20 / Лютий, 2023
 
17 лютого 2023 року члени Правління Асоціації міст України: Сергій Сухомлин - Житомирський міський голова, Василь Сидор - Славутський міський голова та Олександр Слобожан - Виконавчий директор, взяли участь у засіданні підкомітету з питань централізованого водопостачання, водовідведення, виробництва тепла та теплопостачання Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, де розглядалось питання проходження опалювального сезону підприємствами теплопостачання в умовах воєнного стану. 
У засіданні Підкомітету взяли також участь народні депутати України, представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства фінансів України, НАК «Нафтогаз України», профільних асоціацій. 
 
Під час свого виступу Олександр Слобожан наголосив на тому, що органи місцевого самоврядування стримали тарифи на опалення, але не отримують від держави компенсації невідповідності встановлених тарифів на послуги в достатньому обсязі.
О. Слобожан зазначив, що  витрати місцевого самоврядування на компенсацію витрат теплогенеруючим підприємствам у 2022 році склали 22,9 млрд грн, а надходження від додаткових 4% ПДФО склали у 2022 році лише 12,1 млрд грн, тому необхідно:
  • передбачити в Державному бюджеті України на 2023 рік кошти для компенсації заборгованості різниці в тарифах, яка орієнтовно до кінця цього опалювального сезону складе 38 млрд грн;
  • зупинити стягнення коштів з підприємств на користь постачальника природного газу.
«Органи місцевого самоврядування виконали свої зобов’язання - стримали підвищення для мешканців тарифів за комунальні послуги. Тепер місцеві бюджети потребують допомоги держави. Тому необхідно внести зміни до законопроєкту №8399 в частині компенсації різниці в тарифах. Інакше комунальні підприємства припинять своє існування і надання комунальних послуг», - відзначив О. Слобожан.
У свою чергу Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова, акцентував увагу на тому, що у разі погашення підприємству «Теплокомуненерго» заборгованості з різниці в тарифах на суму 140 млн грн, воно б могло відразу погасити існуючу заборгованість перед постачальником природного газу в обсязі 70 млн грн. Окрім того, це б дало можливість підприємству використовувати підтримку з місцевого бюджету не для погашення боргів, а для модернізації котелень та інженерних мереж.
«Нам доведеться шукати кошти, щоб «Теплокомуненерго» могло виплатити зарплати та розрахуватися за електроенергію, і надалі продовжувало працювати та надавати послуги населенню», -  відзначив С. Сухомлин.
Василь Сидор, Славутський міський голова, нагадав, що укладення Меморандуму між представниками Уряду та Асоціацією міст України дало можливість стабілізувати роботу підприємств теплопостачання перед попереднім опалювальним сезоном, тому налагодження конструктивного діалогу між органами центральної влади та місцевого самоврядування є ефективним інструментом для стабілізації діяльності галузі.
Разом  з тим, є ціла низка питань, які потребують термінового вирішення. Зокрема, це погашення заборгованості різниці в тарифах підприємствам ТКЕ, відсутність ефективних інструментів по покриттю заборгованості побутових споживачів, зменшений обсяг газу для виробництва тепла побутовим споживачам, відсутність обсягів природного газу з 1 квітня 2023 року, неможливість відкоригувати тарифи на теплову енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії.
«Деякі котельні працюють на альтернативних джерелах живлення у зв’язку з руйнуваннями критичної інфраструктури під час ворожих обстрілів - це додаткові витрати з місцевих бюджетів. Ми відповідально виконуємо свої зобов’язання перед народом і нам дуже потрібна допомога держави», - відзначив В. Сидор.
За наслідком засідання підкомітету, учасники домовились активізувати зусилля по вирішенню проблемних питань галузі, підготувати пропозиції про внесення змін до Державного бюджету України на 2023 рік, які передбачатимуть виділення коштів на погашення заборгованості з різниці в тарифах, запропоновані Асоціацією міст України.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)