06 / Грудень, 2017
30 листопада - 1 грудня у місті Кривий Ріг відбулось засідання Секції з питань житлово-комунального господарства, яке провела Асоціація міст України в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що реалізується за підтримки USAID.
У засіданні Секції взяли участь понад 40 представників органів місцевого самоврядування з різних регіонів країни, підприємств сфери ЖКГ, ОСББ, а також Президент ГС «Асоціація управителів житла».
Від імені Криворізької міської ради учасників засідання привітав заступник Криворізького міського голови, Голова секції АМУ з питань ЖКГ Олександр Катриченко. Надалі він, разом з Олегом Гарником, аналітиком Аналітичного центру АМУ, модерували цей захід.
Однією з головних тем першого дня засідання стало обговорення необхідності зміни моделі управління та утримання житлового фонду населених пунктів України. Начальник управління благоустрою та житлової політики Криворізької міської ради Іван Карий на прикладі міста Кривий Ріг продемонстрував переваги передачі управління житловим фондом від житлово-комунальних підприємств до управляючих компаній та ОСББ (презентація). Як показав практичний досвід, така модель дозволила перейти Криворізькій міській раді від бюджету утримання до бюджету розвитку житлового фонду. Завдяки прийнятим програмам підтримки,  у тому числі й за рахунок механізму співфінансування, мешканці міста отримують стимул до дбайливого ставлення до спільного майна та своєчасного розрахунку за спожиті житлово-комунальні послуги. Отримавши повноваження з самостійного утримання житлового фонду, співвласники будинків стали ефективними розпорядниками власних коштів та коштів місцевого бюджету, що надаються за програмами підтримки. Зі свого боку доцільність такого кроку підтвердили і керівники управляючих компаній та ОСББ, які виступили з відповідними презентаціями перед учасниками секції. 
 
 
Ще однією важливою темою для обговорення під час засідання Секції стало питання критичного стану підприємств теплопостачання. Заступник Криворізького міського голови Олександр Катриченко на прикладі міста підприємств Кривий Ріг продемонстрував типові проблеми підприємств галузі теплопостачання, з якими стикаються фактично всі міста, в яких діє система централізованого теплопостачання (презентація). Недосконалий механізм формування тарифу, недієздатність національного регулятора, наявність значних касових розривів, система спецрахунків, постійна заборгованість держави за надані підприємствами ТКЕ споживачам пільги та субсидії, заборгованість з різниці в тарифах, монополізм постачальників енергоресурсів та нарахування ними необґрунтованих штрафних санкцій – все це призводить до поступового занепаду галузі. Учасники секції констатували, що лише за активної підтримки з місцевого бюджету підприємства теплопостачання змогли розпочати опалювальний сезон.
 
Вирішити ці проблеми зможе лише суттєва зміна нормативно-правового поля, у якому працює сфера житлово-комунального господарства в цілому, та галузь теплопостачання зокрема. Тому за результатами активного обговорення проблем галузі теплопостачання, учасники засідання ухвалили рішення щодо необхідності прийняття офіційного звернення до органів державної влади з зазначеної проблеми.
Крім того, учасники засідання Секції обговорили актуальні для органів місцевого самоврядування діючі нормативно-правові акти. Розглянули проекти нормативно-правових актів у сфері ЖКГ, які розроблені Мінрегіоном, та надіслані до Асоціації міст України на офіційне погодження. Зокрема, проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку перерахування  виконавцем комунальної послуги оператору зовнішніх інженерних мереж внесків за встановлення, обслуговування та заміни вузлів комерційного обліку»  та проект наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства «Про затвердження Методики визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системи опалення та/або гарячого водопостачання». 
Ще однією важливою частиною роботи Секції став обмін досвідом з вирішення проблем у сфері житлово-комунального господарства та загальна дискусія.  Начальник начальником відділу супроводу ОСББ Львівської міської ради Сергій Солтис презентував друковані видання з управління багатоквартирним будинком. 
 
Під час другого дня роботи Секції заступник Криворізького міського голови Олександр Катриченко організував для учасників заходу знайомство з об’єктами міської інфраструктури. Представники органів місцевого самоврядування ознайомилися з організацією функціонування міського транспорту, у тому числі підземного трамваю та виготовленого власними силами комунального підприємства «Міський тролейбус» тролейбуса з дизель-генераторною установкою, який має змогу продовжувати маршрут електротранспорту за відсутності контактної мережі. Окрім того, учасникам секції продемонстрували комунальну техніку, яка вже підготовлена до роботи в осінньо-зимовий сезон. Учасники засідання Секції відвідали й інші важливі об’єкти соціальної, інженерної та промислової інфраструктури міста, обговорили проблеми сфери ЖКГ та шляхи їх вирішення.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)