Стратегія демографічного розвитку України до 2040 року та План заходів щодо її реалізації у 2024-2027 роках були представлені на Форумі «Демографічне майбутнє України: стратегія стійкості та відновлення. Регіональний розріз», який відбувся 18 листопада 2024 року.
Позицію 50 очільників громад – членів Асоціації міст України, присутніх на Форумі, представила Радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан.
«На поставлене питання: хто має реалізовувати кроки, необхідні для подолання демографічного виклику, що стоїть перед Україною, є очевидна відповідь. Всі питання життєдіяльності людини вирішуються на рівні громад - від народження до поховання. Тож вийти з позитивом з кризової ситуації можна лише спільними зусиллями, допомагаючи органам місцевого самоврядування реалізовувати державну політику», – зазначила Оксана Продан.
Завдяки спільним зусиллям, системній роботі Асоціації міст Украіни ми зберегли 64% ПДФО, єдиний податок в бюджетах громад, додала Радниця Голови Асоціації міст України та підкреслила наступні моменти:
- необхідно припинити практику надання повноважень місцевому самоврядуванню без забезпечення відповідного фінансування. Наприклад, забезпечення безкоштовним харчуванням учнів початкових класів у закладах загальної середньої освіти, ініціатива Уряду, але фінансування на її реалізацію не передбачено, тож гроші необхідно знайти на місцях. При цьому держава з року в рік вилучає з місцевих бюджетів кошти без жодних пояснень і аргументації, не перебираючи на себе жодних повноважень;
- необхідно звернути особливу увагу на освіту, яка є значним чинником при прийнятті рішення про повернення в Україну родин з дітьми, тому облаштування безпечних умов у навчальних закладах та забезпечення фінансової можливістю будівництва укриттів, а також збереження освітньої мережі – належать до першочергових завдань;
- забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб – одне з найбільш гарячих питань, яке необхідно вирішити у контексті демографії. Наразі прийнято за основу у першому читанні законопроєкт №11161, яким передбачається спрощена система фіксaції збитків і низку уточнень стосовно житлa і мaйнa, що перебуває нa окуповaній території чи в зоні aктивнихбойових дій. Крім того, Урядовий комітет з питань відновлення України, розвитку громад, територій та інфраструктури, реінтеграції тимчасово окупованих територій та соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб Кабінету Міністрів України підтримав проєкт Закону України «Про основні засади житлової політики», який теж може дати відчутний позитивний демографічний ефект.
Серед спікерів заходу:
Оксана Жолнович, Міністерка соціальної політики України,
Дарина Марчак, Перша заступниця Міністра соціальної політики України,
Наталія Козловська, Заступниця Міністра розвитку громад та територій України,
Марина Слободніченко, Заступниця Міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції,
Стефан Коссофф, Директор з розвитку, Посольство Великої Британії в Україні,
Павло Замостьян, Заступник Представника UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення,
Юлія Жовтяк, директорка Державного центру зайнятості,
Ірина Тулякова, голова Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей,
Елла Лібанова, академік, директорка Інституту демографії та проблем якості життя Національної академії наук України,
Тимофій Милованов, президент Київської школи економіки, професор Піттсбурзького університету, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства 2019-2020,
Всеволод Речицький, фахівець з конституційного права, член Конституційної Комісії України від Української Гельсінської спілки з прав людини, конституційний експерт Харківської правозахисної групи, член Комісії з питань правової реформи,
Андрій Длігач, засновник і голова групи компаній Advanter Group, доктор економічних наук, стратег, футуролог, візіонер.
Під час Форуму була презентована Стратегія демографічного розвитку України до 2040 року та план заходів щодо її реалізації у 2024-2027 роках.