19 / Листопад, 2020

18 листопада Асоціація міст України провела вебінар, присвячений підсумкам 2020 року впровадження Програми медичних гарантій в умовах пандемії хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та планам на 2021 рік. Захід організовано в рамках проєкту ПУЛЬС, який реалізує АМУ за підтримки USAID.

Онлайн трансляція велася із зали засідань АМУ через сторінку Асоціації міст України у Фейсбук. Представники НСЗУ дали відповіді на запитання, які АМУ збирала під час підготовки до вебінару та, які надходили в онлайн-чаті.
Відкрив захід Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан. Він привітав учасників вебінару та наголосив на необхідності діалогу органів місцевого самоврядування з центральними органами виконавчої влади, зокрема з Національною службою здоров'я України. О.Слобожан підкреслив, що місцеве самоврядування виділяє кошти на підвищення заробітних плат медичних працівників, закупівлю ліків, захисного одягу, тестів, обладнання, організовує підвезення медиків на роботу. Станом на 5 листопада 2020 року з місцевих бюджетів уже витрачено 4 млрд грн на придбання товарів і послуг для запобігання поширенню COVID-19. АМУ знаходиться на постійному зв’язку з громадами, збирає проблемні питання органів місцевого самоврядування у сфері охорони здоров'я.
Модерувала вебінар аналітик АМУ з питань охорони здоров'я Світлана Осташко.
Т.в.о. Голови Національної служби здоров’я України Андрій Віленський зупинився на результатах кампанії з укладення договорів між НСЗУ та спеціалізованими закладами охорони здоров’я і розповів про основні зміни до підходів щодо фінансування медичної допомоги в умовах пандемії COVID-19. Так, НСЗУ уклала договір з 1268 надавачами медичних послуг, які надають медичну допомогу пацієнтам з COVID-19 та виплатила більше 9 млрд грн. А.Віленський розповів, що наразі в Україні створено 950 мобільних бригад для реагування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, і які надають медичну допомогу по всій країні. Стаціонарна допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19 надається 437 медичними закладами. Він також розповів про розроблені 4 нові пакети в межах Програми медичних гарантій.
Він поінформував про прийняті напередодні зміни:
підвищення капітаційної ставки на 9%;
► можливість отримання пацієнтами з COVID-19 допомоги без декларації;
► необхідність внесення в ЕСОЗ медичних записів;
► включення лікування COVID-19 до пакету послуг первинної медичної допомоги;
► створення «гарячих» ліній для пацієнтів;
► забір зразків на первинному рівні для ПЛР-тестування.
Презентація А.Віленського (завантажити)
Альона Горошко, директор Департаменту замовлення медичних послуг та лікарських засобів НСЗУ, нагадала про перелік пріоритетних пакетів в Програмі медичних гарантій та про те, що майже 360 тис. пацієнтів отримали медичну допомогу за пріоритетними послугами ПМГ станом на жовтень; за квітень-жовтень НСЗУ виплатила медзакладам за надання пріоритетних послуг пацієнтам 3,2 млрд грн.
Вона поінформувала присутніх про те, що до складу Програми медичних гарантій-2021 НСЗУ пропонується включити 35 пакетів медичних послуг. Це і послуги, які входили до Програми медичних гарантій-2020, а також нові пакети послуг. В наступному році НСЗУ пропонує виділити їх в окремий пакет, а саме:
► «Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії»;
► «Стоматологічна допомога дорослим та дітям»;
► «Ведення вагітності в амбулаторних умовах»;
► «Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах»;
► «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги»;
► «Діагностика,  лікування  та  супровід  пацієнтів  з  гематологічними  захворюваннями  (або  підозрою  на  відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах»;
► «Психіатрична  допомога,  яка  надається  мобільними  мультидисциплінарними  командами  з  охорони  психічного здоров’я».
Альона Горошко звернула увагу на затверджений у першому читанні проєкт Державного бюджету, який передбачає збільшення обсягу коштів на Програму медичних гарантій на 6% (у проєкті держбюджету-2021 передбачено 123 млрд грн).
Спікер розповіла про плани у 2021 році:
щодо надання первинної медичної допомоги
  • підвищення капітаційної ставки шляхом індексації тарифу ПМД за 2 роки;
  • запровадження доплат за досягнення показників якості;
  • запровадження лікування туберкульозу в умовах первинної медичної допомоги.
щодо надання вторинної амбулаторно-поліклінічної допомоги
  • підвищення тарифу за консультацію в поліклініці;
  • новий пакет –стоматологічна медична допомога;
  • лікування методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах – новий пакет;
  • ведення вагітності – новий пакет;
  • мобільна психіатрична допомога - новий пакет.
щодо надання стаціонарної медичної допомоги:
  • підвищення базового тарифу за госпіталізацію з 4,500 грн до 7,700 грн;
  • готовність реагування на інфекційні захворювання.
Також заплановано:
► додаткову послугу «Мобільна психіатрична допомога», яка надаватиметься пацієнтам вдома;
► розширення програми реімбурсації «Доступні ліки» - включення до програми ліків для пацієнтів, що перенесли інфаркт або інсульт;
► лікарські засоби для людей з розладами психіки та поведінки.
Планується, що Програма медичних гарантій 2021 запрацює з 1 квітня 2021 року, адже Державного бюджету-2021 ще не прийнятий. Отже у 1 кварталі 2021 року фінансування буде здійснюватися як у 2020 році.
Презентація А.Горошко (завантажити)
Також у вебінарі взяв участь Юрій Погорецький , к.м.н., кардіолог, сомнолог, лікар функціональної діагностики, головний лікар Лабораторії сну «УКРТЕЛЕМЕД», президент Української Асоціації Медицини Сну.
Він розповів про необхідність діагностики та лікування порушень сну і дихання уві сні – як гарантія профілактики інфарктів, інсультів, діабету, метаболічного синдрому, підвищення імунітету та зниження аварійності на дорогах та на підприємствах. Поінформував учасників вебінару про новинки використання сучасних технологій та обладнання для неінвазивної та інвазивної штучної вентиляції легень в умовах лікування гострої респіраторної інфекції COVID-19.
Презентація Ю. Погорецького (завантажити)
Слід зазначити, що Асоціація міст України запрошувала до участі у вебінарі Міністерство охорони здоров'я. Проте, представників від МОЗ не було.
Асоціація міст України висловлює вдячність органам місцевого самоврядування за активність під час вебінару та пропонує надсилати запитання, що стосуються охорони здоров'я на електронну адресу s.ostashko@auc.org.ua.
 
Пропонуємо переглянути відео вебінару:
 

Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)