04 / Жовтень, 2023

3 жовтня 2023 року в Києві було презентовано огляд Ради Європи «Врядування у європейських агломераціях/метрополіях». Захід організований Комітетом ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Програмою Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» та Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України».

Участь у заході взяли народні депутати України, представники Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій, міжнародних організацій та експертної спільноти. Асоціацію міст України представляв виконавчий директор Олександр Слобожан.

З вітальними промовами звернулись:

Мачей Янчак, Голова Офісу Ради Європи в Україні;

Віталій Безгін, народний депутат України, Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування;

Олексій Кулеба, заступник Керівника Офісу Президента України.

 

Лаура Вальдес, Голова Генерального Секретаріату Міжнародної асоціації «Metropolis», розповіла про різноманіття управління у питаннях метрополій, узагальнено розповіла про особливості функціонування метрополіє/агломерацій в Європі.

Даніель Вжошчик, Директор офісу Асоціації «Краківська метрополія», презентував досвід Польщі.

Клаудія Фассеро, Координатор підрозділу проєктів та програм ЄС департаменту економічного розвитку метрополійного міста Турин (Італія) розповіла про побудову взаємодії в її метрополії.

Рудольф Цимпіньш, Керівник підрозділу просторового планування Інституції планування Ризького регіону (Латвія) розповів про особливості функціонування Ризької агломерації.

Також своїми коментарями до результатів дослідження, можливостями врегулювання питання створення міських агломерацій в Україні з урахуванням кращих практик європейських держав поділились Віталій Безгін, народний депутат України; Олександра Азархіна, заступник Міністра Мінінфраструктури; Даніель Попеску, Керівник Департаменту демократії та врядування Ради Європи.

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, розповів про досвід взаємодії Асоціації та Ради Європи у створенні місцевої асоціації органів місцевого самоврядування «Київської агломерації». Наголосив, що відповідно до Дослідження «Київська агломерація (у контексті широкомасштабного російського вторгнення)» порівняно з 2020 роком з 45% до 95% зросла частка населення Київської агломерації, яке підтримує ідею співробітництва м. Київ та сусідніх громад з метою вирішення спільних проблем.

«Київська міська рада виділила 235 млн грн міжбюджетних трансфертів  територіальним громадам Київщини на відновлення об’єктів, що постраждали внаслідок збройної агресії з боку російської федерації під час бойових дій при обороні м. Києва впродовж лютого-березня 2022 року», - зазначив О.Слобожан.

Також Виконавчий директор акцентував увагу, що у презентованому посібнику дуже детально виписано питання бюджету таких утворень. Зупинився на досвіді Чехії, а саме агломерації Брно, де не маючи правового статусу чи формальних повноважень щодо території агломерації, громади діють через домовленість. На основі добровільного партнерства між Брно, регіоном, муніципалітетами та іншими зацікавленими сторонами вирішуються важливі питання, впроваджуються інтегровані рішення. Для України це може слугувати як приклад для перехідного етапу, але все одно необхідно рухатись до законодавчого унормування агломерацій.

Також він відмітив цікавий досвід Турину (Італія) щодо повноважень агломерації в економічному секторі, і питання регіонального планування Штутгарта (Німеччина). На жаль, українська Державна стратегія  регіонального розвитку на 2021–2027 роки містить лише поодинокі згадки про агломерації, але жодних реальних кроків не здійснено, зміни почали напрацьовуватись лише у серпні 2023 року. 

Також О.Слобожан наголосив, що агломерація це не якась надбудова, а дієвий механізм спільного ухвалення швидких рішень. Не поглинання, а співпраця. Ефективна співпраця на благо територіальних громад.

Ознайомитись з оглядом Ради Європи «Врядування у європейських агломераціях/метрополіях» можна за посиланням.

Документ було підготовлено Центром експертизи доброго врядування Ради Європи із залученням Міжнародної асоціації «Metropolis». Він містить інформацію про правові рамки та практику роботи 13 агломерацій/метрополій з 11 європейських держав.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)