25 / Листопад, 2016

      22 листопада 2016 року в Івано-Франківську під час Форуму місцевого самоврядування «Секторальні реформи в призмі децентралізації: освіта, охорона здоров’я, соціальний захист населення, адміністративні послуги» відбулось засідання секторальної робочої групи «Освіта». У засіданні взяли участь 93 учасники, зокрема директори департаментів освіти і науки, начальники відділів освіти, міські та сільські голови, представники ОТГ, депутати, секретарі міських рад, вітчизняні та іноземні експерти, інші фахівці галузі. Модератором була голова Секції освіти, начальник управління освіти Первомайської міської ради Галина Остапенко, яка наголосила на важливості змін у галузі, основних тенденціях розвитку вітчизняного освітнього простору.

     Учасники зустрічі мали змогу поспілкуватись із директором Департаменту видатків бюджету гуманітарної сфери Міністерства фінансів України Романом Єрмоличевим та директором департаменту економіки та фінансування Міністерства освіти і науки України Світланою Даниленко щодо механізмів фінансування галузі освіти в 2017 році.

     Під час роботи було озвучено такі проблемні питання: розроблення методики передачі комплексів ПТУ із державної форми власності у комунальну; збереження механізму убезпечення від ресурсних втрат ОТГ протягом 5 років у період децентралізаційної освітньої реформи; відсутності фахівців у галузі на місцях; автономії ОМС щодо формування дохідної частини місцевих бюджетів, зокрема достатності освітньої субвенції.

       Учасниками засідання було сформульовано такі пропозиції до Центральних органів влади:

  • забезпечити прямі міжбюджетні відносити між державним бюджетом та місцевими бюджетами, зокрема бюджетами ОТГ;
  • протягом 5 років впровадження реформи децентралізації здійснювати повне фінансування делегованих повноважень у галузі з державного бюджету, не зменшуючи обсяги освітньої субвенції та не змінюючи напрями видатків із неї;
  • надати права ОТГ формувати дохідну частину місцевого бюджету самостійно;
  • спрямувати залишки освітньої субвенції на забезпечення не тільки капітальних, а й поточних видатків на утримання шкіл.

     Під час обговорення учасники в цілому виявили розуміння необхідності реформування галузі освіти. Поряд із тим акцентували увагу на тому, що одним із показників визнання спроможною ОТГ є достатність освітньої субвенції та створення умов для убезпечення від ресурсних втрат протягом 5 років (період підтримки ОТГ). Зміна правил гри у такому разі під час децентралізаційної реформи, на думку фахівців, не сприятиме достатньому забезпеченню закладів освіти. Так, прогнозуються значні видатки із місцевих бюджетів на їх утримання, а подекуди відсутність фінансової спроможності це робити. Тому фінансування з місцевих бюджетів у 2017 році заробітної плати непедагогічних працівників та комунальних послуг навчальних закладів сприймається критично.

      Також учасники робочої групи схвалили за основу секторальну стратегію, представлену аналітиком Асоціації міст України Людмилою Мозговою. В обговоренні акцентовано було увагу на кадровому забезпеченні системи освіти, змінах у змісті навчальних програм, створенню умов для надання якісних освітніх послуг. Підтримано ідею професійної освіти молоді, забезпечення психологічного комфорту. Дискусійним виявилось питання моніторингу рівня задоволення учнів-старшокласників якістю наданих їм освітніх послуг. Однак ідея щодо необхідності здійснювати моніторинг якості наданих освітніх послуг у системі освіти отримала одноголосну підтримку (механізми такого моніторингу мають ще бути розроблені).

      Під час зустрічі експерт SKL Інтернешнл шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (Польща) Ян Герчинський розповів про досвід реформування освіти Польщі й акцентував на проблемах України в галузі.

     Начальник відділу аналітики загальної середньої освіти Інституту освітньої аналітики Наталія Титаренко та начальник відділу вищої освіти Інституту освітньої аналітики Валентина Ткаченко розповіли про можливості аналітичної інформації, розміщеної на електронній платформі їхнього закладу.

      Про соціальні ініціативи в освітньому просторі міста Одеси поділилась досвідом заступник директора департаменту освіти і науки Одеської міської ради Ольга Дума.

    Учасники форуму познайомились із досвідом утворення освітніх округів обʼєднаних територіальних громад із уст першого заступника сільського голови Вишевицької ОТГ Володимира Мартинюка.

      23 листопада 2016 року учасники секторальної робочої групи відвідали Українську гімназію № 1 та Центр патріотичного виховання учнівської молоді імені С. Бандери м. Івано-Франківська. Своїх колег привітав особисто директор департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Ігор Смаль.

      У цілому робота під час форуму засвідчила про необхідність реформування галузі, кроками до якого стане втілення завдань озвученої та прийнятої секторальної стратегії на місцях.

       Для розробки детального плану втілення стратегічних завдань приймаються пропозиції протягом місяця (до 23 грудня 2016 року включно) на електронну адресу mozgova@auc.org.ua. Чекаємо на співпрацю.

 

Центр аналізу та розробки законодавства

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)