02 / Січень, 2025

29 січня 2025 року набирає чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань надання внутрішньо переміщеним особам допомоги на проживання та субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення» №1507 від 27 грудня 2024 року, що вносить зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 1225 «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору».

Згідно з цією постановою, право на отримання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення матимуть внутрішньо переміщені особи:

- які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (далі – перелік територій), і не мають власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до переліку територій;
- в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, або щодо такого приміщення наявні акт комісійного обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, та/або звіт з технічного обстеження.

Для призначення субсидії на найм житла необхідно надати наступні документи:

- заява;
- договір найму;
- скановані копії документів, що підтверджують повноваження законного представника, опікуна, піклувальника, батьків-вихователів, скановані копії рішень суду, що підтверджують, зокрема, відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків (за потреби).

Способи подання заяви:

- до органів Пенсійного фонду України;
- до центрів надання адміністративних послуг;
- до уповноважених банків, визначених відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. №1231;
- в електронній формі за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики.

Для розрахунку розміру субсидії на найм житла згідно з цією постановою застосовується:

- показник середньої вартості найму (оренди) однокімнатної квартири загальною площею 35,22 кв. метра, який визначено на рівні 193,6 гривні (на підставі відомостей Держстату про середню споживчу ціну за січень 2024 р. на оплату послуги з найму (оренди) однокімнатної квартири в розрахунку на 1 кв. метр найманого житлового приміщення);
- соціальна норма житла, яка становить 13,65 кв. метра загальної площі на наймача та кожну особу із складу домогосподарства наймача, але не менше ніж 35,22 кв. метра на домогосподарство та не більше ніж загальна площа житлового приміщення, яке здається в найм.

Загальна площа житлового приміщення не може перевищувати 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 230 кв. метрів для індивідуальних будинків.

Дохід для розрахунку субсидії на найм житла складається з середньомісячного сукупного доходу осіб із складу домогосподарства наймача за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням субсидії на найм житла.

Субсидія на найм житла призначається за наявності різниці між розміром граничної вартості найму (оренди) житлового приміщення протягом одного місяця у відповідному населеному пункту та розміром обов’язкового платежу, встановленого для наймача.

Держава компенсуватиме для орендодавця податки, що мають бути сплачені з доходу, отриманого з оренди, а саме: власникам житла держава компенсуватиме ПДФО та військовий збір, ФОПам – ставку єдиного податку, виходячи з розміру соціальної вартості оренди.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)