14 / Червень, 2017
У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 5670-д), внесений на розгляд 77 народними депутатами. Законопроектом пропонується визначити єдиною державною (офіційною) мовою в Україні українську мову.
Окрім іншого, документом визначається застосування державної мови у різних сферах. Цей Законопроект є актуальним для органів місцевого самоврядування, оскільки за умови його прийняття посадові особи органів місцевого самоврядування інші посадові та службові особи державних і комунальних підприємств, установ й організацій, а також інших субʼєктів господарювання державної та комунальної форм власності будуть зобовʼязані вільно володіти українською мовою.
Мова засідань, заходів, зустрічей та офіційного спілкування органів місцевого самоврядування, на думку авторів Законопроекту, має бути виключно державною, як і мова актів, діловодства та документообігу.
Автори Законопроекту пропонують у разі якщо організатор засідання, заходу або зустрічі вважає, що мовою засідання, заходу або зустрічі має бути інша мова ніж державна, він забезпечує переклад державною мовою. У разі застосування під час засідання, заходу або зустрічі іншої мови ніж державна, організатор засідання, заходу або зустрічі зобов’язаний забезпечити синхронний або послідовний переклад державною мовою, якщо цього вимагає хоча б один учасник засідання, заходу або зустрічі.
Статтею 17 Законопроекту регулюється питання мови освіти, що і так набуло значного розголосу серед професійного кола та громад, зокрема тих, які дотепер користуються правами, визначеними Законом України «Про засади державної мовної політики», що захищає регіональні мови. Законопроектом пропонується така норма: «Мовою навчально-виховного процесу в навчальних закладах є державна мова. У закладах з мовою навчання, що є мовою національної меншини, навчально-виховний процес, поряд з державною, здійснюється також мовою відповідної національної меншини в порядку, визначеному законом України «Про національні меншини в Україні». У навчально-виховному процесі в загальноосвітніх навчальних закладах приватної форми власності поряд з державною може застосовуватися інша мова в порядку, визначеному законом України «Про загальну середню освіту».
Також Законопроектом регулюється питання мови в інших сферах суспільної діяльності. Так, ідеться про мову в науці, культурі, радіомовленні та телебаченні, в друкованих ЗМІ, книговиданні та книгорозповсюдженні, в електронних інформаційних системах, обслуговування споживачів, охорони здоровʼя, публічних заходів тощо.
Завдання із забезпечення стандартів державної мови автори Законопроекту покладають на Національну комісію зі стандартів державної мови. За умови прийняття цього нормативно-правового акту єдиним документом, що підтверджуватиме рівень володіння українською мовою, буде Державний сертифікат встановленого зразка, який видаватиме особі Центр української мови за результатами іспиту на рівень володіння українською мовою. Іспит складатиметься у письмовій та усній формах.

Аналітичний центр АМУ

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)