25 / Травень, 2017
Заборгованість державного бюджету по субвенції за надані споживачам пільги та субсидії по Україні станом на травень становить 35 мільярдів гривень. Уряд вживає заходів для ліквідації цієї заборгованості. Про це заявив директор Департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко 23 травня 2017 року під час семінару-наради для регіональних консультантів Асоціації міст України та представників ЗМІ «Три роки децентралізації: підсумки, успіхи та перспективи об’єднання територіальних громад», що походив у Києві.
Віталій Музиченко наголосив на тому, що Уряд здійснює роботу щодо ліквідації заборгованості по субвенції на субсидії. За його словами, частина недофінансування субвенції частково перекриється після повернення до бюджету невикористаних сум субсидії виробниками/виконавцями послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, газо- та електропостачання. Орієнтовна сума повернення – 10 млрд грн. Частину заборгованості планується перекрити, збільшивши субвенцію під час внесення змін до Закону про Державний бюджет України на 2017 рік. Зазначаємо, що у 2016 році до Державного бюджету після закінчення опалювального сезону було повернути приблизно 15 млрд гривень.
Така заборгованість виникла через брак коштів у державному бюджеті та проблеми з заощадливим використанням енергоресурсів. Споживачі не мотивовані економити, оскільки держава гарантує субсидію, яка розраховується відповідно до затверджених нормативів споживання енергоресурсів. Зекономлена субсидія раніше поверталася до державного бюджету.
Віталій Музиченко зазначив, що з цього року діє система монетизації невикористаних сум субсидій. Так, відповідно до постанови, прийнятої Урядом наприкінці квітня, частина невикористаної суми субсидії, що в еквіваленті не перевищує вартості 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВт•г електричної енергії (приблизно 700 грн), перераховується на особовий рахунок одержувача субсидії. Тобто, це один із напрямків мотивації громадян до економного використання енергоресурсів.
Наприкінці виступу директор Департаменту державної соціальної допомоги наголосив на необхідності взаємодії районних державних адміністрацій із об’єднаними територіальними громадами для вирішення багатьох проблем, зокрема, у сфері соціального захисту населення.
Зазначаємо, що Асоціація звернулась до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням сприяти у вирішенні питання щодо погашення заборгованості та достатнього забезпечення асигнуваннями видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, що здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету до місцевих бюджетів. За оперативними підрахунками Асоціації недофінансування з державного бюджету по субвенції на 1 квітня становили близько 32 млрд гривень.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)