16 / Вересень, 2021
15 вересня 2021 року Уряд представив та схвалив проєкт Державного бюджету на 2022 рік і направив його на розгляд до Верховної Ради України. 
Проєкт Держбюджету на 2022 рік розроблявся на основі затвердженої трирічної Бюджетної декларації, в якій враховано ряд пропозицій АМУ. 
 
Асоціація міст України проаналізувала урядовий проєкт Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" №6000 від 15.09.2021 в частині бюджетної забезпеченості місцевого самоврядування та пропонує перші висновки.
Загальні показники.
Відповідно до Пояснювальної записки проєкту Закону України «Про Державний бюджет на 2022 рік» загалом ресурс місцевих бюджетів на 2022 рік заплановано в обсязі 587,6 млрд грн, що на 79 млрд грн (+15%) більше у порівнянні із 2021 роком.
Прогнозний обсяг доходів місцевих бюджетів визначено у сумі 415,2 млрд грн. З урахуванням реверсної дотації, яка перераховується місцевими бюджетами до державного бюджету, доходи місцевих бюджетів на 2022 рік становитимуть 404,4 млрд грн.
Для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій для бюджетів місцевого самоврядування передбачено 14,5 млрд грн базової дотації та 9,57 млрд грн реверсної дотації.
Обсяг додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я заплановано в обсязі 2,95 млрд грн, що вдвічі менше, ніж у 2021 році. У проєкті розподіл додаткової дотації передбачено між обласними бюджетами.
► За підрахунками АМУ, у Держбюджеті-2022 необхідно передбачити не менше 20 млрд грн додаткової дотації на заклади освіти та охорони здоров’я. Також АМУ звертає увагу на те, що у держбюджеті доцільно передбачати відповідний розподіл цієї дотації між бюджетами місцевого самоврядування для усунення негативних наслідків суб’єктивного розподілу облдержадміністраціями такої дотації.
 
У сфері охорони здоров'я передбачається, що обсяг видатків на реалізацію Програми державних гарантій медичного обслуговування населення зросте на 24% у порівнянні із показниками 2021 року і складе 157,5 млрд грн.
► За підрахунками АМУ, на реалізацію Програми державних гарантій медичного обслуговування населення у Держбюджеті-2022 необхідно передбачити 174 млрд грн. АМУ звертає увагу на те, що для належного гарантування пацієнтам оплати медичних послуг тариф на послуги має бути економічно обґрунтованим і при розрахунку обсягу фінансової потреби реалізації програми медичних гарантій розмір капітаційної ставки за обслуговування одного пацієнта на 2022 рік має складати не менше 1 020 грн.
Заплановано, що у 2022 році субвенція на здійснення підтримки окремих закладів охорони здоров’я становитиме 2,2 млрд грн, що на 700 млн гривень (-24%) менше, ніж у 2021 році. Обсяг субвенції на реалізацію проєкту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» запланований в обсязі 241 млн гривень, що вдвічі менше, ніж у 2021 році.
У сфері соціального захисту на 2022 рік заплановано:
- 3,3 млрд грн субвенції на забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб з числа учасників АТО/ООС, які отримали інвалідність ІІІ групи;
- 1,7 млрд грн субвенції на забезпечення житлом сімей загиблих учасників АТО/ООС та учасників АТО/ООС, які отримали інвалідність І або ІІ групи;
- 810 млн грн субвенції на забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;
- 500 млн грн субвенції на забезпечення житлом сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав та учасників бойових дій на території інших держав, які отримали інвалідність І або ІІ групи;
- 236 млн грн субвенції на створення служб підтримки жертв домашнього насильства.
►  Водночас не передбачено належного обсягу коштів на виплату разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та на соціальну допомогу особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною. За підрахунками АМУ на такі виплати 2022 року необхідно передбачити 7,6 млрд грн та 15 млрд грн на виплату недоплаченої допомоги у 2020-2021 роках.
Як наслідок, невиконання державою норм законів України щодо виплат ветеранам війни грошової допомоги, визначених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», призведе до судових позовів до органів місцевого самоврядування і виникнення додаткових видатків з місцевих бюджетів (на сплату судового збору та витрати виконавчого провадження).
Окрім того у проєкті Держбюджету-2022 не передбачено:
  • субвенції на оплату гарантованих державою пільг (потреба 6 млрд грн на пільговий проїзд та послуги зв’язку);
  • субвенції на погашення боргів за оплату органи місцевого самоврядування гарантованих державою пільги (необхідний фінансовий ресурс 2,2 млрд грн);
  • субвенції на забезпечення діяльності фахівців із соціальної роботи (потреба на такі цілі 1,7 млрд грн);
  • субвенції на сплату штрафних санкцій по пільгам та субсидіям (потреба на такі цілі складає не менше 7 млрд грн).
 
