05 / Серпень, 2021
5 серпня Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан взяв участь у Форумі по ТКЕ «Централізоване теплозабезпечення українських міст - чи є шанси на виживання теплокомуненерго?». Організатор - енергетична спільнота України "Energy Club".
Під час заходу обговорено такі теми:
-
Опалювальний сезон 2021/2022 - нові виклики перед місцевим самоврядуванням
-
Перехід теплокомуненерго на ринкові відносини із закупівлі газу
-
Модернізація ТКЕ – як покращити наші теплові мережі
У першій панельній дискусії «Опалювальний сезон 2021/2022 - нові виклики перед місцевим самоврядуванням» взяли участь Житомирський міський голова Сергій Сухомлин, Тернопільський міський голова Сергій Надал, Славутицький міський голова Юрій Фомічев, заступник голови КМДА Петро Пантелеєв, виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, керуючий власник девелоперської компанiї «ОМОКС» Олексiй Кулагiн.
У ході дискусії спікери разом зі учасниками Форуму обговорили питання:
-
можливості та обмеження місцевого самоврядування щодо розв'язання проблем централізованого теплозабезпечення;
-
передача НКРЕКП функцій встановлення тарифів на теплову енергію до повноважень місцевого самоврядування - нові можливості чи нові проблеми?
-
роль держави у забезпеченні українських міст опаленням.
Міські голови представили успішний досвід громад у впровадженні проєктів з модернізації систем централізованого теплопостачання в комунальних установах, у скороченні споживання теплової енергії через санацію та енергоефективні заходи, розповіли про співпрацю з європейськими та міжнародними установами, а також залучення міжнародної технічної допомоги. Але навіть такі заходи не вирішують кризу, яка на сьогодні склалася у галузі тепло- та водопостачання.
Житомирський міський голова Сергій Сухомлин зазначив, що місцеве самоврядування щороку переймається питанням: буде опалення чи ні? «Напередодні опалювального сезону завжди були якісь дискусії, були різні періоди, але міста запускали опалення і люди отримували послугу. Ситуація, що склалася нині, досить складна: світові ціни на газ дають у платіжки захмарні цифри, які більшість жителів сплатити не зможуть. Ми готові брати на себе відповідальність за економію, ефективне управління комунальними підприємствами. Проте ми впливаємо лише на 10% тарифу на тепло у домівках мешканців. Відтак міста можуть економити лише у межах цих відсотків», - розповів С. Сухомлин.
Голова Тернопільської громади Сергій Надал акцентував увагу присутніх на проблемах нових умов наступного опалювального сезону, а також на ролі держави в забезпеченні українських міст опаленням: «Ті міста, в яких проведена робота по модернізації котелень та системи теплопостачання мають можливість піти на ризик та втримати тарифи на теплопостачання для населення на приблизно існуючому рівні, проте тарифи для бюджетних установ та інших споживачів зростуть орієнтовно на 112-115%. Також проблемою є відсутність розмежування цін на природній газ для населення та для інших споживачів теплової енергії. Прийняття рішень про різні тарифи для різних споживачів може тягнути за собою перевірки Антимонопольного комітету та накладення шалених штрафних санкцій».
Мер Славутича Київської області Юрій Фомічев, розповів, що збільшення ціни на газ сформує зростаючий більше ніж у два рази тариф для бюджетної і соціальної муніципальних сфер. Це означає, що міста будуть змушені припинити програми розвитку, в багатьох напрямках скоротити свої витрати на утримання, в тому числі на додаткові виплати освітянам. «Ми не зможемо дотувати медичну галузь та медичну освіту, тому що весь ресурс буде направлений на те, щоб забезпечити теплопостачання у наших дитячих садках, школах і об’єктах соціальної інфраструктури. Це великий виклик для місцевого самоврядування. Я хвилююся, що це матиме соціальні наслідки для всієї України. Зміни мають відбутись сьогодні і негайно!», - наголосив мер Славутича.
Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв зазначив, що теплоенергетика вже довгий час знаходиться у збитковому стані. Він сказав: «Певний час держава підтримувала галузь, а також місцеве самоврядування у межах своїх можливостей. Але цього року відбулася фатальне реформування - відміна пільгового газопостачання теплопостачальників (відміна ПСО). До того ж стрімко почала зростати ціна на газ. І ці зміни зараз поставили галузь на межу виживання. Це глобальний виклик, навколо якого мають об’єднатись всі, від кого залежить опалювальний сезон – центральні та місцеві органи влади, НАК «Нафтогаз» та теплопостачальники країни, щоб сформувати антикризові рішення та не допустити невідворотних наслідків.Потрібно на національному рівні приймати план «виживання» на цей опалювальний сезон. Інакше вже у листопаді припиниться повна оплата за газ і ми матимемо катастрофічну ситуацію в усіх регіонах».
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан у своєму виступі зауважив: «Минулої зими ми уникнули "тарифних" майданів і серйозних соціальних заворушень шляхом укладання Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Меморандум був укладений між Кабінетом Міністрів України та Асоціацією міст України, а також був підписаний представниками НКРЕКП та НАК «Нафтогаз України» (читати більше). Органи місцевого самоврядування в рамках Меморандуму свої зобов’язання виконали, держава – не повністю. У майбутньому опалювальному сезоні держава повністю перекладає відповідальність за його проходження та формування тарифів на теплову енергію та гарячу воду на органи місцевого самоврядування. При цьому основні складові тарифу регулюються державою – вартість газу, мінімальна заробітна плата, податки. Таким чином ОМС мають мінімальний вплив на розмір тарифу.
Водночас відбулися і позитивні зрушення у вирішенні проблем теплопостачання. Був ухвалений законопроект №3508-д, спрямований на вирішення системних проблем теплоенергетики та водопостачання, за що велика вдячність і Офісу Президента, і профільному комітету, і парламенту, і нашому профільному міністерству. Але це тільки початок. Далі Мінфін має розробити зміни до Держбюджету, якими насправді будуть списані заборгованості з різниці в тарифах перед підприємствами ТКЕ та ВКГ, ухвалені підзаконні акти. Окрім того, мають бути доопрацьовані умови договору, за яким підприємства теплокомуненерго купляють газ у НАК "Нафтогаз". Інакше ми стабільно не ввійдемо в опалювальний сезон. Має бути передбачений особливий режим в цій кризовій ситуації, щоб певним чином призупинити чи обмежити вільний ринок газу, і наші міжнародні партнери мають нас зрозуміти в таких умовах. Вважаємо, що необхідно повернутися до питання 13 мільярдів кубометрів газу українського видобутку, спрямувавши їх на надання послуг населенню».
Пропонуємо переглянути відео Форуму:
Галузь: