07 / Жовтень, 2019
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову від 29.09.2019 №857, якою вніс зміни до пункту 11 Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу. Цими змінами з 1 жовтня 2019 р. до 1 травня 2020 р. знижується з 90% до 60% обов’язковий рівень розрахунків за природний газ виробника теплової енергії, управління яким здійснює Фонд державного майна України, тобто для державних ТЕЦ. Для всіх інших виробників тепла такий рівень залишається на рівні 90%. Таким чином, встановлюється привілейоване становище для суб’єктів державної форми власності, порівняно з суб’єктами комунальної форми власності, що прямо порушує вимоги ст. 25  Господарського кодексу України.
АМУ відзначає, що проєкт постанови №857 надсилався розробником – Міністерством розвитку громад та територій на погодження до Асоціації міст України. Асоціація міст України підготувала пропозиції до проєкту нормативно-правового акту, які передбачали з 1 жовтня 2019 р. до 1 травня 2020 р. зниження обов’язкового рівня розрахунків за природний газ виробників теплової енергії всіх форм власності до 60%. На жаль, ні розробником проєкту, ні Кабінетом Міністрів України ці пропозиції враховані не були.
Такі дії Уряду прогнозовано можуть призвести до зупинення виробництва та постачання теплової енергії під час опалювального сезону. Адже підприємства теплокомуненерго на сьогоднішній день не в змозі розраховуватися за отриманий природний газ у повному об’ємі, сума загальної заборгованості складає 36,2 млд грн (за станом на 01.09.2019 р.). Така ситуація виникла, зокрема, з наступних причин:
  • несвоєчасний розрахунок держави за надані пільги та субсидії, а також заборгованість з різниці в тарифах призвела до нарахування НАК «Нафтогаз України» штрафних санкцій за використаний природний газ у розмірі 6,6 млрд грн;
  • заборгованість держави перед підприємствами ТКЕ з різниці в тарифах складає більше 18 млрд грн;
  • заборгованість споживачів перед теплопостачальними підприємствами складає більше 14 млрд грн.
АМУ наголошує, що через ці перешкоди підприємства комунальної теплоенергетики не зможуть забезпечити стале проходження опалювального сезону 2019/20 року. Водночас, за інформацією НАК «Нафтогаз України», 105 підприємств на сьогодні не досягло необхідного рівня (90%) розрахунку за отриманий природний газ. Таким чином, для них існує загроза не почати опалювальний сезон.
Проблема досягнення необхідного рівня розрахунків не є новою, з нею як державні ТЕЦ, так і підприємства комунальної теплоенергетики зіштовхнулися і під час опалювального сезону 2018/20 року. Саме з метою її вирішення постановою Уряду від 14.11.2019 №942 для підприємств ТКЕ рівень розрахунків на період опалювального сезону був знижений до 78%, а для ТЕЦ до 60%.
Рішення Уряду, передбачене постановою від 29.09.2019 №857 вказує на те, що комунальна теплоенергетика, на відміну від державних ТЕЦ, яким обов’язковий рівень розрахунків за природний газ знижено на 30%, залишається без належної підтримки. 
 
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)