20 / Серпень, 2020

19 серпня 2020 року Заступник виконавчого директора Асоціації міст України Ярослав Рабошук та аналітик АМУ з питань охорони здоров'я Світлана Осташко взяли участь в нараді про перегляд повноважень органів місцевого самоврядування у сфері медицини у зв’язку з утворенням нових районів, яка відбулася у Мінрегіоні.

Громади зацікавлені в тому, щоб утримувати та розвивати заклади вторинного рівня медицини, а у зв’язку з тим, що повноваження і ресурси переходять з районів у громади, районні лікарні з наступного року мають бути у комунальній власності громад. Такого висновку  під час наради дійшли представники Мінрегіону, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства фінансів, асоціацій органів місцевого самоврядування та експерти. Фахівці надали інформацію щодо власних та делегованих повноважень в сфері охорони здоров’я та їх фінансування на місцевому рівні у законопроєктах "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансового забезпечення повноважень органів місцевого самоврядування" та "Про місцеве самоврядування".
Учасники наради дійшли згоди щодо того, що громади матимуть змогу утримувати лікарні, які зараз є районними. «Громади мають це робити, оскільки кошти, що зараз є на районному рівні, переходять у громади, а розраховувалися вони, в тому числі, і на цю мережу закладів. І забирати ці кошти в громад ніхто не збирається. Отже висновок виходить такий – медичні послуги в лікарнях вторинного рівня і надалі оплачує держава шляхом їх закупівлі НСЗУ, а умови, в яких ці послуги надаються, з наступного року забезпечує громада», – сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода. Він зазначив, що в Україні вже є приклади, коли спроможна громада взяла на себе повноваження утримувати районну лікарню, модернізувала її і створила сучасний медичний заклад, який вже виходить на самоокупність. Тому повноваження з утримання теперішніх районних лікарень є можливістю для громад покращити якість медичних послуг на своїй території, адже хороша лікарня – це велика конкурентна перевага для будь-якої громади і частина комфортного середовища для життя людей.
Щодо ресурсів на утримання медичних закладів вторинного рівня, то, за словами представників Мінфіну, навіть ПДФО робітників лікарень, який буде зараховуватися до бюджетів громад, буде достатньо, щоб покривати необхідні витрати: сплачувати  комунальні послуги, обслуговувати будівлі лікарень, проводити ремонти тощо.
Ярослав Рабошук запропонував забезпечити на рівні Уряду надання громадам додаткової дотації для можливості утримання медичних закладів через те, що не всі громади спроможні це забезпечити та включити до законопроєкту норму щодо передачі районних лікарень у власність громади, на території якої розташована лікарня.
Нагадаємо, Асоціація міст України постійно здійснює моніторинг проблем, які виникають в органів місцевого самоврядування у зв’язку з укладанням договорів з НСЗУ, зі змінами у фінансовій діяльності медичних закладів і потребують першочергового вирішення. Наразі ж ситуація в охороні здоров’я ускладнюється надзвичайною ситуацією, що склалася в країні через поширення COVID-19.
АМУ передбачала, що ряд медичних закладів не зможе підписати договір з НСЗУ на велику кількість пакетів та перейти на нову форму роботи через недостатні фінансові і кадрові ресурси, застарілу або відсутню матеріально-технічну базу, інформаційні системи тощо. Це суттєво вплинуло на їх спроможність повноцінно фукціонувати та надавати доступну медичну допомогу. Вирішення цих питань потребує колосальних витрат, які є непосильними для місцевих бюджетів.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)