11 квітня 2025 року в Києві сертифікати про закінчення навчання першого набору Школи відновлення громад отримали представники 25 громад:
- Апостолівська міська рада Дніпропетровської області,
- Бахмутська міська військова адміністрація Донецької області,
- Бердянська міська військова адміністрація Запорізької області,
- Василівська міська рада Запорізької області,
- Вінницька міська рада,
- Великолепетиська селищна рада Херсонської області,
- Гірська міська військова адміністрація Луганської області,
- Горностаївська селищна військова адміністрація Херсонської області,
- Добрянська селищна рада Чернігівської області,
- Каховська міська військова адміністрація Херсонської області,
- Киїнська сільська рада Чернігівської області,
- Михайло-Коцюбинська селищна рада Чернігівської області,
- Олешківська міська військова адміністрація Херсонської області,
- Пролісненська селищна військова адміністрація Харківської області,
- Рубіжанська міська військова адміністрація Луганської області,
- Сєвєродонецька міська військова адміністрація Луганської області,
- Славутицька міська рада Київської області,
- Снігурівська міська військова адміністрація Миколаївської області,
- Сновська міська рада Чернігівської області,
- Старобільська міська військова адміністрація Луганської області,
- Токмацька міська військова адміністрація Запорізької області,
- Устилузька міська рада Волинської області,
- Чугуївська міська військова адміністрація Харківської області,
- Шевченківська сільська рада Миколаївської області.
Програма навчання першого набору тривала з вересня 2024 року, складалась з чотирьох інтенсивних модулів, реалізованих в обʼєднанні 16 міжнародних та національних інституцій, в тому числі навчальних закладів:
- Києво-Могилянська академія,
- Метінвест Політехніка,
- Університет Меріленду,
- Массачусетський технологічний інститут.
З нагоди закриття Першого набору Школи відновлення громад з вітальним словом виступили:
Слобожан Олександр, Виконавчий директор Асоціації міст України,
Бойченко Вадим, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова.
Олександр Слобожан подякував учасникам Школи відновлення громад за активне включення в навчання та наголосив, що робота Школи була сконцентрована на унікальності візії кожної громади і в цьому ексклюзивність й цінність набутих знань. Адже під час навчання команди муніципалітетів отримали інформацію і практичні інструменти, які допоможуть їм швидко орієнтуватися, адаптуватися, приймати правильні рішення та ефективно діяти у обставинах сьогодення, що постійно змінюються.
Вадим Бойченко звернув увагу на важливість відповідального лідерства, коли слова не розходяться з конкретними справами, зазначив, що Школа відновлення громад – це потужна синергія проєктного і стратегічного бачення того, що відновлення базується на співдії громад, бізнесу і фінансових установ.
У панельній дискусії «Школа відновлення громад: що далі? Важливість та перспективи розвитку проєкту» взяли участь:
Продан Оксана, радниця Голови Асоціації міст України,
Нагорняк Тетяна, доктор політичних наук, професор, декан факультету «Києво-Могилянська школа професійної та неперервної освіти»,
Бойченко Вадим, голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова,
Пухальський Вадим, керівник департаменту з розвитку Метінвест Політехніка.
Модерувала дискусію директорка з комунікацій групи СКМ, членкиня наглядової ради ГО «Маріуполь.Реборн» Наталія Ємченко.
Оксана Продан зазначила, що Школа відновлення громад це одна з трьох складових роботи Асоціації міст України для відновлення деокупованих громад: Секція з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад напрацьовує проблеми громад й варіанти їх вирішення на державному рівні. Муніципальний центр відновлення допомагає громадам у підготовці документів, необхідних для отримання фінансування проєктів та вчить цьому службовців муніципалітетів.
Тетяна Нагорняк акцентувала увагу на тому, що державна регіональна політика повинна починатися знизу, від громад, бо саме на місцях у сучасному світі формується трансформаційне лідерство. Крім того, експертка наголосила на важливості збереження національних інтересів, гідності й чеснот, які притаманні нашому народу. Спікерка зазначила, що саме Україна найближчим часом має стати центром позитивних змін, який навчатиме Європу.
Вадим Бойченко анонсував новації, які будуть впроваджені у межах Другого набору Школи відновлення громад. Зокрема, практичні та теоретичні заняття включатимуть п’ять модулів та п’ять спецкурсів. Новий навчальний курс враховуватиме і запити громад, тож до освітньої програми вже включено новітній модуль – «Запит на справедливість».
Вадим Пухальський звернув увагу на позитивний результат, який дає синергія представників бізнесу, громад й освіти, закликав випускників Школи відновлення громад не зупинятися на досягнутому, активно застосовувати набуті знання і досвід та рухатися вперед.
Власним досвідом навчання в Школі відновлення громад поділилися перші випускники Школи:
Немерець Віталій, Начальник Каховської міської військової адміністрації Херсонської області,
Літвінова Яна, Начальниця Старобільської міської військової адміністрації Старобільського району Луганської області,
Юрченко Андрій, Начальник Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області,
Нікітенко Віктор, Заступник Киїнського сільського голови Чернігівської області.
Модерував виступи Маріупольський міський голова Вадим Бойченко.
Віталій Немерець подякував організаторам Школи відновлення громад за надану можливість отримати досвід та особисто ознайомитися з кращими практиками, напрацьованими в громадах, і наголосив на важливості побудови і підтримки комунікації з представниками тимчасово окупованих громад. Спікер зазначив, що наразі Асоціація міст України є потужними локомотивом і флагманом, що дотримується європейського вектору, визначає траєкторію і постійно рухається вперед, надаючи приклад та надихаючи громади.
Яна Літвінова подякувала організаторам за насичену теоретичну та практичну частини навчальної програми, за створені умови для командної роботи, а також натхнення до розвитку і руху вперед. Спікерка наголосила на важливості стратегування з місцевого рівня державної політики та зазначила, що важливо, щоб Школа відновлення громад й надалі продовжувала свою місію, об’єднуючи зусилля представників органів місцевого самоврядування задля сталого розвитку та економічного відродження України, адже кожна підготовлена громада — це ще один крок до стійкості країни.
Андрій Юрченко звернув увагу на те, як у процесі навчання якісно змінювалося мислення учасників Школи відновлення громад. Тепер у всіх з’явилася ще більша мотивація об’єднувати сили, знання, досвід і ресурси для відновлення країни та повернення людей в Україну.
Віктор Нікітенко висловив вдячність Асоціації міст України за можливість долучитися до навчання у Школі відновлення громад і за системну роботу, яка спрямована на захист інтересів місцевого самоврядування. Він зазначив, що освітня програма Школи збагатила учасників унікальними знаннями, навчила ефективній комунікації, сприяла професійному та особистісному зростанню, отриманий досвід кожен буде поширювати у своїй громаді і це дасть поштовх до якісних змін на місцях.
Про необхідність продовжувати навчання команд муніципалітетів в Школі відновлення громад звернулися міжнародні партнери:
Антонелла Вальморбіда, Генеральна секретарка Європейської асоціації місцевої демократії ALDA, наголосила на важливості створення для людей таких умов, щоб і ті, хто знаходиться зараз за кордоном, і внутрішньо переміщені особи,поверталися до своїх міст та розвивали їх у майбутньому.
Мет Бел, Професор архітектури Університету Меріленд, головний архітектор Perkins Eastman, міжнародний експерт з відбудови міст після катастроф, зазначив, що для нього велика честь поділитися з українцями напрацьованими інсайтами. Він наголосив, що вірить у мотивацію людей відроджувати міста для життя.
Гільєм Рамірес Чіко, Координатор Академії EuroCities, звернув увагу на важливість ознайомлення з принципами роботи Європейського Союзу, вимогами до написання проєктів, які були б прийнятні для фінансування Європейським Союзом та умовами співпраці міст з авторитетними міжнародними організаціями.
Під час освітнього процесу учасники працювали над стратегіями розвитку громад, економічним відновленням, розробляли стратегії повернення людей та механізми залучення ресурсів, вивчали міжнародний досвід, розбирали локальні кейси, формували власне бачення майбутнього своїх громад і сформували «Профілі громад», які містять в собі конкретні кроки та стратегічні цілі на шляху до відновлення та трансформації громад.
Школа відновлення громад реалізується за підтримки Уряду Великої Британії в рамках програми UK International Development та Міжнародного республіканського інституту (IRI Ukraine) у партнерстві з Метінвест та SCM.