17 січня відбулося засідання правління Київського регіонального відділення Асоціації міст України. Серед актуальних питань порядку денного засідання розглянуте, зокрема, і питання щодо об’єднання територіальних громад у Київській області у 2016 році та завдання Київського РВ АМУ щодо активізації цього процесу у 2017 році.
Голова правління КРВ АМУ, Бучанський міський голова Анатолій Федорук зауважив, що із 366 вже утворених в Україні об’єднаних територіальних громад у Київській області лише 2, що є найнижчим показником у державі.
А Володимир Удовиченко, регіональний консультант з правових питань проекту ПУЛЬС, що реалізується Асоціацією міст України за підтримки USAID, голова постійної депутатської комісії Київської обласної ради з питань розвитку місцевого самоврядування, децентралізації та адміністративно-територіального устрою, інформував членів правління про роботу, проведену Офісом реформ у Київському РВ АМУ у 2016 році. Серед заходів - 55 виїздів у потенційні громади, де проведені інформаційні зустрічі у різних форматах з представниками органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, керіниками підприємств та організацій, громадськими активістами; велика роз’яснювальна робота щодо перспектив реформи децентралізації влади, переваг, нових можливостей об’єднаних територіальних громад, їх повноважень та додаткових ресурсів; величезна кількість консультацій з правових, бюджетних питань; висвітлення інформації про децентралізаційну реформу у регіональних та місцевих засобах масової інформації. Утворених ОТГ – 2, ще 2 (Бучанська і Гостомельська) пройшли всю процедуру, але отрималі видмову ЦВК у проведенні перших виборів 2 громади (Дмитрівська і Березанська) отримали позитивний висновок ОДА про відповідність Конституції та законам України проектів рішень про об’єднання, ще близбко – 10 знаходяться на різних етапах об’єднання.
Володимир Удовиченко назвав також фактори стримування процесу об’єднання громад у Київській області, якими є величезний негативний вплив політичних еліт державного та регіонального рівня, супротив з боку райдержадміністрацій та районних рад, блокування будь-яких змін сільськими та селищними головами, незадовільна робота облдержадміністрації із-за частої зміни голови ОДА (три протягом 2016 року), відсутність місцевих еліт, спроможних проводити реформи. Окремо, наголосив на необхідності прийняття Верховною Радою України всіх законопроектів по децентралізації.
Виконавчий директор Київського РВ АМУ Гаррі Мартін наголосив, що робота, проведна Офісом у 2016 році, створила основу для активізації процесів об’єднання територіальних громад у поточному році. Продовжують роботу регіональні консультанти з правових питань, бюджетних питань та з питань комунікацій. Заплановано провести 6 практикумів з питань застосування законодавства, 2 регіональні платформи, 4 візити в рамках програми «Маршрути успіхів», 20 візитів до потенційних ОТГ в рамках програми «Децентралізація: інформаційний пункт» та інші заходи, спрямовані на підтримку реформ. Однак, є пропозиція скоординувати роботу та об’єднати зусилля регіонального відділення з відповідними структурними підрозділами облдержадміністрації, та іншими структурами, що проводять свою діялність у напрямку проведення реформ та, зокрема, утворення ОТГ на Київщині.
За підсумками розгляду правління Київського РВ АМУ підтримало необхідність активізації роботи щодо об’єднання територіальних громад на Київщині та вирішило підготувати звернення з пропозиціями до голови Київської облдержадміністрації та голови Київської обласної ради.
Тетяна Ревенко, регіональний консультант у Київській області з питань комунікацій