16 / Травень, 2019

Учора, 15 травня 2019 року, відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти під головуванням Першого заступника Голови Комітету Олександра Співаковського. Участь у засіданні взяла аналітик Асоціації міст України Людмила Мозгова.

На обговорення було винесено ряд питань, що стосуються діяльності органів місцевого самоврядування у сфері освіти:

Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо недопущення відключення від теплопостачання об’єктів соціальної інфраструктури (реєстр. № 7408 від 18.12.2017, н. д. С. Шахов).

Законопроектом пропонується забезпечити безперебійне надання тепла для об’єктів соціальної інфраструктури, зокрема для закладів освіти та закладів охорони здоров’я, не допустити виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також запобігти порушенню прав споживачів теплової енергії.

У цілому підтримуючи концепцію Законопроекту, Асоціація міст України зверталась до Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти з проханням рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо недопущення відключення від теплопостачання об’єктів соціальної інфраструктури» (реєстр. № 7408 від 18.12.2017 року). У той же час, зважаючи на об’єктивні зауваження, висловлені під час обговорення, Комітет прийняв рішення повернути законопроект на доопрацювання.

 

Про проекти законів України:

- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії мобінгу» (реєстр. № 10118 від 01.03.2019), поданий народними депутатами України Білозір О.В., Співаковським О.В., Ледовських О.В., Мацолою Р.М. та іншими;

- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо попередження та протидії мобінгу» (реєстр. № 10118-1 від 18.03.2019), поданий народними депутатами України Веселовою Н.В., Мельничуком С.П.;

- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії цькуванню (мобінгу) та іншим проявам упередженого ставлення в сфері праці» (реєстр. № 10118-2 від 19.03.2019), поданий народними депутатами України Левченком Ю.В., Головком М.Й., Іллєнком А.Ю.

Метою і завданням усіх законопроектів є захист учасників трудових відносин від різних форм мобінгу і встановлення адміністративної відповідальності за такі дії.

Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії мобінгу» (реєстр. № 10118 від 01.03.2019) та доопрацювати його після прийняття у першому читанні з урахуванням конструктивних пропозицій альтернативних законопроектів.

Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про освіту” щодо виплати педагогічним та науково-педагогічним працівникам щомісячної надбавки за престижність педагогічної праці (реєстр. № 10100 від 27.02.2019, н.д.В.Кривенко, В.Амельченко, І.Артюшенко, І.Констанкевич, О.Дубінін, Н.Веселова та інші).

Законопроектом пропонується змінами до статті 57 Закону України «Про освіту» встановити виплату щомісячної надбавки за престижність педагогічної праці в розмірі 30 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним та науково-педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування.

У цілому підтримуючи необхідність збільшення заробітних плат освітян, АМУ у звернення до Комітету зауважила, що реалізація цієї норми призведе до суттєвого збільшення видатків з державного та місцевих бюджетів. Зокрема, потребуватиме збільшення обсягу освітньої субвенції, коштів якої, за інформацією АМУ, у 2019 році не достатньо на виплату заробітної плати педагогам закладів загальної середньої освіти. За підрахунками Міністерства фінансів України для реалізації цього законопроекту потрібно додатково виділити 12 млдр гривень з державного бюджету. Сам законопроект, у свою чергу, не містить фінансово-економічного обґрунтування та не висвітлює джерела покриття таких видатків. У підтримку позиції Асоціації міст України виступили народні депутати-члени Комітету Тарас Кремінь та Олексій Скрипник.

Незважаючи на це, Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу цей проект Закону України.

Окрім того, Комітет затвердив склад робочої групи з підготовки проекту Закону України «Про фахову передвищу освіту» (реєстр. № 8321-д від 01.03.2019) до другого читання та розглянув питання «Про підготовку та затвердження робочої групи з доопрацювання проекту Закону про повну загальну середню освіту» (реєстр. № 10204 від 05.04.2019, Кабінет Міністрів України).

Аналітичний центр АМУ

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)