11 / Травень, 2018
11 травня Урядовий комітет з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності підтримав законопроект «Про внесення зміни до статті 284 Податкового кодексу України щодо недопущення зменшення надходжень до місцевих бюджетів від плати за землю на земельні ділянки, які надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин» (№8169 від 20.03.2018).
Законопроектом пропонується скасувати передбачену пунктом 284.4 статті 284 Податкового кодексу України норму, згідно з якою плата за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25 відсотків земельного податку, встановленого на території відповідних місцевих рад.
На даний час місцеві бюджети несуть значні втрати через недоотримання земельного податку, зокрема, загальна сума втрат у 2018 році по ПАТ «Укрзалізниця», яке до того ж є державними монополістом, складе найменше 1,2 млрд гривень. Втрати бюджетів окремих органів місцевого самоврядування складають до 66% від загальної суми надходжень (без врахування трансфертів). Тому органи місцевого самоврядування для збалансування бюджетів через зазначені втрати вимушені скорочувати фінансування важливих для громад заходів та програм у сфері ЖКГ, благоустрою, ремонту та будівництва доріг, соціального забезпечення та інших програм.
Таким чином, реалізація норм законопроекту сприятиме не тільки збільшенню надходжень від плати за землю за земельні ділянки, надані для залізниць та гірничодобувним підприємствам, а й зміцненню фінансової спроможності та самостійності місцевих бюджетів.
Враховуючи значимість цієї ініціативи для місцевого самоврядування, раніше Асоціація міст України в підтримку зазначеного законопроекту звернулась (читати Лист) до Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики з проханням підтримати його, а також прискорити розгляд на засіданні Комітету та внесення на розгляд Парламенту.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)