22 / Квітень, 2020
Уряд 22 квітня 2020 року ухвалив Порядок використання коштів фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-СоV-2. У першу чергу Кошти фонду спрямовуються на:
здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, зокрема на закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення зазначених заходів, закупівлю медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення;
додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби СОVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, а також доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 та її наслідками.
Звернення про виділення коштів із фонду подається міністерствами, обласною, Київською міською держадміністраціями та іншими органами державної влади (далі - заявники) до Кабінету Міністрів України. У зверненні зазначаються: напрям спрямування коштів фонду та їх обсяг; головний розпорядник коштів державного бюджету (далі — головний розпорядник); заходи, які передбачається здійснити за рахунок коштів фонду; умови виділення коштів (на безповоротній основі або на умовах повернення); пропозиції щодо умов і гарантій повернення таких коштів (у разі потреби); інформація про можливість (неможливість) фінансового забезпечення відповідних заходів за рахунок інших джерел та можливі наслідки в разі, коли кошти не будуть виділені. До звернення додаються фінансово-економічні розрахунки та обґрунтування щодо необхідного обсягу коштів.
Рішення прийнято відповідно до ЗУ «Про внесення змін Держбюджету на 2020 рік». Зокрема стаття 28 передбачає створення у складі Державного бюджету України фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України зазначеної хвороби, та протягом 30 днів з дня відміни цього карантину.
Рішення про виділення коштів із зазначеного фонду (у разі потреби з відкриттям нових бюджетних програм, включаючи трансферти місцевим бюджетам) приймаються Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Кошти фонду спрямовуються на:
заходи, спрямовані на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зокрема, на закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення зазначених заходів, включаючи закупівлю медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення;
додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення здійснення зазначених заходів;
надання одноразової грошової допомоги членам сімей медичних та інших працівників закладів охорони здоров'я, які загинули (померли) від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що пов'язано з виконанням робіт з ліквідації такої хвороби, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України тощо
.Постанова від 23.03.2020 №246 набрала чинності одночасно із законом про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, яким встановлені видатки на здійснення доплат, визначених цією постановою. Постанова Уряду від 23 березня 2020 року №246 врегульовує деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Зокрема, встановлюються додаткові доплати у розмірі до 200 відсотків посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням обов’язкових доплат, надбавок пропорційно відпрацьованому часу.
Доплати медичним працівникам, які працюють у закладах охорони здоров’я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) та уклали договір з Національною службою здоров’я України, здійснюються за рахунок коштів, отриманих закладами охорони здоров’я відповідно до договорів про медичне обслуговування населення укладених з Національною службою здоров’я, та з місцевих бюджетів.
Пунктом 5 постанови № 246 доручено МОЗ спільно з НСЗУ підготувати у триденний строк зміни до Порядку реалізації держгарантій та інших нормативно-правових актів, необхідних для виконання цієї постанови. Поки що з приводу доплат зміни не вносилися. Також доплати передбачає наказ Мінсоцполітики від 02.06.2003 року №145, але в розмірі 300 відсотків. А наказ МОЗ України від 02.04.2020 року №768 затверджує Перелік посад медичних та інших працівнкиів, які беспосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.
АМУ зверталася до Уряду передбачити видатки з державного бюджету для здійснення додаткових доплат для медичних працівників на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. На сьогодні в країні з понад 6 500 осіб хворих на коронавірусну хворобу вже 1245 медичних працівнкиів, це 20% від усіх хворих. Це один з найвищих показників серед інших країн. Медичні працівники у першу чергу потребують захисту, бо нікому буде лікувати.
Асоціація міст України переконана, що вирішення усіх проблемних питань охорони здоров’я в умовах надзвичайної ситуації вимагають концентрації зусиль та спільних дій влади національного, регіонального та місцевого рівнів.
При перших симптомах респіраторних захворювань обов’язково зателефонуйте своєму сімейному лікарю.
Залишайтеся вдома!
Самоізоляція - найдієвіший спосіб убезпечити себе від інфікування.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: