28 / Квітень, 2020
Міністерство освіти і науки України у відповідь на звернення Асоціації міст України надіслало лист від 23.04.2020 року № 1/11-2944 "Щодо внесення змін до Порядку та умов надання субвенцї НУШ". У документі йдеться, що згідно з підпунктом 3 пункту 23 плану заходів на 2017 – 2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 № 903 (із змінами), протягом 2018 – 2020 років передбачено створення нового освітнього середовища шляхом облаштування шкіл меблями, необхідними для впровадження компетентнісного навчання.
У державному бюджеті на 2018 і 2019 роки субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» (далі – субвенція) спрямовувалася у тому числі на закупівлю сучасних меблів для початкових класів. Відповідно до Звіту про результати аудиту ефективності використання коштів субвенції, затвердженого рішенням Рахункової палати України від 26.12.2019 № 33-1, проведеним розрахунком необхідного обсягу коштів на здійснення видатків субвенції на 2018 рік за одним із напрямів, а саме, закупівля сучасних меблів (столу та стільця учнівського одномісного), встановлено, що закладеного МОН ресурсу в бюджетному запиті на відповідний рік та затвердженому в держбюджеті недостатньо для покриття потреби за даним напрямом витрат у повному обсязі.
Так, на початок 2017/2018 років згідно зі статистичними даними кількість учнів 1−4 класів у закладах загальної середньої освіти становила 1676,6 тис. осіб. Для створення для цих учнів у 2018 році нового освітнього середовища шляхом забезпечення за рахунок субвенції шкільних класів новими сучасними меблями (столом і стільцем одномісним) потреба в коштах мала становити щонайменше 1629,6 млн. гривень. Тобто ресурсу, визначеного МОН і закладеного в державному бюджеті на 2018 рік, розрахунково в сумі 359,5 млн. грн. на відповідну мету, було недостатньо для створення нових умов навчання відповідно до концепції «Нова українська школа» в перший рік впровадження освітньої реформи. При цьому, такого ресурсу не було достатньо навіть для забезпечення сучасними меблями дітей тільки перших класів (обсяг витрат становить розрахунково 412,8 млн. грн).
Забезпечення за рахунок коштів субвенції учнів 1−4 класів новими сучасними меблями (учнівським столом і стільцем одномісним) на 2018 рік передбачено на рівні 22 відсотків. Таким чином, за рахунок субвенції могли бути створені нові умови навчання у 2018 році лише для 368,8 тис. учнів 1−4 класів, або в 18,8 тис. класах, а для 1307,7 тис. учнів у 66,7 тис. класах такі умови мали створюватися за рахунок виділення коштів з місцевих бюджетів на умовах співфінансування та за рахунок інших джерел незаборонених законом.
Згідно з інформацією Рахункової палати України необхідно щонайменше 5 років для створення рівних умов для всіх учнів у частині забезпечення їх новими сучасними меблями (столом і стільцем).
З огляду на зазначене, абзацом другим пункту 5 Порядку передбачено, що закупівля сучасних меблів здійснюється для навчальних кабінетів початкової школи, у яких навчатимуться учні перших класів у 2020/21 навчальному році. Водночас інформуємо, що МОН постійно здійснює моніторинг стану реалізації субвенції. Так, у 2019 році реалізовано 99% коштів субвенції, спрямованих на закупівлю дидактичних матеріалів, музичних інструментів, сучасних меблів, комп’ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту.
З інформацією про стан використання субвенції НУШ у 2019 році у розрізі областей та м. Києва можна ознайомитись за посиланням.
Отже, як зазначають у МОН, субвенції НУШ на закупівлю меблів для початкових класів було недостатньо. Таким чином, найближчі роки кошти субвенції насамперед спрямовуватимуться на ці потреби.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: