допомоги за обслуговування одного пацієнта (капітаційна ставка) на 2023 рік, який занижений та не змінювався з 2018 року;
- надати пропозиції до проекту постанови КМУ України «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я».
Відео засідання фахової мережі з питань охорони здоров’я знаходиться в Регіональних відділеннях Асоціації міст України.