27 листопада 2019 року Уряд прийняв рішення про збільшення обсягу медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та її розподіл для областей. Після погодження перерозподілу видатків з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету ці кошти будуть розподілені обласним та Київській міській державній адміністраціям, які у свою чергу повинні розподілити між обласним бюджетом, бюджетами міст обласного значення, районними бюджетами та бюджетами об'єднаних територіальних громад на оплату праці медичним працівникам, на лікування хворих на хронічну ниркову недостатність методом гемодіалізу та на лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет. Позицію Асоціації міст України на засіданні Уряду представляв заступник виконавчого Директора АМУ Володимир Мягкоход.
Здійснено розподіл медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, зокрема, для таких областей:
Вінницької - 13,6 млн грн;
Волинської - 8,7 млн грн;
Дніпропетровської - 28,9 млн грн;
Донецької - 17,5 млн грн;
Житомирської - 10,6 млн грн;
Закарпатської - 10,4 млн грн;
Запорізької - 15,3 млн грн;
Івано-Франківської - 11,7 млн грн;
Київської - 15,1 млн грн;
Кіровоградської - 8,4 млн грн;
Луганської - 6,1 млн грн;
Львівської - 21,7 млн грн;
Миколаївської - 10,0 млн грн;
Одеської - 20,8 млн грн;
Полтавської - 4,3 млн грн;
Рівненської - 9,7 млн грн;
Сумської - 9,7 млн.грн;
Тернопільської - 9,0 млн грн;
Харківської - 23,8 млн грн;
Херсонської - 9,1 млн грн;
Хмедьницької - 11,1 млн грн;
Черкаської - 10,7 млн грн;
Чернівецької - 7,7 млн грн;
Чернігівської - 9,02 млн грн;
м. Києва - 25,1 млн грн.
Цим рішенням Кабмін збільшив обсяг медичної субвенції на 328,0 млн грн і до кінця року органи місцевого самоврядування матимуть можливість фінансувати:
-
оплату праці медиків з нарахуваннями;
-
забезпечення хворих на цукровий діабет та нецукровий діабет ліками;
-
лікування ниркової недостатності пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю методом гемодіалізу.
Асоціація міст України за результатам проведеного на початку 2019 року опитування органів місцевого самоврядування щодо стану забезпечення медичною субвенцією нпостійно наголошувала Уряду на критичний стан місцевих бюджетів у забезпеченні фінансування видатків у галузі охорони здоров’я за рахунок медичної субвенції та виступала за прийняття відповідного рішення Уряду.
У зверненні АМУ до Прем’єр-міністра України була висловлена пропозиція переглянути обсяги медичної субвенції на 2019 рік та спрямувати на заклади охорони здоров’я у містах. У Звернення АМУ до вищих органів державної влади, яке ухвалили учасники Дня діалогу з владою в Одесі 19 червня, увійшло питання передбачення видатків на забезпечення заробітної платою медичних працівників, лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет, хронічну ниркову недостатність. У листі АМУ до МОЗ наголошено на необхідності забезпечення заробітною платою медпрацівників, хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну та лікування хворих на ниркову недостатність до кінця 2019 року та наступні роки.
З метою забезпечення права на доступну медичну допомогу населенню територіальних громад, Асоціація міст України рекомендує органам місцевого самоврядування звернутися до голів обласних державних адміністрацій з відповідними фінансово-економічними обґрунтуваннями і проханням здійснити розподіл коштів медичної субвенції для забезпечення хворих на цукровий і нецукровий діабет препаратами, лікування хворих на хронічну ниркову недостатність методом гемодіалізу та заробітною платою медичних працівників.
Аналітичний центр АМУ