17 / Травень, 2024

Понад 830 представників органів місцевого самоврядування взяли участь у засіданні фахової мережі з питань місцевих фінансів Асоціації міст України 15 травня 2024 року.
 
Мета засідання: підвищення навичок фінансистів органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій населених пунктів у роботі із відкритими даними у сфері місцевих фінансів. 
 
З вітальним словом до учасників звернувся Директор Департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів Міністерства фінансів України Олександр Корень.

Директор Департаменту Міністерства фінансів України розповів про відкриті дані у сфері місцевих фінансів як основу сприяння ефективному використанню бюджетних коштів, поліпшення процесів прийняття рішень, прозорості та підзвітності.
 
О.Корень відзначив важливість практичного використання інформаційно-аналітичних ресурсів у сфері місцевих фінансів, створених для спрощення процедури доступу до інформації та подальшого її обміну між зацікавленими сторонами. Розповів про ІАС «Прозорий бюджет», яку формує Міністерство фінансівУкраїни, для того, щоб суспільство могло бачити інформацію про використання коштів як державного, так і місцевих бюджетів, а також про ІАС «LOGICA», що є інструментом автоматизації процесів у сфері управління місцевими фінансами. О.Корень звернув увагу на відкритість Міністерства фінансів України щодо реалізації пропозицій органів місцевого самоврядування із наповнення та удосконалення такої інформаційно-аналітичної системи. 
 
Навчання для фінансистів щодо практичного застосування відкритих даних у сфері місцевих фінансів, використання інформаційно-аналітичних інструментів для аналітики даних з метою прийняття відповідних управлінських рішень провела експертка з питань місцевих фінансів Аналітичного центру Асоціації міст України Тетяна Палійчук.

Т.Палійчук розповіла учасникам засідання про: 
- типи даних та коротку історію, правила та законодавство щодо відкритих даних;
- роботу із відкритим модулем ІАС «Прозорий бюджет» Open Budget; 
- аналітичний інструмент аналізу бюджетних показників BOOST-аналіз; 
- e-дані Національної служби здоров’я України та функціонал аналітики стану реалізації Програми медичних гарантій; 
- освітні індикатори (дашборди) про освіту в територіальних громадах. 
 
На практичних прикладах експертка Асоціації міст України продемонструвала фінансистам місцевих рад (військових адміністрацій) ситуації, де може бути корисним використання даних про місцеві бюджети на Open Budget, як працювати з BOOST-аналізом та з аналітичною інформацією щодо стану реалізації Програми медичних гарантій в розрізі закладів охорони здоров’я.
 
Діна Прохорчук, директорка Департаменту бюджету та фінансів Житомирської міської ради, розповіла, що у своїй роботі фахівці департаменту активно користуються інформаційно-аналітичними інструментами Open Budget, BOOST та LOGICA. Також відзначила, що це сприяло зменшенню кількості запитів від зацікавлених сторін до місцевого фінансового органу на отримання інформації про виконання бюджету територіальної громади, а отже, розвантажило роботу департаменту в цьому напрямку. Вона запропонувала Міністерству фінансів України передбачити для органів місцевого самоврядування можливість доступу на Open Budget aбо у ІАС «LOGICA» до інформації про звіти місцевих фінансових органів про показники з мережі, штатів і контингентів установ, що фінансуються з місцевих бюджетів. 
 
Тетяна Харенко, директорка Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради, поділилась досвідом використання ІАС «Прозорий бюджет». Вона розповіла, що відкриті дані про бюджет активно використовують при звітуванні про бюджет, а також при підготовці до затвердження бюджету громади на наступний рік. Вона відзначила потребу створення єдиної позиції на загальнонаціональному рівні у вигляді рекомендацій/роз’яснень органам місцевого самоврядування, про те яку інформацію у сфері місцевих бюджетів органам місцевого самоврядування недоцільно оприлюднювати в умовах воєнного стану. 
 
До обговорення також долучились представники фінансових підрозділів інших територіальних громад , а саме: 
Іллінецької міської ради, 
Коблівської сільської ради, 
Курахівської міської ради,
Романівської селищної ради, 
Михайлівської сільської ради, 
Глобинської міської ради, 
Новобілоуської сільської ради, 
Славутської міської ради, 
Поромівської сільської ради, 
Коломийської міської ради, 
Чернівецької міської ради, 
Новомосковської міської ради, 
Коломацької сільської ради, 
Кожанської селищної ради, 
Болградської міської ради та інші.

Під час заходу учасники обмінялись досвідом проведення аналітики відкритих даних у сфері місцевих фінансів, проблемами в цій сфері на можливими шляхами їх вирішення.
 
За результатами засідання сформовано ряд рекомендацій та запитань щодо інструментів у сфері місцевих фінансів, які буде спрямовано до Міністерства фінансів України. 
 
Засідання фахової мережі організовано Асоціацією міст України для фінансистів громад у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)