21 / Лютий, 2019

Уряд на засіданні 20 лютого 2019 року схвалив Стратегію розвитку національної системи крові на період до 2022 року та затвердив план заходів щодо її реалізації. Основна мета реалізації Стратегії – формування сучасної системи крові в Україні, що відповідатиме Директиві ЄС та Угоді про асоціацію України з Європейським Союзом (Глава 22 Громадське здоров’я). Буде запроваджено нові механізми фінансування й управління системою, європейські стандарти якості та практики діяльності системи крові.

Втілення Стратегії сприятиме вирішенню проблем у цій галузі. Наприклад, відповідно до рекомендацій ВООЗ, кількість взяття донорської крові на рік має бути не менше 1 млн 386 тисяч. Наразі в Україні за 2017 рік ця кількість становить 581 тисяча.

Стратегією передбачається створення системи крові з поділом на національний, регіональний та госпітальний рівні. Так, на національному рівні планується створити Трансфузіологічний центр, що здійснюватиме функцію управління, координації та моніторингу системи крові. На регіональному рівні центри крові будуть централізовано заготовляти, тестувати, переробляти, зберігати та розподіляти донорську кров та її компоненти. А відділення трансфузіології буде трансформовано в лікарняні банки крові у складі закладів охорони здоров’я (госпітальний рівень).

Уперше буде запроваджено єдиний національний реєстр донорів та електронна медична інформаційна система в установах системи крові та закладах охорони здоров’я для оперативного контролю обігу компонентів крові.

На виконання стратегії передбачено перегляд і розробка нових нормативно-правових актів, що врегулюють питання організації донорства, заготівлі, переробки, тестування, розподілу, транспортування та належного застосування донорської крові на нових принципах.

Фінансування потенційно здійснюватиметься з кількох джерел: У цілому за рахунок державного та місцевого бюджетів, коштів міжнародних партнерів, а також за рахунок механізмів державно-приватного партнерства реалізація запропонованого плану модернізації та підтримки нової національної системи крові оцінюється у приблизно 6,5 млрд гривень до 2022 року.

Реалізація Стратегія сприятиме більш активному добровільному донорству серед населення та своєчасному доступу пацієнтів до якісних та безпечних компонентів донорської крові, що надзвичайно важливо для захисту кожного громадянина від різних захворювань.

Аналітичний центр АМУ

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)