08 лютого 2017 року відбулось розширене засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти. У засіданні взяли участь народні депутати України-члени комітету Олександр Співаковський, Тарас Кремінь, Володимир Литвин, Олексій Скрипник, народні депутати України Олександр Марченко, Ірина Констанкевич, Вікторія Пташник, Микола Фролов, Альона Шкрум, Перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олег Шаров, координатор Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні Тарас Тимочко, члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, представники центральних органів виконавчої влади, навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації, представники дендрологічних парків та ботанічних садів, фахівці з питань інтелектуальної власності, представники наукової та освітянської спільноти та експертного середовища.
Усього на розгляд Комітету було винесено сім питань.
Важливим для органів місцевого самоврядування були такі законопроекти, а саме:
- Доопрацьований проект Закону про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” (щодо освітньо-кваліфікаційного рівня “молодший спеціаліст” (реєстр. № 5240 від 17.01.2017 року; н.д. О.Марченко, О.Співаковський, В.Литвин, Т.Кремінь, І.Кириленко, О.Білозір та ін.; усього – 13 народних депутатів України).
Необхідність прийняття цього законопроекту була обумовлена тим, що у зв’язку з прийняттям Закону України «Про вищу освіту» вже майже два роки статус коледжів та технікумів залишається невизначеним, а термін прийому абітурієнтів на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» сплив у 2016 році. Це ставить під загрозу існування вищих навчальних закладів І–ІІ рівня акредитації, і зумовлює невизначеність подальшої долі сотень тисяч студентів та викладачів технікумів та коледжів. Якщо цей законопроект не буде прийнятий – утвориться ситуація, за якої 10-15% усіх технікумів і коледжів отримають відповідні ліцензії і набудуть статусу вищих навчальних закладів. Решта ж 85-90% будуть віднесені до профтехосвіти, і, відповідно, утримуватимуться за рахунок місцевих бюджетів.
Враховуючи та підтримуючи думку громадськості, висловлену під час громадського обговорення Закону України “Про освіту”, та з метою запобігання втрати підготовки вкрай важливої середньої ланки фахівців, автори законопроекту запропонували відтермінувати вказану дату до 2020 року, що гарантуватиме доступність отримання початкового рівня вищої освіти до визначення їх статусу та віднесення до відповідного рівня вищої освіти. Під час розгляду цього проекту Закону у сесійній залі Верховної Ради України 19 січня 2017 року необхідної кількості голосів він не набрав та був направлений на доопрацювання. Враховуючи зауваження, висловлені під час розгляду цього законопроекту Верховною Радою України, авторами було запропоновано визначити, що останній набір для підготовки буде здійснено у 2019 році, а не в 2020, як було передбачено попередньою редакцією.
Комітет більшістю голосів підтримав доопрацьований законопроект №5240 та рекомендував Верховній Раді України прийняти його за основу і в цілому як Закон. Рішення Комітету відповідає позиції АМУ.
- Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо форми вирішення територіальною громадою питань місцевого значення (реєстр. № 4240 від 16.03.2016, н.д. М.Курячий, І. Куліченко, К. Яриніч).
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо форми вирішення територіальною громадою питань місцевого значення (реєстр. № 4240) у зв’язку з проханням авторів законопроекту сьогодні не розглядався та був перенесений на наступне засідання Комітету. Нагадуємо, що АМУ попередньо надіслала експертні висновки з проханням повернути цей законопроект на доопрацювання.
Усі відео трансляцій Комітету доступні за посиланням:
https://www.youtube.com/user/pedpresa/videos
Центр аналізу та розробки законодавства АМУ