В освітній сфері на 2022 рік заплановано 108 млрд грн освітньої субвенції, що на 8,4 млрд грн (+8,4% більше), ніж у 2021 році.
► За підрахунками АМУ, для належного підвищення заробітної плати освітянам обсяг освітньої субвенції має складати не менше 146 млрд грн.
Варто відзначити, що у проєкті передбачаються нові субвенції:
- субвенція на реалізацію реформи шкільного харчування в обсязі 1,5 млрд грн;
- субвенція на пожежну безпеку в обсязі 1,5 млрд грн.
► АМУ на бюджетних консультаціях 26 серпня ініціювала передбачення у Держбюджеті на 2022 рік фінансового ресурсу для бюджетів місцевого самоврядування у вигляді відповідних субвенції на реалізацію реформи шкільного харчування та здійснення протипожежних заходів. Проте за підрахунками АМУ обсяг таких субвенцій має складати 5,5 млрд грн та 7 млрд грн відповідно.
Також у освітній сфері у Держбюджеті на 2022 рік заплановано:
  • 1,4 млрд гривень субвенції на реалізацію програми «Нова українська школа» (обсяг фінансування зберігається на рівні 2021 року);
  • 1,3 млрд гривень субвенції «Спроможна школа для кращих результатів», що на 300 млн гривень (+30%) більше, ніж у 2021 році;
  • 504 млн гривень субвенції на надання підтримки особам з особливими освітніми потребами (обсяг фінансування зберігається на рівні 2021 року);
  • 250 млн гривень субвенції на створення центрів профтехосвіти, що на 100 млн гривень (+67%) більше, ніж у 2021 році;
  • 100 млн гривень субвенції на збереження пам'яток культурної спадщини, що на 900 млн гривень (-90%) менше, ніж у 2021 році.
Проте субвенції на боротьбу з COVID-19 для закладів загальної середньої освіти та субвенції на створення центрів культурних послуг на 2022 рік не передбачається.
 
У сферах сталого економічного розвитку, житлово-комунального господарства та землі і майна органів місцевого самоврядування на 2022 рік планується:
  • 23,1 млрд гривень субвенції на автомобільні дороги місцевого значення, вулиці і дороги комунальної власності, що 5 млрд гривень (+28%), більше, ніж у 2021 році;
►  АМУ звертає увагу на необхідність здійснення формульного та безпосереднього у держбюджетів розподілу субвенції на дороги між бюджетами місцевого самоврядування.
  • 11,2 млрд грн Державного фонду регіонального розвитку, що на 6,7 млрд грн більше, ніж у 2021 році;
  • 1,5 млрд грн субвенції на проєкти Надзвичайної кредитної програми для відновлення України, що на 200 млн грн (-9%) менше, ніж у 2021 році;
  • 650 млн грн субвенції на розвиток спортивної інфраструктури, що на 150 млн грн (+30%) більше, ніж у 2021 році;
  • 502,7 млн грн субвенції на проєкти Програми з відновлення України;
  • 137,5 млн грн субвенції на заходи соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, що становить 16,8% відповідного збору;
► АМУ переконана, що у Держбюджеті на 2022 рік доцільно передбачати не менше 816,7 млн грн субвенції на заходи соціально-економічної компенсації, щоб дорівнювала 100-відсотковому обсягу відповідного компенсаційного збору. Залишення в держбюджеті понад 80% компенсаційного збору спричиняє недофінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження.
  • 188 млн грн субвенції на розроблення планів просторового розвитку територій територіальних громад;
  • 125 млн ггрн субвенції на підтримку територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України (обсяг фінансування зберігається на рівні 2021 року);
  • 118 млн грн нової субвенції на трансформацію вугільних регіонів.
► Проєкт Держбюджету на 2022 рік не передбачає жодної підтримки органів місцевого самоврядування у питанні проходження опалювального сезону 2021/2022 років: не передбачено ні субвенції на стале проходження опалювального сезону (фінансова потреба 16 млрд грн), ні субвенції на погашення заборгованості із різниці в тарифах (фінансова потреба 37 млрд грн).
 
У сфері адміністративних послуг на 2022 рік планується передбачити:
  • 500 млн грн субвенції на забезпечення Інтернету в сільській місцевості (обсяг фінансування зберігається на рівні 2021 року);
  • 231 млн грн субвенції на розвитку мережі ЦНАПів.
► АМУ звертає увагу на необхідність передбачення у держбюджеті не менше 2,5 млрд грн субвенції на будівництво, реконструкцію, ремонт та облаштування ЦНАПів для забезпечення надання якісних та доступних для кожного жителя послуг.

Нагадаємо, 26 серпня Асоціація міст України взяла участь у бюджетних консультаціях, які відбулися у Міністерстві фінансів України і надала пропозиції місцевого самоврядування до Держбюджету України на 2022 рік та до Бюджетного та Податкового кодексів України. 
Аналітичний центр АМУ 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)